Dünyamızın uydusu Ay nasıl oluştu ?

Dünyamızın uydusu Ay, diğer bir çok uydu gibi kayadan meydana gelmiş ve kraterlerle bezenmiş durumdadır. Ancak bir açıdan Ay, Güneş Sistemi’nde eşsizdir. Uzun bir zaman astronomlar Ay’ın, Dünya’nın oluşumundan arta kalan kalıntılardan oluştuğunu düşünüyorlardı. Ancak 1960′ larda araştırmacılar tamamen farklı bir fikir ortaya attılar. Onların önerisine göre ay, büyük bir çarpışma sonrası oluşmuştu. Asıl olan ve ihtiyaç duyulan kanıt ise ayın kendisindeydi. 1969 yılında Apollo astronotları Ay’a gittiler ve gelirken yanlarında yüzlerce kilo ağırlığında ay taşları getirdiler. Bilim insanları kayaları analiz ettiklerinde hayrete düştüler çünkü Dünya’nın kabuğundaki kayalarla bire bir aynıydılar. Ayrıca yüksek bir ısıya da maruz kalmışlardı. Ay, sadece kayasal atıklardan meydana gelmiştir. Öyleyse, nasıl oldu da Dünya kabuğunun bir parçası aşırı ısıya maruz kalmış ve Ay’ı meydana getirmişti? Cevap, Dünya’nın oluşumundaydı.

dunyamizin-uydusu-ay-nasil-olustu-ilgincbirbilgi-2

4.5 milyar yıl önce, karmaşa halindeki Güneş Sistemi’nde bulunan genç Dünya, Güneş’in etrafındaki yüzlerce gezegenden sadece biriydi. Bir diğeri ise Mars büyüklüğünde ve Theia adında bir gezegendi ve Dünya ile çarpışma rotasındaydı. Birbirleriyle saatte binlerce kilometre hızla çarpıştılar ve Theia yok oldu. Dünya ise güçlükle hayatta kaldı. Çarpışma uzaya milyarlarca ton atık malzeme saçtı. Dünya’nın çekim gücü onları kendi etrafında ki yörüngeye çekti. Dünya’dan arta kalan bu kısımlar birbirleriyle birleşti ve Ay’ı meydana getirdi.

Elbette ki bu sadece bir teori fakat çarpışmanın gerçekliği, NASA’nın laboratuvar ortamındaki silah poligonunda tekrar gerçekleştirildi. Ekip,10 metre namlusu olan ve küçük bir cismi saatte 30.000 km hızla fırlatabilen bir silah kullandı. Birinci atışta, Theia, Dünya’nın tepesine seken bir açı ile vurdu ve Dünya’dan küçük parçalar koptu. Eğer böyle bir çarpışma olsaydı Theia sadece Dünya’nın yüzeyini soyardı ve Ay’ı meydana getirmek için yetersiz miktarda atık malzeme uzaya saçılırdı. İkinci atışları kafa kafaya bir çarpışmaydı. Böyle bir çarpışmanın sonucunda, kalıntıların bir kısmı Güneş Sistemi’nin dışına çıkar, bir kısmı ise tekrar bir araya gelerek Güneş Sistemi içinde küçük gezegenler oluştururlardı. Kalan atıkları toplamak ve Ay’ı meydana getirmek için çekim gücüde olmayacağından ne Dünya ne de Ay diye birşey olmazdı. Üçüncü atış doğru açı ile ayarlandı ve Theia, Dünya’ya çarparak bütün bir kısmının Dünya’dan ayrılmasına sebep oldu. İşte bu Ay’ın başlangıcıydı. Yapılan deneyler ile Theia Dünya’ya çarpmış ve Ay’ı oluşturmuş olabilirdi.

dunyamizin-uydusu-ay-nasil-olustu-ilgincbirbilgi-1

Bugün, Ay Dünya’ dan 500.000 km uzaklıkta yörüngede bulunmaktadır. Ay ilk oluştuğunda Dünya’dan sadece 30.000 km mesafede Dünya’nın yukarısındaydı. Ay’ın oluşumundan hemen sonra eğer gökyüzüne baksaydık, Ay gökyüzünün büyük bir bölümünü kaplıyor olacaktı. Gerçekten devasa boyutta olurdu çünkü Dünya’ya çok yakındı. O zamanlar Dünya çok hızlı dönüyordu. Bir günü sadece altı saat kadardı ancak Ay’ın çekim gücü bir fren görevi gördü ve Dünya’yı bugünkü bir gün 24 saate uzayana kadar yavaşlattı. Ay’ın çekim gücü aynı zamanda gezegende dev gelgit akıntılarına neden oldu. Denizleri çalkaladı, mineral ve besin maddelerini karıştırdı. İlkel bir çorba meydana getirdi. İlk yaşam biçimleri bu karışımdan meydana geldi. Ay olmadan, Dünya’da yaşam hiç bir zaman oluşmayabilirdi.

4. BÖLÜMÜN SONU

 

5 Bölümden oluşan, Uydular hakkındaki makalemizin diğer bölümlerine aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM : Uydular ile ilgili ilginç bilgiler

2.BÖLÜM : Jüpiter ve Satürn’ün uyduları

3.BÖLÜM : Çekim gücünün uydular üzerideki önemi

4.BÖLÜM : Dünyamızın uydusu Ay nasıl oluştu ?

5.BÖLÜM : Uydularda yaşam olabilir mi ?

  

Dünyamızın uydusu Ay nasıl oluştu ?” için 1 yorum

  • 27 Nisan 2016 Saat 12:49
    Permalink

    Kuranda bir çok ayet mizanın yani ağırlık ölçüsünün indirildiğini yazar.Çarpışma sonucu dünyanın kütlesi artmış, teraziler kalibre edilmiştir.Çünkü terazilere gezegenlerin kütlesi etki eder.Dünyada 60 kg gelen ağırlık ay’da 10 kg gelir.Kuranda buna benzer, o devrin bilgisiyle bilinmesi mümkün olmayan çok sayıda ayet var, ama öğrencilerin din dersi kitaplarında bunları göremiyoruz.

Yorumlar kapalı