Yanlışlıkla ortaya çıkan 10 icat

Tarih tekerrürden, bilim tesadüften ibarettir derler. Peki ya yanlışlıkla ortaya çıkan icatlar ?

Bilim, hayatımızın kolaylaşması açısından olmazsa olmazlardandır. İnsanlığa yapılan katkılar ve sorunlar karşısında sunulan çözümlerde herzaman daha iyi ve güzel bir yaşam kalitesi amaçlanmıştır. Bu çözümler zaman zaman işe yaramamış olsalar da yanlışlıkla başka şeylerin icadına neden olmuşlardır. Yani aslında başka amaçlar için üretilen ama başarısız olan bu ürünler, ilginç bir şekilde günümüzde kullandığımız pek çok şeyin icat edilmesine neden olmuştur. “Rastgele” dedikleri de böyle birşey olsa gerek. İşte yanlışlıkla ortaya çıkan bu icatlardan 10 tanesi :

DİNAMİTİN İCADI

Dinamit, nitrogliserinin diatomite soğurulmasıyla üretilen bir patlayıcı türüdür. İsveçli kimyager Alfred Nobel tarafından 1866’da keşfedilmiş ve 1867 yılında patenti alınmıştır. Nitrogliserinin taşınması esnasında bir kutunun açıldığını farkenden Nobel, Kiselgur’un bu sıvıyı emdiğini farketmiş ve dinamiti geliştirmiştir.

PENİSİLİNİN İCADI

Bir bilim adamı olan Sir Alexander Fleming , aslında penisilini bulduğu sırada ironik bir şekilde hastalıkları iyileştirecek mucizevi bir ilaç arıyordu. İşin garip tarafı ise Fleming’in bu ilacının deneylerini bir kenara attıktan sonra ortaya çıkmış olmasıdır.

1928 yılında Fleming bir gün attığı kirli bir Petri kabının içerisinde etrafındaki tüm bakterileri çözebilen bir küfün oluştuğunu görür. Bu küfü kendisi üretmeye kalktığında da Fleming küfün içerisinde frengiden bademcik iltihabına kadar pek çok hastalığı yok eden antibiyotik olan penisilini keşfeder.

COCA COLA’NIN İCADI

1880 yılında Atlanta’da yaşayan eczacı John Pemberton, o zamanlarda “Pemberton’ın Fransız Şarap Kokası” adını verdiği ve şaraptan yapılma bir şurup ile koka özünün karışımından oluşan ilacı satıyordu. Bu ilaç baş ağrıları ve sinirsel hastalıklar karşısında oldukça etkiliydi.

1885 yılında ise Atlanta’da alkol satışı yasaklandı ve Pemberton’da tamamen koka tabanlı bir şurup hazırlayarak bunu karbonatlı su ile karıştırıp gazoz niyetine içmeye başlar. Sonuç ise her güne ve koşula ayak uydurabilen Coca Cola’dır. Ancak günümüzün Coca Cola’sı ile Pemberton’un Coca Cola’sı arasında dağlar kadar fark vardır.

ANESTEZİ’NİN İCADI

yanlislikla-ortaya-cikan-10-icat-ilgincbirbilgi-1

Anestezinin tam olarak kim tarafından bulunduğu henüz bilinmiyor fakat illa ki birilerine teşekkür etmek gerekiliyorsa o zaman o isimler Crawford Long , Wiliam Morton, Charles Jackson ve Horace Wells olacaktır. 1800’lü yıllarda ether ya da nitröz oksit karıştırılmış maddeler eğlence ve rahatlama amacı ile düzenlenen partilerde kullanılmaktaydı.

1884 yılında Horace Wells’in de katıldığı bir partide adamın birisi gülme gazının etkisindeyken bacağının kesildiğini fark eder. Lakin adam o sırada hiçbir acı hissetmezken, bu farkındalıktan sonra Wells bileşimi dişini çekerken kullanır. İşte o andan sonra anestezi Wells, Morton ve Jackson tarafından dişçilik işlerinde kullanılmaya başlanır. Crawford Long ise bu maddeyi ufak ameliyatlarda kullanmaya başlar ve anestezi’nin kullanımı hızlı bir şekilde yaygınlaşır.

