Afrika’nın en ölümcül 12 hayvanı

Afrika, vahşi hayvanlar için bir savaş alanı. Tarihi devlerin, gizli avcıların, ve eşsiz yırtıcıların, hayatta kalmak için sonsuz bir mücadeleye giriştikleri bir yer. Ama bu türlerin içinde, 12 hayvan diğerlerinden çok daha üstün.

Bu yırtıcılar çevik, güçlü ve genellikle ölümcül. Afrika’nın en ölümcül 12 hayvanıyla tanışmaya hazırlanın. Bir çok insana göre burası, tam anlamıyla vahşi kalan tek kıta. 30 milyon kilometre kare büyüklüğüyle, dünyanın en şiddetli manzaralarını kapsar.

Serengeti Milli Parkı ölümün ve yaşamın ince dokunuşları için geniş bir arena. Okavango Deltası kavrulmuş Kalahari Çölü’nde gün ışığına çıkan bir vaha ve Büyük Rift Vadisi bağışlamayan bir bölge ve yakıcı bir “insanlık beşiği”. Bu zalim koşullar, canlılara dünyanın başka hiçbir yerindekilere benzemeyen, eşsiz bir direnç ve güç veriyor.

Afrika’nın çoğunluğunu oluşturan insan nüfüsu ve vahşi hayvanları, kavurucu Sahra Çölü’nün güneyinde yaşıyor ve bu bölgede, özellikle bir yırtıcı saltanat sürüyor. Yılan !

Afrika, dünyadaki en fazla yılan çeşidinin bulunduğu yer. 90’dan fazlası zehirli olmak üzere, toplamda 400 çeşit ve bu zehirli yılanlar, öldürmek için yaratılmış.

Her biri, avını ele geçirmek için eşsiz bir şekilde uzmanlaşmış. Gösterişli kobralar sinsice sokulurken, kuvvetli engerekler, pusuya yatar. Bazıları da ağaçlara çıkar. Ama tehdit edildiklerinde, bütün bu yırtıcılar, ölümcül bir tıslamayla saldırır. Ve bunların arasında, bulunan bir yılan, ölümcüllüğün kelime anlamıdır. Ölümcüllüğünü kanıtlaması için dişlerini bile göstermesine gerek yok. Naja Nivea olarak da bilinen, Cape kobrası !

NAJA NİVEA – CAPE KOBRASI

afrikanin-en-olumcul-12-hayvani-naja-nivea-cape-kobrasi-ilgincbirbilgi

Bu yılanı köşeye sıkıştıran, muhtemelen bedelini canıyla öder. 1,5 metrelik boyuyla, Afrika’nın, ne en büyük, ne de en uzun zehirli yılanıdır. Sadece bir bölgede, güneybatıda, bulunur. Ama yoğun nüfuslu Güney Afrika Cumhruriyeti de bu bölgededir ve genellikle, çiftçiliğin yaygın olduğu bölgede görüldüğü için, insanlarla sık sık karşı karşıya gelir.

Naja Nivea, Cape kobrası, Güney Afrika’da her yıl diğer yılanlardan daha fazla insan öldürür. Benekli derisi sayesinde, kuru bitkilerin arasında neredeyse kaybolur. Ta ki, şanssız bir çiftçi ya da çoban ona rastlayana kadar. Kapana kısıldığında, vücudunun üst kısmını kaldırır, göz korkutmak için meşhur olduğu haline bürünür ve saldırır.

Zehri, anında vücudun sinir sistemine saldırır. Kasları felç eder ve kalp ve solunum yetmezliğini tetikler. Sadece tek ısırık, 6 kadar insanı öldürebilir. Ve kobra, bir kere saldırıp bırakmaz. Tehdit uzaklaşana kadar saldırmaya devam eder ve kurbanına zehir yağdırır.

Başka bir zehirli yılan da dalların arasında dolaşır ve bu yılan, neredeyse görünmezdir. Doğu yeşil mamba, Afrika’nın dev zümrütü. Saçaklarda dinlenirken, kolayca gözden kaçabilir. Ama hareket halindeyken bu yılanı bu kadar ölümcül yapan şey çok açıktır.

