Ağzıyla duyan kurbağa Gardiner’s Seychelles

Bilim insanları, dünyanın en küçük amfibi canlılarından biri olan Gardiner’s Seychelles kurbağasının sesleri ağzını kullanarak algıladığını tespit etti.

Uzunluğu 1.2 santimetrenin üzerine çıkmayan Gardiner’s Seychelles (Sooglossus gardineri) kurbağasının, son derece ufak boyutundan daha ilginç bir özelliğe sahip olduğu ortaya çıktı. Yeni bir araştırma, kulak zarı ve orta kulağı bulunmayan kurbağa’nın sesleri ağzını kullanarak algılayabildiğini gösterdi.

Memelilerde olduğu gibi kulakları bulunmayan kurbağa türleri, kulak zarlarını doğrudan derileri üzerinde bulunduruyor ve kıkırdaksı yapı sayesinde duyabiliyorlar. Ancak Gardiner’s Seychelles kurbağası deri üzerinde kulak zarı bulundurmuyor olmasına rağmen duyabiliyor.

Fransa’nın birçok üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada, Gardiner’s Seychelles kurbağalarının, diğer kurbağaların seslerine nasıl tepki verdikleri gözlemlendi. Yapılan ses kayıtlarında, kurbağaların sesleri algılayabildiği anlaşıldı.

KULAK ZARI YERİNE AĞZINI KULLANIYOR

X-ray görüntüleri, kurbağanın ne kemikleriyle (çene kemikleriyle yaptığımız gibi) ne de kaslarıyla ses çıkardıklarını gösterdi. Bunun üzerine bir simülasyon hazırlayan araştırmacılar,  kurbağanın sesleri kafatasındaki bir oyukta bulunan ve yankı yapan sesleri algılayan iç kulağa ağzıyla iletip iletmediğini inceledi. Sonuçlar, küçük kurbağanın ağzı sayesinde duyabildiğini gösterdi. Bozuk para büyüklüğündeki kurbağa böylece, kulak zarıyla değil, ağzıyla duyan kurbağa olarak kayıtlara geçti.

agziyla-duyan-kurbaga-gardiners-seychelles-ilgincbirbilgi

Yine de Gardiner’s Seychelles kulak zarı olmadan duyabilen ilk kurbağa değil. Bilim insanları, 2001 yılında akciğerleri sayesinde duyabilen bir kurbağa türü keşfetmişti.

EVRİMDEN UZAK KALDI

Popular Science sitesinin haberine göre, kulağın evrimi, antik süper kıta Gondwana’nın parçalanmasına kadar uzanıyor. Bilim insanları, kurbağaların bugün Madagaskar’ın açıklarındaki Şeysel adalarında izole kaldıkları için milyonlarca yıl değişmeden kaldığını düşünüyor.

Gardiner’s Seychelles üzerinde yeni bilgiler edinerek, bilim insanları Gondwana’da yaşamış olan canlılar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve modern hayvanlara kıyasla nasıl bir evrim süreci geçirdiklerini anlamak istiyor.

Önceki yazımız Mağara adamlarının da modern insanlar gibi konuşabildikleri hakkında enteresan bilgiler vermektedir.