Elde eriyen metal Galyum

Çoğu sihirbazın hatta onlara sihirbaz demeyelim illüzyonistin kullandığı bir numaradır bu. Size bir metal kaşık veya para gösterirler ve bu parayı kolay bir şekilde eğip, büküp, eritebilirler. İşte tüm bu illüzyonları yapabilmelerinin altında Galyum (Gallium) elementi gizlidir.

Demire oldukça benzemesi ile ünlü olan bu metalin erime sıcaklığı 29,76 derece olunca elimizin sıcaklığı ile bile eriyik hale geçebiliyor. Siz de bunu görünce demiri eriten adam olarak karşınızdakine hayranlık içinde bakıyorsunuz.

Geçmiş zamanlarda bir televizyon programına konu olan, metal bir yüzüğü eriterek yok eden adamın hikayesi de budur işte. Zaten günlerce konuşulmuş olması da Galyum elementinin bilinmezliği ile ilgiliydi.

Galyum elementinin özelliklerine değinecek olursak;

Galyum (Latince: Gallia, anlamı Galya, Fransa) ve (Gallus anlamı horoz) ilk olarak Lecoq de Boisbaudran tarafından 1875 de keşfedilmiştir. Daha sonra Dimitri Mendeleyev tarafından da periyodik tablodaki yeri belirlenmiştir. Boisbaudran elemente kendi ismini vermek yerine ozamanın kelime oyunundan yararlanarak Fransa’ya verilen latince isim olan Galya’ya atfen bu ismi vermiş ancak Gallusta Lecoq’un soyadının Latincesidir ve horoz anlamına gelmektedir.

Doğada saf halde bulunmayan ancak elde etmesi kolay olan Galyum (Gallium) elementinin sembolü ‘Ga’ dır. Gümüşsü beyaz rekte ve bıçakla kesilebilecek kadar yumuşak bir element olan Galyum oda sıcaklığının üstünde 3 katı halde bulunur. Boksit ve çinkonun saflaştırılması sırasında aliminyumla beraber elde edilir. Aslında Galyum bir yan üründür. En çok kullanılan bileşikleri galyum nitrit ve galyum arsenik’tir.

Atom cetvelindeki numarası 31 ve 69.723 atomik kütleye sahiptir. Katı halde olan bu elementin erime noktası 29.76 C derecedir. İşte bu yüzden insan elinde bile eriyen bir metaldir. Kolay eridiği için Galyum, metal konteynırlarda ya da cam konteynırlarda dondurularak muhafaza edilir.

Eridiğinde ilginç bir hal alan Galyum elementi günlükyaşamımızda kullandığımız aletlerin bazılarında da kullanılmaktadır. Mikrodalga fırınlar ve kızılötesi kullanılan cihazların haricinde Galyum, 30 derecenin üstünde sıvı olduğu için yüksek sıcaklıkları ölçmeye yarayan termometre yapımında da kullanılır. Bazı spektrografik analizlerin hassaslığını arttırmada, manyetik madde ve ısı iletken ortamı olarak, süper iletken bileşeni olarak, yüksek sıcaklığa dayanıklı yağlayıcı olarak ve sıcaklıkta sertleşen madde olarak kullanılır. Galyum arsenitten yarı iletken yapılmasında da yararlanılır.

elde-eriyen-metal-galyum-ilgincbirbilgi

Galyumun nötron kesiti oldukça yüksektir; genede nükleer reaktörlerde ısı değişimi ortamı olarak kullanılır. Radyoaktif galyum-72 izotopu kanserli kemik hücrelerince soğrulduğundan kemik kanseri araştırmalarında ve çok az da olsa bazı ilaçların yapımında kullanılabilmektedir. Ek olarak; bu güne kadar hiçbir canlıda bu elementin izine rastlanmamıştır.

Ayna üretiminde de kullanılan galyum, porselen ve cam sanayisinin de vazgeçilmezlerindendir. Ayna, cam, porselen vb. maddelerin pürüzsüz bir hal almasını sağlamak için kullanılan bir elementtir. Bu maddeler, Galyum ile yıkanır ve kullanıma hazır hale getirilir.

Galyum elementinin içinde zehir de bulunur. Ancak bu zehrin etkisi çok düşüktür. Yani insan sağlığına zararı ancak yutulduğunda olur.

Önceki yazımız Kendi kendini ameliyat eden doktor hakkında ilginç bilgiler vermektedir.