YEŞİL MAMBA YILANI

afrikanin-en-olumcul-12-hayvani-yesil-mamba-yilani-ilgincbirbilgi

Yeşil mamba yılanı, 2 metreye kadar uzayabilir. İnce şekli ve kamuflajı sayesinde ağaçlarda yaşamaya son derece uygundur. Ağaçlarda uyur, çiftleşir ve beslenir.

Yeşil mamba, Kenya sahillerinden Zimbabve’nin güneyine kadar uzayan kavisli bir alanda çalılıkların ve ormanların içinde avlanır. Takip ettiği, kuşlara, sürüngenlere ve kertenkelelere karşı neredeyse görünmezdir. Her zaman tetikte olan gözleri hiç kapanmaz çünkü göz kapaklarının görevini, sabit, saydam bir tabaka görür.

Hareketlilik, dikkatini çeker. Bir el, yanlış bir yere gelirse, Yeşil mamba ok gibi fırlar. Isırdığı kurbanlar, yakıcı bir acı hisseder. Zehir yayıldıkça, dokuyu aşındırıp, kangrene sebep olabilir ve kalıcı bir yara izi bırakır.

İyi ki, yeşil mambalar genellikle karşılaşmaktansa kaçmayı tercih ediyor. Bu güne kadar sadece birkaç tane ölüm vakası kaydedildi. Fakat başka bir mamba daha burada yaşıyor. Bu, yeşil kuzeninden daha girişken ve ölümcül bir tür. Kara mamba !

KARA MAMBA YILANI

Kara mamba yılanı, havadan bulduğu ipuçlarını takip eder, havayı koklayarak ilerler. Bu mamba, yeşil kuzeninden çok daha tehlikeli bir yılan. Yeşil mambadan farklı olarak, Etiyopya’dan Nambiya’ya kadar kıtanın büyük kısmında bulunmakla kalmaz, aynı zamanda yerde de avlanabilir. Ve bu onu, insanlarla direk temasa geçebilecek bir noktaya getiriyor.

afrikanin-en-olumcul-12-hayvani-kara-mamba-yilani-ilgincbirbilgi

Kara mambayla sadece bir kere karşı karşıya gelmek, neden bu kadar korkutucu olduğunu farketmek için yeterli. Sadece, olağanüstü biçimde zehirli değil, aynı zamanda Afrika’daki en uzun ve en hızlı yılan.

Bir kara mamba, saniyede 5 metre ilerleyebilir. Bu, çoğu insanın koşabileceğinden daha hızlı bir hareket yeteneği. Akıl almaz bir şekilde mamba, 3,5 metrelik vücudunun yarısını havaya kaldırıp, kendine ağaç görünümü verebilir.

Her hasat mevsiminde, meyve toplayıcılar, kara mambanın krallığına gitmeyi göze alıyor. Etrafı çevrildiğinde, mamba ilk başta kaçmaya çalışır. Ama gidecek bir yer yoksa, kendini savunur. Kapkara ağzını sonuna kadar açar ve saldırır. Kurban, felç eden zehrin seline kapılır. Bu zehir, kaslara, kalbe ve akciğerlere saldırır. Ve kaslar işlevini kaybettiğinde, insan nefes alamaz. 20 dakika gibi kısa bir sürede ölüm gerçekleşir. Panzehir bulunmadan önce, kara mambanın ısırığı yüzde 100 ölümcüldü. Fakat bugün, hastaneler kurbanların çoğunu kurtarıyor. Tabii zamanında yetişebilirlerse.

Kara mamba, Afrika’nın en korkulan yılanı olabilir, ama en ölümcülü değil. Bu rütbe, bir gizlenme ustasının, Şişen engerek yılanının ünvanı.

