Google yapay zekalı insansı robotlar üretecek !

Google’ın yapay zekalı insansı robotlar üreteceği iddiası gündeme düştü ! Son dönemlerde yatırım yaptığı robot teknolojilerinin ardından yapay zeka şirketlerine yönelen Google, dikkatleri üzerine çekiyor !

2014 başlarında yapay zeka şirketi DeepMind’ı 450 milyon dolara satın alan Google, 2013 yılının Aralık ayında DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) için robot üreten mühendislik firması Boston Dynamics’i satın almıştı. Gerçekleşen bu satın alma Google’ın askeri robotlar üreteceği için bazı bölgeleri rahatsız etmişti. Bu rahatsızlığa rağmen Google’ın yakın gelecekte robot teknolojileri üzerinde çok ciddi bir çalışmalar yapacağı tahmin ediliyor.

Google’ın satın aldığı DeepMind şirketi, genel amaçlı öğrenme algoritmaları geliştirmek için makine ve sistem sinirbilimine kadar birçok teknoloji geliştiriyor. Şirketin ilgilendiği alanlar arasında ticari uygulamalar, simülasyonlar, e-ticaret ve oyunlar yer alıyor. Dün duyurulan anlaşmada özellikle Google CEO’su Larry Page’in doğrudan rol aldığı öne sürülüyor.

İnternet devi Google’ın yeni Mühendislik Direktörü Ray Kurzweil, sadece 15 yıl içinde robotların en akıllı insanoğlundan daha zeki olacağı öngörüsünde bulundu.

Google’ın yapay zeka alanında ilerleme kaydetmek için 2012′de işe aldığı Kurzweil, The Observer gazetesine yaptığı açıklamada, 2029′da robotların deneyimlerinden öğrenecek, sohbet edebilecek, şaka yapabilecek ve hatta flört edebilecek kadar ileri bir düzeye ulaşacağını ileri sürdü.

google-yapay-zekali-insansi-robotlar-uretecek-ilgincbirbilgi

1990 yılında internetin günlük yaşamın önemli bir parçası olacağını ve 1998′e kadar bir satranç şampiyonunun bilgisayara yenileceği öngörüsünde bulunan Kurzweil,Robotların internetteki her şeyi ve her bir kitabın her bir sayfasını okuyup sonra kullanıcısının sorularını yanıtlamak için zekice bir sohbete girebilmesini amaçlıyoruz” dedi.

Kurzweil’in öngördüğünden iki yıl önce, 1996′da IBM’in Deep Blue adlı bilgisayar programı satranç şampiyonu Garry Kasparov’u yenilgiye uğratmıştı.

Kurzweil, bilgisayarlarla insanların aynı şey haline geleceği “Ölümsüzlük Teorisi” ile tanınıyor.

Tüm bu gelişmelerin yanında Google, robot teknolojisine adım atmasının yanı sıra makine öğrenimi alanında ilerlemek için geçtiğimiz yıl Kuantum bilgisayarlara odaklanan bir laboratuvar da açmıştı.

Teknoloji devlerinin yapay zekayla ilgileri elbette yeni değil ancak Google’ın gerçekleştirdiği son satın almalarla dost ve zeki robotlar üretmeye başlamayı düşündüğünü söylemek yanlış olmaz. En azından şimdilik akıllı süpürge, halimizi hatrımızı soran buzdolabı ya da evde bir yangın çıktığında bizi kurtarmasını bekleyeceğimiz bir akıllı dedektör üretecek gibi duran Google, ilerleyen yıllarda arama motoru sonuçlarımızdan sevdiğimiz yemeklerin tariflerini indirip bizim için pişiren robotları üretecektir. Ancak arama motorlarında yaptığımız aramalara ve internet geçmişimize dikkat etmemiz gerekebilir. Zira eve gittiğimizde yemeğimizin hazır olmasını beklerken elinde bıçakla bizi bekleyen bir robot da görebiliriz.

Önceki yazımız Diş fırçası kullanımı hakkında önemli bilgiler vermektedir.