Dünyanın en hızlı çim biçme makinesi Honda Mean Mower

2015 yılında Formula 1’e dönüş yapacak olan Honda, motorsporlarındaki hızını ve motorlarının performansını her alanda tescillemeyi sürdürüyor.

İngiltere, hız rekoru denemesi için İngiltere Turing Otomobil Şampiyonası’nda üretici desteği verdiği Honda’nın Team Dynamics ekibi, Mean Mower adını verdikleri çim biçme makinesi ile enteresan bir rekorun altına imza attı. VTR Firestorm’un motorunun kullanıldığı Mean Mower, 187.6 Km/h (116.57 mph) sürat ile dünyanın en hızlı çim biçme makinesi ünvanını alarak, Guinnes Rekorlar Kitabı’na girdi.

Yeni rekor, İspanya Tarragına’daki IDIADA Deneme Alanı içerisinde kaydedildi. Mean Mower çim biçme makinesini ise BBC’nin ünlü programı Top Gear’dan Piers Ward kullandı. Bir önceki rekor ise 48.28 Km/h (30 mph) ile Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmişti.

Team Dynamics ekibi, çim biçme makinesini inşa ederken Honda’nın HF2620 çim biçme traktörünü kullandı. Yeni dizayn için gövde karbon fiberden üretirken çim haznesini de yakıt deposu, yüksek kapasiteli yağ soğutucu ve ikincil su soğutucusu olarak kullandı. Gövdesi özel olarak modifiye edilen, daha güvenli ve hafif hale çevrilen, yarış direksiyonu ilave edilen ve HF2620’nın orijinal görüntüsüne sadık kalınmaya çalışılan model, 96Nm tork ve 109 beygir gücü ile 4 saniyede 96 km hıza çıkabiliyor.

Geçtiğimiz yıl 27 milyon 400 bin otomobil, motosiklet ve güç ürünü üreten Honda, dünyanın en hızlı çim biçme makinesinin motorunda ise VTR Firestorm motosikletinin 109 HP’lik 1000 cc motorunu kullanmayı tercih etti. Kullanılan bu motor aslında ATV tipi araçlarda kullanılıyor.

Altı vitesli şanzıman kontrolü, F1 tarzı vites kulakçıkları gibi ekstra özellikleri de barındıran çim biçme makinesi aslında oldukça deneysel bir çalışma. Çünki normalde bu tip bahçe araçları satın alınırken hızına değil, altında dönen pervanenin performansına bakılır. İyi bir çim biçme makinesinde aracın hızı ile pervanenin hızı arasında çok büyük farklar olmamalıdır. Bu sayede çimler eşit boyutlarda kesilebilir. Mean Mower ise bu anlamda, Honda’nın inovasyon kimliğinin bir kanıtı olarak ortaya çıkıyor.

dunyanin-en-hizli-cim-bicme-makinesi-honda-mean-mower-ilgincbirbilgi www.ilgincbirbilgi.com

Gerçekleştirilen mühendislik eseri, 140 kg’lik ağırlığına karşılık 109 HP güç ve 96 Nm tork verisinin ötesinde ton başına 532 HP’lik güce sahip oldu. Sadece 4 saniyede 0’dan 100 km/s’lik hıza ulaşan dünyanın en hızlı çim biçme makinesinin maksimum hızıysa 209 km/s.

100 metrelik hız radarı menzilinde bulunan zamanı tutmayla görevli memurlar, çim biçme makinesinin her iki yönde de hızını ölçtüler ve iki yöndeki hızların ortalaması olan 187.6 km/s, Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi. Ancak rekorun kaydedilmesinden önce elbette makinenin çim biçme görevi yapıp yapamadığını da kontrol edildi. Böylece Team Dynamics tarafından geliştirilen dünyanın en hızlı çim biçme makinesi, 109 HP gücündeki 1000 cc’lik motoruyla bir önceki rekordan 46,25 km/s daha yüksek bir hıza ulaştı.

Önceki yazımız Türkiye’nin ilk yerli otomobili devrim arabaları hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.