Şampuan ne zaman bulunmuştur ?

Bilindiği gibi şampuan, saçtaki yağ, kir, deri parçacıkları, kepek, çevreden bulaşan tozlar ve diğer kirli parçacıkların, su yardımı ile saçtan ayrılarak, saçın temizlenmesini sağlayan bir temizlik maddesidir.

Türk Dil Kurumu’nun Türkçe sözlüğü, şampuanıGenellikle saç yıkamada kullanılan sıvı sabun” olarak tarif ediyor. Ancak şampuan üreticileri bu tanımdan hiç hoşlanmıyor ve tanımı oldukça yetersiz buluyorlar. Şampuan üreticilerinin yaptıkları açıklamaların ortak paydasını aldığımızda, ortaya çıkan yeni şampuan tarifi ise şöyle: “Şampuan bir saç temizleme ve bakım ürünüdür.

ŞAMPUAN NE ZAMAN BULUNMUŞTUR ?

Dünyadaki ilk şampuanın icadı oldukça eski tarihlere, Mısırlılara kadar dayanır. Eski Mısırlılar saçlarını sitrik asitle yıkarlardı. Yüzyıllarca evlerde yapılmış kokulandırılmış sitrik asit ve sabun karışımları kullanıldı. Kaynamış suda sabuna soda veya potas katarak elde edilen karışım modern şampuanın atasıydı ve ortaçağdan itibaren evlerde üretildi.

Şampuan sözcüğü İngiltere’de Hindistan yönetimi Doğu Hindistan Kumpanyası’ndan alınıp hükümete devredildiğinde ülkeyi saran Hint modası sırasında yaygınlaştı. Hintçede masaj yapmak anlamına gelen champo sözcüğü bu anlamıyla 1740’lardan itibaren Hindistan’dan söz eden kitaplarda görüldü. Hint modası sırasında kuaförler tarafından günlük İngilizceye sokuldu. Her dükkân kendi şampuanını yapıyor ve formülünü sır gibi saklıyordu.

sampuan-ne-zaman-bulunmustur-ilgincbirbilgi

1890’larda Almanya’da ilk gerçek deterjan temeline dayanan şampuan üretildi ve Birinci Dünya Savaşı sonrasında piyasaya çıktı. 1930’da normal, 1933’te yağlı ve kuru saçlar için şampuan üretildi.

Şampuan Türkiye’ye ilk kez 1950’lerin başında girdi. İlk zamanlarda şimdiki gibi sıvı halde satılmıyordu. Küçük paketler içinde alınan toz halindeki karışım, su ile karıştırılarak şampuan elde ediliyordu. Daha sonra cam şişelerde sıvı halde satılmaya başlandı. Ambalaj sektörünün gelişmesiyle günümüzdeki ambalaj şekline ulaşıldı. Kimya sanayiindeki gelişmelere paralel olarak, şampuanın içeriği de gelişti ve şampuanı bir tür ‘sıvı sabun’ olma tanımından ‘bakım ürünü’ olma düzeyine taşıdı. Şampuanın Türkiye’de yaklaşık yarım asırlık bir geçmişi var.

Önceki yazımız 6 milyon kemikten oluşan yeraltı mezarlığı Catacombes hakkında ilginç bilgiler vermektedir.