Kendi kendine yakıt üretecek bir bakteri türü geliştirildi

Genetik mühendisliği bazen hiç de alışık olmadığımız projeler gerçekleştiriyor. En basitinden kübik şekilde kavunlardan tutun da örümcek ağı üreten koyuna kadar ilgileri üzerine çekiyor. 21. Yüzyılda yakıt yönünden sıkıntı yaşıyoruz. Ralston eutropha adında bir bakteri yakıt gereksinimini karşılayabilecek düzeyde bir bakteri. Nasıl mı ?

ABD’li araştırmacılar, karbondioksit ve hidrojen tüketip, yakıt ve biokütle üretecek bir bakteri türü geliştirdi. İşlem, bitkilerden 10 kat fazla biokütle üretilerek yakıt ihtiyacına alternatif sağlayacak.

Harvard Üniversitesi’nden Kimyager Daniel Nocera, ABD’nin Chicago Üniversitesi’ndeki Enerji Politikası Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Araştırma sonuçlarını Science dergisinin gelecek sayısında yayınlayacaklarını anlatan Nocera, projesini enerji ihtiyacı yüksek, gelişmekte olan Hindistan gibi yoksul ülkelerde kullanmak için sponsor arıyor.

Ralston eutropha adındaki bu bakteri stres altına girdiğinde (yani ortam koşulları olumsuz yönde değiştiğinde) büyümesini durdurarak karmaşık karbon ürünleri ortaya çıkarıyor. Bilim adamları ise tam da bu noktada bakterinin karmaşık karbon bileşikleri yerine yakıt üretmesini sağladılar.

KARBONDİOKSİTİ ALKOLE ÇEVİRİYOR

Genetik mühendisliği yoluyla geliştirilen bakteri türüne Ralston eutropha ismini veren araştırmacılar, canlının havadan karbondioksit ve hidrojen alıp, hücrelerin enerji ihtiyacını karşılayan kimyasal bileşik ATP’ye (Adenozin Trifosfat) dönüştürmesini sağladı.

Bitkilerin ve bazı diğer bakterilerin fotosentezine benzeyen bu dönüştürme işlemi, daha sonra ünlü biyolog Anthony Sinskey’nin keşfettiği ATP’yi alkol türlerine (pentanol, butanol ve propanol gibi) çevirme yöntemiyle birleştirildi.

BİTKİLERDEN 10 KAT BAŞARLI OLABİLİR

Nocera, işlemin sonucunda elde edilen çıktının, alkol bakımından yüzde 6, biokütle bakımından yüzde 10,6 olduğunu açıkladı. Karşılaştırmak gerekirse, yeşil bitkiler Güneş ışığı ve karbondioksiti birleştirdiklerinde (fotosentez) yüzde 1 oranında biokütle çıktısı elde ediyor.

KARBONDİOKSİTİ AZALTMAYACAK

kendi-kendine-yakit-uretecek-bir-bakteri-turu-gelistirildi-ilgincbirbilgi

Oran farkı dikkate alındığında akla hemen bu bakterileri küresel ısınmaya çözüm olarak kullanmak gelebilir.

Ancak Nocera bu işlemde ortaya çıkan biokütlenin yakıt ve enerji kaynağı olarak kullanılacağına ve işlem sonunda karbondioksitin yeniden doğaya karışacağına dikkat çekiyor. Bu nedenle, biokütle ve oksijen üreten fotosentez işlemi, yani yeşil bitkiler karbondioksit birikimine karşı halen tek dostumuz.

BU KEZ OLACAK MI ?

Saygın bir üniversitede araştırmacı olarak çalışan Daniel Nocera, beş yıl önce açıkladığı projesinde güneş ışığından hidrojen üretmeyi başardıklarını açıklamıştı. Fakat proje altyapı yetersizlikleri nedeniyle enerji üretimine somut bir katkı sağlayamayıp pratikte yetersiz kalmıştı. Şimdi ise kendi kendine yakıt üretecek bu bakteri türünün de aynı sonla karşı karşıya kalıp kalmayacağı akıllarda.

Önceki yazımız İrlanda’da bir bataklıkta bulunan 2000 yıllık ve yenilebilir durumdaki tereyağı hakkında bilgiler vermektedir.