ŞİŞEN ENGEREK YILANI

Afrika’daki diğer yılanlardan daha fazla insan öldürür. Bu şüpheli rütbeyi, geniş yaşam alanından dolayı kazanmıştır. Senegal’in tropikal bölgelerinden Eritre ve Güney Afrika’ya kadar uzanan, kıtanın yarısını kaplayan bir yaşam alanı vardır.

Bu yılanla karşılaşmalar çoğu zaman kazara olur çünkü kurbanlar genelde bu iyi saklanmış engereği görmezler. Kaslı ve yavaş olduğu için kaçmak onun için bir seçenek değildir. Bunun yerine, saldırı taktiğine güvenir.

afrikanin-en-olumcul-12-hayvani-sisen-engerek-yilani-ilgincbirbilgi

Bu ağır yılan, 1 metrelik vücudunu havaya doğru iter ve pek akıllı olmayan davetsiz misafirin üstüne atlar. 1 cm’lik, uzun, ucu delik dişleriyle, zehrini enjekte eder. Ve bu zehir, kan hücrelerini ve dokuyu neredeyse anında yok eder. Çoğu insan bu karşılaşmada hayatta kalır. Fakat bu engereğin, menzili ve ısırdığı insan sayısının çok olmasından dolayı Afrika’daki diğer tüm yılanlardan daha fazla ölüme sebebiyet veriyor. Ama tek zayiat insanlar değil. Farkedilmediğinde, kurbanı sadece santimetrelerce uzağında olsa bile hiç kıpırdamaz. Avın, yaklaşan ölümünden haberi olmaz. Hedefi, savunmak için dişlerini ve pençelerini kullanamayacağı zaman saldırıya geçer. Alt çenesi, büyük avlara uyum sağlayabilmek için, genişler. Yemeğini bitirdikten sonra, çenesi normal haline döner.

Afrika’nın yılanları kıtanın neredeyse her köşesinde yaşar. Hem yerde hem de yüksekteki hayata mükemmel uyum sağlamışlardır. Afrika’nın doğusunda ve güneyindeki savanlarda, su, en değerli maddedir. Ve bu gölcüklerde, Afrika’nın en ölümcül iki hayvanı yaşar. İkisinin de silahı dişleridir. Nil timsahları, her yıl yüzlerce insan öldürür. Muhtemelen bu, diğer bütün timsahların toplamından fazladır. Afrika’nın hemen hemen bütün sularında bulunurlar. Ama insanlar, onları adlarını aldıkları nehirden uzağa sürüklediler.

NİL TİMSAHI

afrikanin-en-olumcul-12-hayvani-nil-timsahi-ilgincbirbilgi

Destansı orantıya sahip bir sürüngen olarak, Nil timsahının boyu, 6 metreye kadar uzayabilir ve yaklaşık bir ton ağırlığında olabilir. Gücü sayesinde, geniş bir av menüsüne sahiptir ve manda, antilop ve hatta küçük filleri avlayabilir.

Gelişimini tamamlamış bir Nil timsahının az düşmanı olur. Kafasının üstündeki gözlerini kullanarak, avını gözlemler ve saklanır. Beklemede olan bir Nil timsahı, nefesini 45 dakikadan fazla tutabilir. Kuyruğuyla küçük bir hamle yapıp, kendini suyun dışına itebilir. Avını, kafasından ya da uzvundan yakalar ve aşağıya, karanlık bir ölüme çeker. Suyu seven başka bir canlı da dişlerini kullanarak saldırır. Fakat bu canlı otçuldur. Su aygırı !

SU AYGIRI

Sakin, kendi halinde tavırlarının altında, aslında çabuk sinirlenen bir yapısı vardır. Gün boyunca, küçük bir gölet, kavurucu Afrika sıcağından korunmak için bir sığınak olabilir. Suyun altında hiç yabancılık çekmez. Ağır kütlesine rağmen bu canlı, suda batmadan durabilir. 3,5 tonluk su aygırı suyun altındayken, burun deliklerini tamamen kapatır ve nefesini 30 dakikaya kadar tutabilir. Su aygırları, Nil Nehri’yle birlikte, Afrika’nın batısı, doğusu ve güneyindeki gölcüklerde yaşarlar.

