Monopoly oyununu kim, nasıl icat etti ? Monopoly’nin tarihi

Monopoly bildiğiniz gibi Parkers Brothers, Waddingtons ve Hasbro şirketleri tarafından üretilen, emlakçılık konulu, zar ile oynanan bir masa oyunudur. Monopoly sözcüğü aslında “tekel” anlamına gelir. Oyuncuların amacı mümkün olduğunca çok emlak satın alarak diğer oyuncuları iflasa sürüklemektir.

En az iki kişi, en fazla sekiz kişi ile oynanılan oyunda oyuncular zar atarak karelerde ilerler ve döngüyü tamamlarlar, ancak bu sırada kiralama, satın alma, inşa etme ve ticaretin içinde bulunduğu ekonomik aktivitelerle birlikte ekonomik anlamda en güçlü oyuncu olmaya çalışırlar. Dilerseniz Monopoly oyunu hakkında ki bu kısa bilgilerden sonra artık Monopoly’nin tarihi ve Monopoly oyununu kimin nasıl icat ettiği hakkında ki bilgilere geçelim.

MONOPOLY OYUNUNU KİM İCAT ETTİ ?

Monopoly oyunu 1929 yılında, Philadelphia’da, ısıtma mühendisi olan Charles Darrow (10 Ağustos 1889 – 29 Ağustos 1967) tarafından geliştirildi. Hasbro’ya göre oyunun patenti 1935 yılında alınmış olup, yaklaşık 750 milyon kişi tarafından oynanmıştır. Bu rakam Monopoly’yi dünya tarihinde en çok oynanan ticari masa oyunu yapmaktadır. ( Hasbro; oyun ve oyuncak üreticisi olan bir firmadır. Faaliyetlerine 1923’te kalem ve tekstil ürünleriyle başlamıştır. Monopoly, Risk gibi oyunların ve Pokemon, Transformers, Beyblade, Star Wars, Kre-o gibi oyuncakların üreticisidir. Birkaç filmin yapımına da katkıda bulunmuştur.)

MONOPOLY OYUNU NASIL İCAT EDİLDİ ?

Charles Darrow işini kaybettikten sonra ilk oğlu William ve eşi Ester yardımıyla Monopoly oyununu geliştirdi. Oyun tamamladığında Darrow, buluşunu pazarlamak üzere Amerika’nın ünlü oyuncak yapımcılarından Parker Brothers’a bir öneri götürdü. Ancak, şirket yetkilileri, oyunun çok karışık olduğunu ve bu nedenle satma şansının bulunmadığını söyleyerek bu öneriyi geri çevirdiler.

Monopoly oyununu kim, nasıl icat etti ? Monopoly’nin tarihi www.ilgincbirbilgi.com 1

Bunun üzerine Darrow, kendi olanaklarıyla 5 bin adet Monopoly bastırıp oyunu satmaya başladı. Oyun Philadelphia sakinlerince, adeta kapışıldı. Bunun üzerine Parker Brothers şirketi, yeni bir durum değerlendirmesi yaptı. Sonunda, Darrow’la anlaşarak, oyundan bol miktarda hazırlattılar ve 1935 Noeli için ülke çapında dağıtım ve tanıtım yaptılar.

Önceleri Monopoly’e pek rağbet olmadı. Ama Noel günü, Amerika’yı adeta bir “monopolmani” hastalığı sardı. Eldeki bütün mallar tükenmişti. Şirket yetkililerinden biri, anılarında, “1936 Ocak ayında gördük ki, Monopoly, bilinen tüm oyun çeşitlerini fersah fersah geride bırakmış” diye yazdı. Monopoly’e olan ilgi, daha sonra da sürmeye devam etti.

MONOPOLY OYUNU HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Tarihteki en uzun Monopoly oyunu 69 gün sürmüştür.

Dünyadaki en pahalı Monopoly oyununu, San Francisco’nun ünlü mücevher uzmanı Sidney Mobell üretmiştir. Değeri tam 2 milyon dolar olan bu set, 23 karatlık altın oyun alanı ve elmas işlemeli zarlardan oluşumaktadır.

Monopoly oyununda demir parmaklıkların ardında resmedilen karakter’in adı Hapishane Kuşu Jake’tir. Kendisi polis memuru Edgar Mallory tarafından hapse atılmıştır.

