Arıların canı gerçekten bir sokmalık mı ?

Çocukluğumuzun korkulu rüyası arı sokması eminim ki her  insanın başına gelmiş bir olaydır. Belki bir belki de birkaç defa arı sokmuş olabilir. Özellikle arıcılıkla uğraşan kimseler arı sokmasının önüne geçmek için “duman” kullanır ve özel “arıcılık kıyafeti” giyerler.

Arıların kendilerini savunma mekanizmaları iğneleridir. Peki her arı da aynı iğne mevcut mudur ? Tabiki hayır. Erkek arılarda iğne bulunmazken dişi ve işçi arıların arka tarafta iğne odası denilen organın ucunda sivri ve çengelli şekilde bir iğne mevcuttur. Bu iğne zehir kesesine bağlıdır ve arı bir canlıyı soktuğunda ani bir kasıntı ile zehir kesesinde ki bu zehir iğne yardımı ile diğer canlıya boşaltılır.

Bal arısı olarak bildiğimiz arı türleri ve bazı türler, birini soktuktan veya iğnesini düşürdükten sonra ölürler.

Halk arasında yaygın olarak bilinen bir yarı-mit, işçi arıların sadece 1 defa sokabileceğidir. Aslında evrimsel süreçte böyle bir adaptasyon bulunmamaktadır ve işçi arılar, normalde ömürleri boyunca sayısız defalar iğnelerini sokabilirler. Ancak genellikle memeli hayvanların (ve dolayısıyla insanların) derileri çok kalındır ve hemen hemen her seferinde, arının iğnesi derimize yapışıp kalır ve çıkamaz.

arilarin-cani-gercekten-bir-sokmal?kmi-ilginc-bir-bilgi

Ancak bu durum her arı türü için geçerli değildir. Bal arısı olarak bildiğimiz arı türleri ve bazı türler, birini soktuktan veya iğnesini düşürdükten sonra ölür. Arı bir insanı soktuktan sonra hızla kaçmaya çalışırken, yapışıp kalmış iğnesinden ötürü iç organları dışarıya çıkmaya başlar ve arı dakikalar içerisinde ölür. Yani bu durum, arıların kabiliyetsizliğinden veya tek bir sefer sokabiliyor olmalarından değil, bizlerin derisinin arılar için fazlasıyla kalın olmasından kaynaklanır. Eğer ki arı, sizi soktuktan sonra iğnesini geride bırakmazsa, hayatta kalarak defalarca düşmanlarını sokmaya devam edebilir.

Eşek arıları ve diğer arı türlerinin ise iğneleri iç organlarına bağlı değildir. Bu yüzden birini soktuklarında veya iğnelerini düşürdüklerinde ölmezler. Ayrıca iğneleri tekrar üretebilirler.

Önceki yazımız İnsanların ölüm zamanını bilen kan testi hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Arıların canı gerçekten bir sokmalık mı ?” için 4 yorum

 • 22 Mart 2016 Saat 19:20
  Permalink

  Teşekkür ettim

 • 25 Nisan 2016 Saat 11:14
  Permalink

  Beni arı soktu ignesini düşürdü kesin olecekmi balarisiydi içi boşaldı gördüm çok acı çektiklerini ve dakikalarca olmediklerini soluyorlar acaba acı çekmesin diye hemen öldürmek ne kadar dogru olur lütfen bilgi verin bunun düşüncesi bile beni çok üzüyor ama acı çekse cirpinirdi hiç kıpırdamıyor oldurmelimiyim çok üzgünüm keşke daha dikkatli olsaydım

 • 16 Haziran 2016 Saat 11:19
  Permalink

  Soner,bildiğim kadarıyla sana saldıran canlıları oldurursen günah olmuyor çünkü kendini koruyorsun.(Emin değilim bi araştır)

  • 23 Ocak 2017 Saat 02:59
   Permalink

   Soner sanirim bu isin gunah boyutunda degil vijdanen bakiyor olaya.. Ozaman kertenkeleleride gordugumuz yerde oldurelim sevaptir oylemi? Din afyondur diye bosa dememisler. Bazi insanlarin beynini boyle uyusturuyor

Yorumlar kapalı