afrikanin-en-olumcul-12-hayvani-su-aygiri-ilgincbirbilgi

Yetişkin bir su aygırını, sadece tek bir yırtıcı avlayabilir. Bir aslan sürüsü. Bir aslan sürüsüne karşı bile, kolay kolay yıkılmazlar. Su aygırları, neredeyse saatte 30 km hızla koşabilir. Erkekler, savaşta 30 santimetrelik uzun dişlerini kullanır. Bu dev köpek dişleri, yıkıcı yaralar açabilir ve bir timsahı ortasından ısırabilir. Ama insanlara en büyük tehditi oluşturanlar, dişilerdir.

Dişi su aygırları buzağılarını, ateşli bir şekilde diğer su aygırlarından bile, korurlar. Koruması gereken bir bebek varsa, yetişkin bir su aygırı, davetsiz hiçbir misafiri hoşgörmez. Bu su canavarları, her yıl düzinelerce insan öldürürler. Yaşam alanları daralıyor olsa da, su aygırları hala suları yönetiyor. Afrika’nın suda yaşayan devleri hayatta kalma şartlarına uygun. Karada, suda, ya da su altında bu hayvanlar, bütün tehditlerle ve fırsatlarla kafa kafaya başa çıkabilecek donanıma sahip.

Afrika, gezegendeki en korku uyandıran vahşi hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Zehirli böcekler, zehirli yılanlar ve ölümcül yırtıcılar. Ama birkaç tür, Afrika’nın herşeyini vücudunda barındırıyor, tıpkı bu antik Afrika Mandası gibi.

AFRİKA MANDASI

Bu otçul, yaklaşık 1 ton ağırlığında. Beslenirken, sakin. Fakat aniden, kıtadaki en tehlikeli canlılardan birine dönüşebilir. Dev hayvan öcünü alırken, avcı, avlanan olur.

afrikanin-en-olumcul-12-hayvani-afrika-mandasi-ilgincbirbilgi

Afrika mandası, günde 18 saatini sükûnet içinde, savanları dolaşmaya harcar. Ama kışkırtıldığında, bu otçul dev, hem aslan gibi sert etoburlar, hem de mandaları, şatafatlı boynuzları için hedef alan hayvan başı avcıları için dikkate değer bir düşman haline gelebilir.

Dörtnala giden bir at hızında, gümbür gümbür koşturur. Bir boynuz darbesiyle ya da hedefi bulan bir çifteyle, kolayca bir yırtıcının bağırsaklarını dökebilir.

100 yıl önce mandalar, Sahra Çölü’nün aşağısından itibaren tüm Afrika’da yaşarlardı. Fakat bugün, güneyin çoğunda hiç kalmadı. Yine de, kıtada en bol bulunan büyük hayvanlar arasında. Ve bir mandadan daha tehlikeli tek şey, şaşırmış, koşuşturan bir manda sürüsüdür. Ancak Afrika’da bir başka iri canlı da, mandanın bölgesini paylaşıyor. Ama bu, kurbanlarının canlarını, onları sıkarak çıkarıyor. Beklemede, avının yaklaşmasını izliyor ve saldırıya hazırlanıyor. Afrika kaya pitonu !

AFRİKA KAYA PİTONU

Afrika kaya pitonunun kucaklaşması ölümcüldür. Diğer yılanlardan farklı olarak, bu yılan zehriyle saldırmaz. Bunun yerine, kaslarıyla öldürür. Afrika kaya pitonu 135 kiloya kadar çıkabilir ve 6 metreden fazla uzayabilir. Bu, onu dünyanın en büyük yılanlarından biri yapar. Savanlarda ve Sahra’nın aşağı kısımlarındaki ormanlarda yaşarlar. Karada zaten güçlü olan bu kaslı yılanın, zarafet içinde süzüldüğü, su altında çok etkileyici bir taktiği vardır.

afrikanin-en-olumcul-12-hayvani-afrika-kaya-pitonu-ilgincbirbilgi

Her yere uyum sağlayabilir. Su kaynakları yakınlarında yaşayan pitonlar balıkçılıkta gelişmişlerdir. Ve olgun yılanlar, burada daha büyük avlar yakalayabilir. Su altında bekler. Her 30 dakikada bir, tedbirli biçimde nefes almaya çıkar. Bu gerilim kargaşasında, saatler geçirebilir. Saldırmak için en doğru anı bekler. Dişleri, avı kavrar ve kurbanını sarmalayıp, güçlü bir şekilde sıkar.

