Dünya’nın ilk insansız fabrikası Çin’de kuruldu

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de fabrikalarda kullanılan mekanize robot sayısı büyük bir hızla artıyor. Öte yandan fabrikalarda kullanılan robotların yaygınlaşması istihdam edilen insan sayısını azaltıyor.

Cep telefonu modülleri üretimi ve hassas teknolojiler üzerine çalışan Changying Precision Technology Company isimli bir Çin firması, Dongguan kentinde Dünya’nın ilk insansız fabrikasını kurdu. İnsansız fabrikada birkaç ay öncesine kadar 650 işçi çalışırken, şimdi sadece 60 işçi çalışıyor. Bu nasıl oldu ? Elbette robotlar yani insansız fabrika otomasyonları sayesinde ! Fabrika içerisindeki bütün operasyonlar robotlar tarafından yürütülüyor : bilgisayar kontrollü robotlar, nümerik kontrollü işleme makinaları, insansız taşıma kamyonları ve otomasyonlu depo ekipmanları…

Sözünü ettiğimiz 60 kişi sadece bir bilgisayarın başında oturup sadece olan biteni takip ediyorlar; kimi zamansa üretim hattına inerek işlerin yolunda olduğundan emin oluyorlar. Firmanın genel menajeri, önümüzdeki dönemde fabrikada çalışan işçi sayısının 20’ye indirileceğini söylüyor. Bu, ona göre, “insanın yerini alan robotlar” programının başlangıcı…

İnsansız fabrikada an itibariyle 60 robotik kol ve 10 farklı üretim hattı bulunuyor. Çok kısa bir sürede robot sayısının 1000’e çıkması ve işlerin %80’inden fazlasının robotlarca yapılması öngörülüyor. Genel olarak bakıldığında, her bir robotik kolun 6-8 işçinin yaptığı işi tek başına, yorulmadan, hatasız bir şekilde yapabildiği görülüyor. Bu nedenle robotlar, her geçen gün işçilerin yaptığı işlerin yerini almaya başlıyor.

dunyanin-ilk-insansiz-fabrikasi-cinde-kuruldu-ilgincbirbilgi-1

Elbette şu anda robotların becerileri, belli bir işe onlarca yılını vermiş ustaların becerileri yanında çok da başarılı kalamıyor. Fakat robotların, en usta işçiden bile kat kat fazla süre boyunca, hiç yorulmadan, aksamadan ve çok daha düşük hata oranlarıyla çalışabiliyor olması, robotların insanlara tercih edilmesindeki ana faktörler arasında yer alıyor. Örneğin sözünü ettiğimiz insansız fabrikada robotların kullanılmaya başlanmasından önce hata payları %25’in üzerindeyken, sonrasında %5’in altına inmiş. Üretim kapasitesi ise ay başına kişi başına 8.000 parça iken, şu anda 21.000 parçanın üzerine çıkmış.

Çin, 60 yaşın üzerinde 200 milyondan fazla kişinin yaşadığı bir ülke olarak, yakın gelecekte nüfus krizine girmesi beklenen bir ülke. Bu nedenle robotlar onlar için çok büyük önem arz ediyor. Dongguan kentinde, “insanların yerini alan robotlar” programlarının hızla yaygınlaşması bekleniyor. Öyle ki, 2016 yılının sonuna ulaşmamızdan önce şehirdeki 1000 ila 1500 farklı fabrikada aynı değişimin yaşanması umuluyor.

Robotlar sayesinde “Çin malı” denerek kötülenen ürünlerin de gelecekte azalarak yok olması çok muhtemel…

Önceki yazımız İnternet üzerinden satın alınan dünyanın en pahalı 5 ürünü hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.