İlk selfie çubuğunu kim icat etti ?

TIME dergisininyılın telefon aksesuarı” olarak tanımladığı selfie çubuğunun, ilk kez 90 yıl önce kullanıldığı ortaya çıktı. İcadın asıl sahibi ise, torununun “Charlie Chaplin gibi bir adamdı” diye tanımladığı İngiliz Arnold Hogg.

Arnold ve Helen Hogg, İngiltere’nin Rugby eyaletindeki evlerinin bahçesinde kendilerini böyle görüntüledi. Böylece, “yılın icadı” sayılan selfie çubuğunun ilk kez 1926 senesinde kullanıldığı ortaya çıktı. Çift, bastırdıkları fotoğrafın altına “self taken” notu düşerek, yıllar sonra üretilecek “selfie” kelimesine de göz kırpış oldular. Çiftin torunu Alan Cleaver tarafından aile albümünde tesadüfen bulunan fotoğrafta, çift son derece mutlu görünüyor.

Alan Cleaver :Dedem hayatı boyunca çok az fotoğraf çekmiş. Ama evlendikten sonra, yani 1920’ler boyunca güzel kareler yakalamayı başarmış. Bu zaman diliminde çekilmiş birkaç aile albümümüz var. Çoğu sıkıcı fotoğraflardan oluşuyor. Bu kare hariç… Tamamen yepyeni bir şey deniyor. Bu şekilde çektiği ve böylesine mutlu göründüğü tek fotoğrafı bu.

Alan Cleaver dedesinin şovmenlik ve müzisyenlik yaptığını, onu hiç selfie çubuğu’ndan bahsederken hatırlamadığını söylüyor. Daha ziyade sessiz filmler için müzik yapar, bazı yerlerde sahneye çıkıp insanları eğlendirirmiş. 1969 yılındaki bir aile tatilinde gittikleri bir otelde o kadar güzel piyano çalmış ki, konakladıkları otelin sahibi dedesine bir madalya takdim etmiş.

ilk-selfie-cubugunu-kim-icat-etti-ilgincbirbilgi-1

Neler olduğunu veya niçin selfie çubuğu kullandığını gerçekten bilmiyorum. Ninem Helen’a baksanıza, nasıl da kafası karışmış görünüyor… Yine de dedemin böyle bir şey yapmış olmasına hiç şaşırmıyorum. Her zaman etrafa neşe saçar ve insanları eğlendirmeye çalışırdı. Fotoğrafta Charlie Chaplin’i andırıyor ya ; aslında gerçek hayatta da andırıyordu. Bir mekanın kapısından geçerken içeride biri yüksek sesle kahkaha atıyorsa bilirdim ki dedem kesin orada ! Gerçek bir stardı. Hayal edebileceğiniz en şahane dedeydi.

Elbette o zaman herhangi bir patenti olmayan bu fikir 1983 yılında bir Japon tarafından patent altına alınacaktı. Üstelik küçük bir hırsızlık olayı nedeniyle !

SELFİE ÇUBUĞU ASLINDA KİMİN İCADI ?

Selfie çubuğu İngiliz Arnold Hogg’un ardından, 20 yıl arayla iki kez tekrar icat edildi. Dünyanın iki yakasındaki farklı insanlar tarafından ve bir Avrupa tatilinde yaşanan sorunlar yüzünden.

Selfie çubukları günümüzde o kadar hızlı yayıldı ki, aynı hızla da yasaklanmaya başladı. Şimdi bir çok stadyumda, konserde, müzede ve hatta Apple’ın pek çok konferansında bile selfie çubuğu kullanmak yasak. Ancak, bu gün böylesine büyük bir hızla yayılan selfie çubukları bir zamanlar o kadar gereksiz görüldü ki, su korkusu olanların ıslanmadan banyo yapabilmek için giydikleri giysiyle birlikte “101 En Gereksiz Japon İcadı” kitabına girdi.