Kaya Pitonu, 60 kiloluk bir avı, bütün halde yutabilir. Böyle bir öğünden sonra, 1 yıldan fazla oruç tutabilir. Fakat öyle bile olsa, pitona her zaman dikkatli yaklaşılmalıdır. Tehditin büyüklüğü ne olursa olsun, yılan kendini savunur. Bu yüzden, insan etini çok nadir yemelerine rağmen, bizi öldürebilirler. Sakin görünen devler, tahrik edildiklerinde, katillere dönüşebilir. Ama Afrika’nın büyük hayvanlarından biri, beklenmeyecek şekilde ölümcül olabilir.

Bir kamyondan daha ağır, üstüste 2 insan uzunluğunda ve yanlışlıkla bastığı bir şeyi ezebilir. Dünyanın en büyük kara hayvanı. Ve eğer bir fili kızdırırsanız, öfkesi ölümcül olabilir.

AFRİKA FİLİ

İnsanlar filleri kenara itti. Topraklarını böldüler, öldürdüler ve ailelerinde kargaşaya sebep oldular. Ve şimdi, filler cevap veriyor. Bir zamanlar, Afrika’nın her yerinde özgürce dolaşıyorlardı. Fakat bugün, çoğu fil, Afrika’nın doğusu, ortası, güneyinde, koruma altındaki topraklara hapsolmuş durumda.

afrikanin-en-olumcul-12-hayvani-afrika-fili-ilgincbirbilgi

Yollar ve çiftlikler, onları geleneksel topraklarından ayırıyor ve göçlerini engelliyor. Bunun bir sonucu olarak, besin kaynaklarının çabucak bittiği, doğal ortamları olmayan bölgelere gitmek zorunda bırakılıyorlar ve oranın yerlisi olan sürülerle su için rekabet etmek zorunda kalıyorlar.

Yeni bölgeler ararken, bahçeleri ve tarlaları tahrip edebilirler. Ve genellikle bu, onları silahsız yerlilerle karşı karşıya getiriyor.

1990’larda filler, sadece Kenya’da 200’den fazla insan öldürdü. Fil nüfusunu azaltma çalışmalarına başlandı. Fakat toprakları sürekli azaldığı için insanlarla çatışmaları da artacak. Afrika’nın antik dev üçlüsünden ikisi otobur ve sadece biri yırtıcı. Ama kıtanın en ölümcül hayvanları arasında hepsinin bir yeri var. İki yırtıcı, Afrika’nın karanlığını yönetiyor. Bir tanesi, kurnaz bir avcı ve diğeri, son savaşçı. Ama ikisi de tamamıyla göründükleri gibi değiller.

Karanlıkta, sinsice gezerken, gölgeleri delen görünmez kahkaları duyan herkesi telaşlandırır. Bu canlılar, efsanevi avcılar ve leşçillerdir. Bu, benekli sırtlanın ürpertici sesi.

AFRİKA SIRTLANLARI – BENEKLİ SIRTLAN

Afrika’da 3 çeşit sırtlan yaşar. Yalnız yaşayan, çizgili ve kahverengi, son derece sosyal bir hayvan olan benekli sırtlan, kuzeyde Senegal ve Somali’den güneyde Botsvana ve Nambiya’ya kadar geniş bir çevrede yaşar. Bu durum onu, Afrika’daki en yaygın büyük etobur yapar.

afrikanin-en-olumcul-12-hayvani-afrika-sirtlanlari-benekli-sirtlan-ilgincbirbilgi

Sürülerindeki birey sayısı 80’e kadar çıkabilir. Ama avlanmak için küçük gruplara ayrılırlar. Ayrıldıktan sonra, çılgın kahkahaları gibi, viyaklamaları, homurtuları ve çığlıkları da akşam yemeği çağrısı, otorite göstergesi, ya da yavrularına bir uyarı olabilir. Vücut dilleri de sürüye, saldırma maksadı, telaş, ya da korku gibi sinyaller verir.