İnsanlar dünyanın her yerinde Monopoly oyununu oynuyor, ancak oyun alanındaki en pahalı hane yaşadıkları ülkeye göre değişiklik gösteriyor. Bu hane Monopoly’nin Amerika versiyonunda Atlantic City’deki “Boardwalk”, İspanya’da Barselona’daki “Paseo del Prado”, Fransa’da en çok ilgi gören evlerin bulunduğu “Rue de la Paix” ve Türkiye’de ise İstanbul’daki Yeniköy’dür.

II. Dünya Savaşı sırasında Almanya’daki esir kamplarına gizlice sokulan Monopoly oyun kutularının içine kaçış haritaları, pusulalar ve dosyalar gizlendi. Firar edenler için Monopoly paraları yerine kutulara gerçek paralar yerleştirildi.

Birkaç yılda bir, ülkelerinin Monopoly şampiyonları Monopoly Dünya Şampiyonası için bir araya gelmektedir. Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapan 10 ülke arasında Amerika, İrlanda, Singapur, İtalya, Yeni Zelanda, İngiltere, Japonya, Hollanda, Hong Kong ve İspanya bulunuyor.

1935 yılından bu yana 2,8 milyardan fazla otel, 7 milyardan fazla ev üretilmiştir.

1935 yılından beri Monopoly oyununu oynayan insane sayısı bir milyardan fazladır.

1935 yılında Monopoly oyununun satışa sunulduğundan bu yana at, köpek, otomobil, fil, çanta ve fener gibi 20’den fazla piyon tasarımı yapılmıştır.

1970’lerde görme engelliler için Monopoly oyununun kabartmalı yazı ile hazırlanmış olan versiyonu üretildi.

1978’de Neiman Marcus Yılbaşı kataloğunda 600 Dolar fiyatla oyunun çikolata versiyonu satışa sunuldu.

Monopoly’nin stratejik iş ortaklıkları (McDonald’s’ın Monopoly promosyonu) ve farklı platformlara taşınması (ilk bilgisayar oyunu) onu herkesin bildiği kültürel bir ikon haline getirdi. Amerika’da Monopoly’nin posta pulları basıldı.

2008 yılında Dünyanın farklı noktalarındaki Monopoly hayranları Monopoly Dünya Şehirleri versiyonunun satışa sunulmasının şerefine birleşti. Birlikte aynı anda en çok insanın Monopoly oynama rekorunu kırdılar. Tüm dünyadaki etkinliklerde yaklaşık 3000 kişi “Başlangıç noktasından geçti”.

2008 Mobil Mükemmelliyet Ödülleri’nde (Mobile Excellence Awards) Monopoly Here & Now oyunu “En İyi Mobil Oyun Ödülü”nü kazandı.

2009 En İyi Uygulama Ödülleri’nde (Best App Ever Awards) iPhone için hazırlanan Monopoly Classic oyunu “En İyi Zar Oyunu” ödülünün sahibi oldu.

Monopoly oyununu kim, nasıl icat etti ? Monopoly’nin tarihi www.ilgincbirbilgi.com 2

2009 AppAdvice Uygulama Ödülleri’nde (AppAdvice App Awards) iPhone için hazırlanan Monopoly Here & Now oyunu “Kutu Oyunundan Esinlenen En İyi Oyun” ödülünü kazandı.

2009’da Monopoly ve Google birlikte Monopoly City Streets oyununu geliştirdi. Oyun, Google Maps üzerinde 3 ay oynandı. 1,4 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı, tüm dünyadan 17 milyon ziyaret, yaklaşık 1 milyar sayfa görüntülemeyle oyunda 9 milyon cadde satın alındı ve 175 milyon ev inşa edildi.

2010’da Monopoly’nin iPhone uygulaması geliştirildi.

2010’da tüm Türkiye’nin oylarıyla seçilen birbirinden güzel 22 şehrimiz Monopoly Türkiye’de yerini aldı.

2013’te Monopoly’nin yeni piyonu, Facebook üzerinden yapılan ve 1 ay süren heyecanlı bir oylama süreci sonunda belli oldu. Kedi piyonu, 185 ülkeden gelen oyların yüzde 31’ini toplayarak Monopoly ailesine katıldı, ütü piyonu ise emekliye ayrıldı.

Önceki yazımız Mimarlık yoluyla suç işleme oranı azaltılma hakkında bilgiler vermektedir.