Sony’den Archival Disc geliyor !

Floppy Diskler ile başlayan, ardından CD, DVD ve en nihayetinde son yıllarda yerini Blu-Ray’lere bırakan depolama teknolojisine yeni bir üye daha katılıyor. Hard disk ya da harici disk’lerin aksine daha çok kişisel mini veri depolama ya da oyun ve film platformları için kullanılan DVD ve Blu-Ray disk’lerin yerine bu sefer Archival Disc geliyor.

Sony ve Panasonic firmasının ortaklaşa geliştirdikleri optik disk formatı Archival Disc’in duyurusunu gerçekleştirdiler. 2015 Mayıs ayında teknoloji raflarında yer almaya başlayacağı açıklanan, 300GB depolama kapasitesi ile gelecek Archival Disc, profesyonel kullanıma yönelik olacak ve zorlu koşullara karşı da dayanıklı bir yapı sunacak.

Sony’nin resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre kapasitesi 50 GB olan (ki ilk çıktıklarında bu miktarla aklımızı başımızdan uçurmuşlardı) Blu-Ray diskler, bir sonraki aşama olan Archival Disc sistemine geçecekler. Yoluna ilk önce 300 GB kapasiteyle başlayacak olan Archival Disc’ler, en nihayetinde 1 TB’a kadar çıkacaklar.

Sony Corporation ve Panasonic Corporation’un 10 Mart 2014’te yayınlanan resmi basın bülteninde yapılan açıklamaya göre;

Arcihval Disck, profesyonel kullanımda yeni bir standart belirleyen, yeni nesil optik diskler ve amaçları uzun vadeli dijital veri depolama pazarını genişletmek.

Optik disklerin çevre koşullarına karşı kendilerini korumaları için harika özellikleri mevcut; bunların arasında toza ve suya dayanıklılık, ısı ve nem değişikliklerine karşı direnç yer almakta. Aynı zamanda başka formatlar arasında nesiller arası uyuma da müsaade ediyorlar, böyelce formatlar geliştikçe veri okunmaya devam edebiliyor. Bu da onları içeriği uzun vadede saklama konusunda kullanılışlı bir medya yapıyor. Optik disklerin zaman ilerledikçe daha büyük miktarlara uyum sağlaması gerekliliğinin farkında olarak, özellikle de gelecekte büyümesi beklenen arşiv pazarını düşünerek, Sony ve Panasonic profesyonel kullanım için yeni nesil bir optik diskin geliştirilmesine başladılar.

sonyden-archival-disc-geliyor-ilgincbirbilgi

Bu çabalar Archival Disc’in formüle edilmesi ile sonuçlandı. Profesyonel kullanım için yeni nesil bir optik disk standardı olan Archival Disc’in yol haritası ve özellikleri ise;

Yol Haritası: Sony ve Panasonic, 300 GB’lık kayıt kapasitesi olan sistemleri 2015 yazından itibaren satışa sunmayı planlıyorlar. Ek olarak, iki firma da kendi teknolojilerini kayıt kapasitesi 500 GB’a ve 1 TB’a yükselecek şekilde genişletme niyetindeler.

Özellikler: 300 GB Disk boyutu, λ=405 nm dalga boyutu, NA=0.85 nümerik açıklık, her yüzde üç katman olacak şekilde çift katmanlı disk, Land and Groove formatı, 0.225 mikrometre track pitch, 79.6 nanometre data bit uzunluğu ve Reed-Solomon Code hata düzeltme metodu.

Anlaşılan o ki Archival Disc’leri şimdiki Blu-Ray oynatıcılar da oynatmaya devam edebilecekler. Bu meselede yüzde yüz emin değiliz, fakat AD’ler için “Archival Disc Blu-Rays” ifadesi pek çok basın mensubu tarafından telaffuz edildi. Eminiz Sony ve Panasonic bu meseleyi yakın zamanda netleştireceklerdir.

Önceki yazımız San Francisco’daki Dünyanın en kıvrımlı caddesi hakkında ilginç bilgiler vermektedir.