Bir sürü bölgesi, başka bir yırtıcınınkiyle çakıştığında, sırtlanlar, rakip etçile meydan okur ve eğer bir yolunu bulurlarsa, yavrularını öldürürler. Herşeyi yerler. Bir avdan geriye hiçbir şey kalmaz. Sırtlan, çok kaslı kafası ve boynu sayesinde, doğadaki en güçlü çenelerden birine sahiptir. Çene kuvveti, aslanınkinden daha güçlüdür.

Sırtlanlar etkili avcılardır. Parçalama, yutma ve sindirme yetenekleriyle kemikler dahil avlarının her parçasını yiyebilirler. Avlarını vahşi çeneleriyle öldürürler. Fakat başka bir gece avcısı çok daha küçük ama aynı derecede etkili bir silah kullanır. Bu yırtıcının zehirli saldırısı ona “ölüm avcısı” denmesine sebep olmuştur. Afrika’nın sarı akrebi !

SARI AKREP

Bu akrep sadece 10 cm boyunda ama muhtemelen dünyadaki en tehlikeli akrep. 400 milyon yıl önce, dinazorlar çağından çok daha önce, akrepler, başarılarını sağlayan, zırhlarını, zehirlerini ve taktiklerini mükemmeleştiriyordu.

afrikanin-en-olumcul-12-hayvani-sari-akrep-ilgincbirbilgi

Gezegende 1.200 çeşidi bulunur ve bunlardan yüzlercesi sadece Afrika’da yaşar. Ama sarı akrep, dünyadaki en zorlayıcı çevrelerden birinde yaşıyor. Mısır’dan, Mali’nin güneybatısına kadar uzanan, Sahra Çölü, onun yaşam alanı.

Akrepler, örümcekleri, küçük kemirgenleri ve böcekleri avlar. Kıskaçlarıyla avını yakalar ve öldürmeye hazırlanır. Sonra, iğnesiyle öldürücü darbeyi vurur. İğnesi, bir yılan ısırığından daha az zehir iletmesine rağmen, sarı akrebin zehri, Cape kobrasının zehrinden 3 kat daha güçlüdür.

Ateş, kasılmalar ve yükselen kan basıncı kurbanı 5 dakika gibi kısa bir süre içinde mahveder. Fakat, akrep sokmalarının yüzde 3’den daha düşük bir kısmı ölümcüldür. En çok ölüm çocuklar arasında görülür çünkü bir doz zehir, onların küçük bedenlerine fazla güçlü gelir. Bir sürü avcısı ve bir yalnız katil. Afrika’nın gececil yırtıcılarının her durum için bir taktikleri vardır. Ama Afrika’nın en ölümcül hayvanları arasında, bir tanesi hepsinden üstündür. 250 kiloluk katıksız kas ağırlığıyla, kıtadaki en büyük etoburdur. Afrika Aslanı !

AFRİKA ASLANI

Hem gündüz hem gece yalnız ya da grup halinde avlanırlar. Onları yakalayacak kadar büyük ya da akıllı bir canlı yoktur. Biz dahil ! Bir hayvan yakaladıklarında, herşeyini yerler.

