Elektronik Müziğin keşfi ve tarihi

Elektronik müzik tarihi 150 yıl öncesine kadar dayanır. 19. yüzyıl müzisyenlerinin, teknoloji ile çalgı aletlerini birleştirme düşüncesi, 20.yüzyıl müzisyenlerine ışık tutulmuş ve elektronik müziği keşfetmelerine zemin hazırlanmıştır. 20. yüzyılda artık müziğe yeni bir ses katılmıştır. O da elektronik müziktir.

Telharmonium, diğer bir deyişle Dynamophone adındaki 1897 yapımı ilk elektronik müzik aleti Taddeus Cahill tarafından icat edilmiştir ve tam tamına 200 ton ağırlığındadır. Artık müzik, kabuğunu kırmış, sıradanlıktan çıkarak elektronik sesleri de içeren bir hal almıştır. Telharmonium’a 1928 yılında Rus profesör Leon Theremin’in icadı Theremin ve Maurice Martenot’in icadı Ondes Martenot adında iki elektronik müzik aletinin daha katılması ile, elektronik müzik önü kesilemez bir ivme kazanmıştır.

Müziğin yeni çocuğu olan elektronik müzik, yeni kollara ayrılacak kadar ilerlemiş, kendi içinde farklı duygular yaşatan tarzlar edinmiştir. Ses kayıt cihazlarının, en önemlisi de bilgisayarın icadı ile elektronik müzik, kendi içerisinde dallanmayı aşmış, tüm müzik türlerine temas eder hale gelmiştir.

elektronik-muzigin-kesfi-ve-tarihi-ilgincbirbilgi

Bilgisayar teknolojisinde 1.dönemin sonlarına doğru, yani 1957’de, iki yeni elektronik müzik aleti daha hayata girmiştir. Bu seferki aletler, öncekilere nazaran çok daha zordur, birincisi eş zamanlı olarak çalınabilme gibi bir özellikleri yoktur. İkincisi ise programlama gerektirmektedir. Bunlardan birincisi, mucidi Max Matthews olan ve “Music 1” adlı programla kullanılanıdır. İkincisi ise RCA firması tarafından üretilen, “Martk II Sound Synthesizer” adındaki elektronik birleştiricidir.

Bilgisayar teknolojisinin gelişmesine paralel olarak, elektronik müzik 1970 yılından sonra şuan ki haline bir hayli yaklaşmıştır. Artık bilgisayar üretimi ucuzlamış ve her eve girebilecek duruma gelmiştir. 1970’li yıllarda MIDI teknolojisiyle tanışan elektronik müzik, bugün kullanılan cd player ve turntableların ilk sinyallerini vermiştir.

Önceki yazımız Yanlışlıkla ortaya çıkan 10 icat hakkında ilginç bilgiler vermektedir.