Patentli ilk selfie çubuğu 1980’lerde Hiroşi Ueda tarafından icat edildi. Ueda o zaman Minolta fotoğraf makinesi şirketinde çalışıyordu ve meraklı bir fotoğrafçıydı : “Ne zaman yurt dışına gitsem, fotoğraf makinemi de yanıma alıyordum ve bol bol fotoğraf çekiyordum

Ama Hiroşi Ueda Avrupa’ya gittiğinde bir sorun yaşadı. Fotoğraf makinesini çaldırdı. Karısıyla fotoğraf çektirmek istiyordu. Ama, makinesini vermek için kimseye güvenemiyordu.

ilk-selfie-cubugunu-kim-icat-etti-ilgincbirbilgi-2

Hiroşi Ueda :Paris’te Louvre Müzesi’ndeydik. Bir çocuktan fotoğrafımızı çekmesini istedim. Geri çekilir çekilmez makineyi alıp kaçtı” diyor. Hiroşi Ueda’nın bu soruna bir çözüm bulunması gerekiyordu. Minolta’nın ürün geliştirme departmanında görevli bir mühendis olarak Ueda bu iş için en ideal kişiydi.

Bir kaç ay sonra Ueda makineye takılan bir uzatma çubuğu yaptı. Fotoğraf çekenler neyi çektiklerini görebilsinler diye de makinenin önüne bir ayna koymuştu. Konsepte itirazlar edenler oldu. Minolta’nın test birimi, kadınların kendi kendilerinin fotoğrafını çekmeye utandıklarını söyledi. Buna rağmen Minolta fikri beğendi ve 1983’te uzatma çubuğunun ilk kez patenti alındı.

Uzatma çubuğu beklenildiği gibi satmadı. Fikir güzeldi ama fotoğrafların kalitesi o kadar güzel değildi. Ueda icadına inandı ve 30 yıl boyunca yanında taşımaya devam etti. Ueda’nın patent hakkı 2003 yılında bitti. Yani yeni selfie çubuğu dalgasının başlamasından 10 yıl önce. Ueda,Benim fikrim biraz erkendi. Patentini aldığım 300 kadar icadım var. Bu da onlardan biriydi” diyor.

DİĞER SELFİE MUCİTİ KANADA’DAN

Kanadalı oyuncak ve cihaz mucidi Wayne Fromm’a göre, selfie çubuğunun sonradan bu kadar tutmasının tek bir nedeni var o da kendi çabaları.

ilk-selfie-cubugunu-kim-icat-etti-ilgincbirbilgi-3

Wayne Fromm, 2000’lerde Quik Pod adını verdiği bir uzatma çubuğu tasarladı. Ueda’nın tasarımından haberi yoktu. Bu fikir bir Avrupa tatili sırasında aklına gelmişti. Fromm : “Sürekli fotoğrafımızı çekecek birilerini arıyorduk. Kızım Sage’yle tatildeydik. Oturup İngilizce konuşmasını umduğunuz birini bekliyorsunuz. Fikir o zaman aklıma geldi, “makine sanki biri bizim fotoğrafımızı çekiyor gibi havada dursa” dedim” diyor.

Fromm tatilden döndüğünde, şemsiye teknolojisini araştırmaya başlamış : “Şemsiyeleri parçalara ayırıyordum. Kızım bir defasında beni 20 şemsiye üzerinde çalışırken buldu. Muhtemelen biraz tuhaf buldu” diyor.

Fromm’un macerasever kişilere yönelik olan icadı kum ve sudan etkilenmiyor, o sırada telefon çalarsa, telefonu çubukla kulağınıza götürmemek için hemen çıkarma gibi özellikleri bulunuyor.

Wayne Fromm 10 yıl boyunca icadını ticaret fuarlarında, alışveriş kanallarında ve Dragon’s Den gibi televizyon programlarında tanıtmak için uğraşmış.

Fromm Ueda’ın uzatma çubuğunuönceki teknik” olarak niteliyor ancak selfie çılgınlığının kendi modeliyle başladığını söylüyor.

Önceki yazımız Çalışmayan bilgisayarına sekiz el ateş eden adam hakkında ilginç bilgiler vermektedir.