Şeker tanesi büyüklüğünde, şırıngayla enjekte edilebilen dünyanın en küçük kamerası yapıldı

3D yazıcılar ve geliştirilmiş pek çok yeni cihaz sayesinde insanoğlu bazı şeyleri daha ufak yapmayı başardıkça ceplerimize daha fazla teknolojiyi sığdırmış oluyoruz. Ancak son zamanlarda teknoloji o kadar küçük boyutlara sığmaya başladı ki, artık sadece ceplerimize değil damarlarımıza bile girebiliyor.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber, her geçen gün yeni yeni elektronik cihazların yapıldığını okuyor, duyuyor ve içlerinden bazılarınada şaşkınlık içinde bakıyoruz. İnsana hayret veren bu elektronik cihazlardan birtanesi de şeker tanesi büyüklüğünde, şırıngayla enjekte edilebilen dünyanın en küçük kamerası.

Bundan sadece bir kaç yıl öncesine kadar, adeta yapılamaz denilen pek çok şeyin şimdilerde yapılabilmesine olanak sağlayan 3D yazıcılar, dünyanın en küçük kamerasının yapımında da rol oynayarak yine bir ilke imza attılar.

Eski üretim teknikleri göz önüne alındığında bunun kadar küçük cihazların yapılabilmesi olanaksızdı. Ancak işin içine 3D yazıcıların girmesi, Almanya’nın Stuttgart Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının bir şırınga ucundan bile geçebilecek küçüklükteki bu kamerayı yapabilmelerine olanak sağladı.

Teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanan dünyanın en küçük kamerası toplamda 62.500 piksellik bir görüntü alabiliyor. Tek kullanımlık kameranın lens’i ise 100 mikron yani bir milimetrenin 10’da 1’i büyüklükte ve dış kılıfıyla beraber toplam ebatı 120 mikrona erişiyor. 3.0 mm uzaklıktan odaklanabiliyor ve 1,7 metrelik optik fiberle aktarım yapıyor. Bu teknolojinin özellikle, tıbbi görüntülemede kullanılabileceği düşünülüyor. Bu sayede insan vücuduna hasar vermeyen endoskoplar geliştirilerek, görüntülemede yeni bir aşamaya geçilebilir.

Ekip bütün görüntüleme sisteminin standart bir şırınga iğnesine rahatça sığdığını söylüyor. Bu sayede kamerayı direkt organlara ve hatta beyine bile yollamak mümkün bir hal alıyor.

Şeker tanesi büyüklüğündeki dünyanın en küçük kamerası Nature Photonics dergisinde de yayınlandı ve bu teknolojinin görünmez güvenlik sistemlerinde veya mini robotlarda otomatik görüntüleme için kullanılabileceği de belirtildi.

seker-tanesi-buyuklugunde-siringayla-enjekte-edilebilen-dunyanin-en-kucuk-kamerasi-yapildi-ilgincbirbilgi-2

Profesör Harald Giessen, çok çeşitli uygulama alanlarında sorunsuz kullanılabilmesi için kameranın lens sisteminin CMOS bir görüntü algılayıcı sensörün üzerine inşaa ettiklerini belirtiyor. Bu üretim tekniği oldukça hızlı üretime olanak sağladığı gibi inanılmaz küçük boyutların yapımına da olanak sağlıyor. Bu sayede bal arısı büyüklüğünde hava böcekleri üretmek bile mümkün olabilir. Ayrıca sürücüsüz araçlar, robotlar, insan vücudu ve elbette akıllı telefonlar bu teknoloji için sırasının gelmesini bekleyen adaylardan bazıları.

Tasarlaması sadece birkaç saat alan dünyanın en küçük kamerası henüz prototip aşamasında olduğu için gerçek durumlarda denenmiş değil. Daha birçok test ve yenilik gerektirdiği için de ürüne dönüşmesi birkaç yıl alacak gibi görünüyor. Ancak bir, iki yıl içinde yaygın olarak kullanılabileceğini belirten yetkililer, kameranın maliyetinin ise oldukça düşük olduğunu belirtiyorlar.

Önceki makalemiz Forex piyasasında yatırım yaparak zengin olan ve batan insanlar hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.