Ortaokul öğrencileri görme engelliler için “Gören Baston” icat etti

TÜBİTAK Bilim Fuarı’na hazırlanan Çankırı Mehmetçik Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri Berat Karaca, Salih Çimenoğlu ve Ekrem Haktanıyan, sensör, cep telefonu ve akü yardımıyla görme engelliyi gitmekistediği yere ulaştıracakgören baston” icat etti.

Görme engellilerin gündelik hayatta çektiği sıkıntılardan etkilenen 5. sınıf öğrencisi Salih Çimenoğlu yaptığı açıklamada, görme engelliler için çok güzel bir çalışmaya imza atıklarını düşündüğünü söyledi.

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı’na okul olarak katılmaya karar verilince kendilerinin de bu çalışmaya katılmak istediklerini belirten Çimenoğlu, “Görme engelliler yolda yürürken birçok sorunla karşılaşıyor. Kimisi bir arabaya çarpıyor, kimisi bir direğe. Yaşanan bu durumlar bizleri çok üzüyor. Bizde buradan yola çıktık” dedi.

Görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak istediklerini dile getiren Çimenoğlu, “3 arkadaş görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için çalışmaya başladık. Görme engellilerin gündelik hayatını bu bastonun kolaylaştıracağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Proje sahiplerinden Berat Karaca da küçük bir çalışmayla projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

Aldıkları bastona bir cep telefonu, bir sensör ve küçük bir akü bağladıklarını söyleyen Karaca, şöyle konuştu : “Bastonda yer alan cep telefonunda gideceğimiz yeri işaretliyoruz. Telefon, hareket ettikçe navigasyon sayesinde yerimizi tespit edip, hangi yöne gidileceğini söylüyor. Bir kulaklık aracılığıyla görme engelli kişi bunu rahatça duyabiliyor. Bastonumuzun ucuna yerleştirdiğimiz sensör bir engele yaklaştığımızda ötmeye başlayarak kişiyi uyarıyor. Bastonumuzda bir de kulaklık bulunuyor. Bu kulaklık sayesinde engelli kişi bu uyarıları daha kolay bir şekilde duyabiliyor ve bastonun uyarıları ile istediği yere rahatça gidiyor.

orta-okul-ogrencileri-gorme-engelliler-icin-goren-baston-icat-etti-ilgincbirbilgi

Proje ortaklarından Ekrem Haktanıyan ise, bastonu yapmak için 5 gün çalıştıklarını belirtti.

Öğrenci arkadaşları tarafından da projenin beğenildiğini dile getiren Karaca, “Ne yapacağımıza karar verdikten sonra kısa sürede projemizi hayata geçirdik. Bastonda kullandığımız parçaların birçoğunu kendimiz tedarik ettik. O nedenle çok ucuzamaloldu” ifadelerine yer verdi.

Gören Baston’u yapan 3 öğrenci, projelerinin desteklenmesi durumunda daha da işlevselleştirilebileceğini dile getirdi.

Önceki yazımız Kılıktan kılığa girerek 1 milyon lira kredi çeken hırsız hakkında bilgiler vermektedir.