X IŞINLARI’NIN İCADI

Her ne kadar X ışınları oluşturulamayan bir madde olsa da 1895 yılında Alman fizikçi Wilheim Roentgen , yaptığı bir deney sonucunda bu madde ile tanışır. Katot ışınları ile yaptığı rutin bir deney sırasında floresan özellikli bir kartın odanın diğer ucunda parladığını farkeder.

Katot yayıcı ile radyasyonlu kartın arasında kalın bir ekran yerleştiren Roentgen, ışık partiküllerinin katı cisimlerin içinden geçebildiğini fark eder. Bunun sonucunda ise doğan röntgen cihazı da ilk olarak karısının elini çeken fizikçi cihaza kendi soyadını verir.

KALP PİLİ’NİN İCADI

John Hopps bir elektrik mühendisi olarak çalışırken, hipotermi yani vücut ısısının düşmesi sorununa karşılık bir araştırma içerisindeydi. Araştırmalarda vücut ısısını geri kazanabilmek için radyo dalgalarının ışınları kullanılıyordu.

Deneyler esnasında kalbin sıcaklık düşüşü nedeni ile durması halinde onu yapay bir uyarı ile tekrardan çalıştırılabileceğini fark etti. Böylece 1951 yılında kalp pili icat edilmiş oldu.

DONDURMA KÜLAHININ İCADI

Yıllar boyu tabaklarda sunulan dondurmalar 1904 yılında Dünya Fuarı’nda külahlara geçiş yapıldı. Fuarındaki bir dondurmacı oldukça yoğun iş yaparken yanındaki Waffle satıcısı sinek avlıyordu. Dondurmacının yoğun işi yüzünden bir süre sonra tabaklar tükendi.

Bunun üzerine iki satıcı bir araya gelerek dondurmaları huni şekilde getirip, Waffle’ın üzerine koyarak satmaya başlar. Ardından bu icat dondurma külahı olarak tarihe geçmiş olur.

MİKRODALGA FIRININ İCADI

İkinci Dünya Savaşı sırasında bilim adamı olan Percy Spencer, Raytheon Şirketi’nde bir laboratuarı ziyareti sırasında cihazın yakınında olan cebindeki şekerin yumuşadığını fakat diğer cebindeki şekerin sapasağlam durduğunu farkeder. Bu deneyi bir de mısır ile deneyen ve cihaza yakın olan mısırın patladığını gören Spencer mikrodalga fırını keşfetmiş oldu.

POST-IT NOT KAĞITLARININ İCADI

yanlislikla-ortaya-cikan-10-icat-ilgincbirbilgi-2

Post-It’ler olmasaydı ne olurdu ? Muhtemelen not aldığımız şeyleri gözden kaçırır, unuturduk. Kimyager Dr. Spencer 3M firmasında güçlü bir yapıştırıcı bulmaya çalışırken, daha hafif ve yapıştırılıp tekrardan çıkarılabilen bir tutkal icat etmişti. O zamanlar bu icatla kimse ilgilenmezken, Silver’ın meslektaşı Art Fry bir kitap ayracını yapıştırmak için bu tutkalı kullanmış ve böylece Post-It ortaya çıkmıştı. Yapıştırıcının yapısı, kolayca ayrılabilen ve tekrar yapıştırılan not kağıtları için de yolu açtı.

PATATES CİPSİ’NİN İCADI

Bir lokantada çalışan George Crum, 1853 yılında müşterilerine patates kızartmasını sunmaya hazırlanıyordu. Müşterilerinden biri gelen patatesleri kalın buldu ve “daha ince daha kızarmış” patatesler istediğini belirtti. Crum bunun üzerine sinirlenip, patatesleri inanılmaz derecede ince kesti ve onları kupkuru olana dek kızarttı. Müşteriye servis edilen patetesler şaşırtan bir şekilde müşteri tarafından çok beğenildi ve patates cipsi bu şekilde ortaya çıktı.

Önceki yazımız İstanbul Boğazı’nı yürüyerek geçen ilk insan hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.