Konserve ne zaman ve nasıl icat edildi ?

Günümüzde zamanın darlığı ve kadınların da artık çalışıyor olmasından dolayı, neredeyse hemen hemen herkes tarafından tercih edilen konserve yiyecekler, acaba ilk olarak ne zaman ve nasıl icat edildi ? ilk kimin aklına konserve fikri geldi ? Yemek yapmaktan hoşlanmayan, yemek yapamayan veya zaman darlığı sebebi ile her kesimden insana büyük kolaylıklar sağlayan konservenin icat edilişi ve ilginç tarihi şu şekilde :

1795 yılında taze yiyeceklerin kapalı kutularda uzun süre tazeliğini nasıl koruyacağı fikri üzerinde duran Napolyon, bu fikri geliştirecek olan kişiye 12 bin Frank ödül biçti.

Tam da bu dönemlerde, baba mesleği olan şekercilik işi ile uğraşan Nicolas Appert, şeker yapımı sırasında besin maddelerinin bozulma ve ekşimesini sağlayan mayanın sıcaklıkla yok olduğunu fark etti. Bunun üzerine kaynattığı yiyecekleri havası alınmış kavanozlara doldurdu ve böylece yaz aylarının yiyeceklerinin kış aylarında da tüketilebilmesini sağladı.

Ardından Nicolas Appert ilk kez konserve fikrini cam kaplarda denemeye karar verdi. Appert’in bu fikri ise 1804 yılında hayata geçirildi ve ilk kez cam şişelerde deneme konserveler üretilmeye başlandı. Bu konservelerin bir bölümü daha sonra denenmesi için deniz üssünde çalışan askerlere gönderildi. Burada 3 ay boyunca bekletilen konserveler askerler ve sağlık bakanlığı tarafından denendi. Sağlık bakanlığının raporuna göre kavanozdaki et suyu ve sebzeler ilk günkü gibi taze ve lezzetindeydi.

Yine 1804 yılında Appert, kendini bu işi geliştirmeye adadı ve Paris’in banliyölerinden birinde hem bir konserve fabrikası açtı hem de konservenin içerisindeki sebzeleri yetiştirmek için araziler satın aldı. Bu dönemde yapılan tüm konserveler halen cam şişelerin içerisinde yapılıyordu.

konserve-ne-zaman-ve-nasil-icat-edildi-ilgincbirbilgi

Tenekenin, konserve sektöründe kullanılmaya başlaması ise ilk kez 1812 yılında Donkin ve Hall firması tarafından gerçekleştirildi. Çünkü Appert’in karşısına çıkan en büyük problem kavanozların sıkıca kapatılmasıydı ve cam şişelerde bu sağlanamıyordu. Donkin ve Hall firması da bu güçlüğü yenmek için teneke kutuları tercih etmeye başladı.

Teneke kutuların, konserve olarak muhafaza edilmesinin patent hakkı 1810 yılında Peter Durand adında biri üzerine tescil edilmişti. Bu dönemde bu hakkı sadece bin Sterline satın alan Donkin ve Hall firması teneke konserve yapımına da bu şekilde başlamış oldu.

Amerika’da 1941 yılından beri her yıl, konservenin yaratıcısı olan Nicolas Appert adına ödül verilmeye devam ediliyor.

Önceki yazımız Madagaskar’daki taş orman hakkında ilginç bilgiler vermektedir.