Aslan, tüm Afrika’da belki de en heybetli hayvandır. Bir zamanlar, aslanlar bu kıtanın her yerinde geçilmez ve durdurulamaz şekilde geziyorlardı. Fakat sonra insanla karşılaştılar. Geçtiğimiz yüzyıl boyunca insanlar, yüzlercesini hatta binlercesini öldürdüler. Bugün, bu büyük kedilerin sayısı 23,000’den az. Mali gibi batı Afrika ülkelerinde az sayıda bulunurken, kalan nüfus, Somali’den Nambiya’nın güneyine doğru dağılır. Fakat çoğu, Güney Afrika’daki, 2.700 aslana ev sahipliği yapan Kruger Milli Parkı gibi koruma altındaki bölgelerde, parmaklıklar ardındalar.

afrikanin-en-olumcul-12-hayvani-afrika-aslani-ilgincbirbilgi

Kasım 1998’de, park görevlisi Sydney Maziya yan taraftaki Marloth Doğal Parkı’nı kapatıyordu. Parkın diğer ucundaki kapının açık olduğu haberini aldı ve kapatması talimati verildi. Maziya’nın oraya gidebilmek için tek yolu, etrafta aslanlar olmasına rağmen, parkı bisikletle geçmekti. ‘‘Kapıya doğru giderken, aslanların sesini duydum. Aslanlar 9 çeşit ses çıkarırlar ama egemenliklerini belirttikleri ses, kükremeleridir.’’ Ve kükremeler, Sydney’nin etrafını sarıyordu ve her yönden geliyordu. Dişiler, genellikle kardeşler, bir aslan sürüsünün çekirdeğini oluştururlar. Dişilerin 2 katı büyüklüğünde olan erkekler de onlara katılır. Birlikte, neredeyse 1 ton ağırlığında olan bir mandayı yıkabilecek güce sahip olurlar. Güçlü arka ayaklarıyla, kendilerini avlarına doğru iterken, çevik ön ayaklarıyla da, avı yere indirmeye çalışırlar. Ölümcül ısırığı, genellikle bir erkek gerçekleştirir ve ilk yiyecek olan da odur. Fakat büyüklükleri avlanmalarına yardımcı olsa da, herşeyin bir bedeli vardır. Her av çok kritiktir çünkü, aşırı bir enerji gerektirir. Sonuç olarak, her 5 denemeden sadece biri başarıya ulaşır. Ve nadiren, aslanlar daha zayıf bir ava yönelirler.

1898’de, aslanlar, Doğu Afrika Demiryolu Şirketi’nin ray döşemecilerine dehşet saçtı. 2 tane aslan, 120’den fazla insanı öldürüp, yedi.Tsavo’nun insan yiyicileri” olarak tanındılar. 9 ay süren dehşetten sonra, proje müdürü, Yarbay John Henry Patterson, yakalaması zor kedileri vurdu. Bugün, aslanlar, her yıl düzinelerce insan öldürüyor.

Bu, park görevlisi Sydney Maziya’nın iyi bildiği bir istatistik. ‘‘Aslan üzerime atladığında, aklıma gelen şey; “şimdi öldüm” oldu.’’ Çok geçmeden, daha fazla aslan Maziya’ya saldıran aslana katıldı. ‘‘Diğer aslanlar geldi ve beni yemeye başladılar.’’ Sonra, bir anda, şansı yaver gitti. Bir kamyon gözüktü ve şoförünün silahı vardı. ‘‘Kalçalarımı ve dizlerimi ısırdılar. Aslanlar gittikten sonra, ne kadar kötü yaralandığımı farkettim. Çok fazla kan kaybediyordum.’’ Sydney Maziya’nın yaralı bacakları şimdi iyileşti ve tekrar ayağa kalktı. Fakat bu karşılaşmasından sonra, Afrika’nın en korkunç yırtıcısına büyük saygı göstermeye başladı. ‘‘Seni öldürmedilerse, şanslısındır. Çünkü, genelde, yakaladıklarında öldürdüklerini biliyorum.’’

Doğanın tüm ihtişamının ve gücünün vücut bulduğu 12 hayvandan oluşan seçkin bir grup çeşitli hayatta kalma ve savunma yetenekleriyle donatıldılar. Onlar, Afrika’nın en ölümcül hayvanları.

Önceki yazımız Uçakta neden cep telefonu kapatıldığı ve cep telefonunun bir uçağı düşürüp düşüremeyeceği hakkında ilginç bilgiler vermektedir.