Arıların enteresan özellikleri

Bu yazımızda sizlere arıların az bilinen ilginç özellikleri hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Arıların yaklaşık olarak 20.000 farklı türü vardır.

Arılar aralarında çeşitli ritmik hareketler ile iletişim kurarlar. Bilim adamları tarafından bu hareketlere arıların dansı denilmektedir.

Bu güne kadar arılarla ilgili onbir farklı ses tanımlanmış ve bu seslerden bazıları belirli faaliyetlerle ilişkilendirilebilmiştir.

Arılar hareketleri ve “dansları” gibi, vızıltılarını da bilgiyi iletmek için kullanırlar.

Arılar saniyede 250 kez kanat çırpabilirler. Bu kanat çırpışı genellikle kovanı soğutmak için yapılan “yelpazeleme” sistemidir.

Tehlikeli durumlarda arılar, tehlikeyi haber vermek için daha yüksek sesle vızıldarlar.

Kraliçe arılar çok zengin çeşitlilikte seslere sahiptirler.

Arılar oldukça yüksek duyarlılığa sahip ayak ve bacaklarını titreşimleri hissetmek için kullanırlar.

Arılar koku alabilirler. Arıların antenleri ile ilgili yapılan son araştırmalar, arıların koku almak için kullandıkları kimyasal reseptörlerin bulunduğunu kanıtlamıştır.

Arılar koku aracılığı ile birbirini tanıyabilir ve farklı türlerini ayırdedebilirler.

Bir arının kanadını koparmak sesin şiddeti ve yoğunluğunu değiştirse de vızıldamasını durdurmaz. Çünki arıların vızılıtıları kısmen kanatlardaki titreşimden kaynaklansa da esasen bu vızıltıların arıların göğsünden geldiği ispatlanmıştır.

Bir kiloluk bir balın yapılabilmesi için, arıların dört milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamaları gerekmektedir.

Bal arıları toplu halde yaşayan canlılardır ve kovanda yaşamın devamlılığını sağlamak için iş birliği içinde çalışırlar. Bir kovan içinde yaşayan işçi arılar, kraliçe arı ve erkek arılar bulunur.

arilarin-enteresan-ozellikleri-ilgincbirbilgi-4

İşçi arılar kovandaki bütün işleri üstlenmişlerdir ve büyüdükleri hücreden çıktıkları andan itibaren gelişimleri ile orantılı olarak kovan içindeki görevleri de değişir. İşçi arılar yaşamları boyunca kovan içindeki her türlü işle ilgilenmiş olurlar.

Arıların kanatları, içinde enine ve boyuna damarcıklar bulunan iki çift saydam zar şeklinde kanatlardan oluşur.

Bal arılarının faal işçileri yaklaşık olarak 1.5 ay yaşarlar. Erkek arılar 6 ay kadar ve kraliçe arı ise 4 yıl kadar yaşar.

Bir işçi arı yaşadığı süre zarfında bir çay kaşığının 12 de biri kadar bal yapabilmektedir.

Bal arıları yaklaşık olarak saatte 24 km hızla uçabilirler.

Arılar mavi rengi ayırt edebilirken, kırmızı ve koyu gri renkleri siyah olarak algılarlar.

Bal arıları kovandaki bir adet peteği doldurabilmek için yaklaşık 100 milyon kadar çiçeğin nektarını emerler. Bu süre zarfında ise yaklaşık olarak 90 ila 100.000 km kadar kanat çırpmış olurlar.

Bir kovan yaklaşık 90.000 arıya ev sahipliği yapabilmektedir.

Erkek bal arıları, yalnızca kraliçe arıyla çiftleşebilmek için yaşarlar. Kovanda yemek azlığı varsa işçi arılar dışarı çıkmak zorunda kalırlar.

Avustralyalı araştırmacılar, bal arılarının insan yüzlerini ayırt edebildiğini keşfetmiştir.

arilarin-enteresan-ozellikleri-ilgincbirbilgi-3

1. Dünya Savaşı sırasında bal, askerlerin yaralarını iyileştirmek için merhem olarak kullanılmıştır. Çünkü bal nemi emerek yaraların daha kolay ve çabuk iğleşmesini sağlamaktadır.

Bal bozulmayan tek gıdadır.

Yabanarıları zaman aralıklarını tahmin edebilmektedirler.

Kuzey Myanmar’da bir madende amber içinde bulunan melittosphex burmensis cinsi arı, tarihte bilinen en eski arıdır. Bu tür tam 100 milyon yıl önce yaşamıştır.

Nisan 1984’te özel fakat sınırlayıcı bir kutuya alınan 3,300 arı, uzaya gönderildi. Sıfır yer çekimine alışan arılar neredeyse çok düzgün bir bal peteği oluşturabildi. Ancak tuvalete gitmiyorlardı. Arılar yalnızca kovanın dışına dışkılarını bıraktıkları için yedi gün boyunca hiç dışkı bırakmadılar. NASA sözcüsü, uzay kovanının son derece temiz olduğunu ifade etti.

Arıların petek formunda iki adet bileşik ve üç adet basit gözleri bulunmaktadır. Basit gözlerinin her biri binlerce ufak üniteden oluşur. Bileşik göz, ana arıda 3.000 adet, işçi arıda 4.000 adet, erkek arıda ise 8.000 adetten daha fazla basit gözün birleşmesinden meydana gelmektedir.

arilarin-enteresan-ozellikleri-ilgincbirbilgi-2

Arılar başında bulunan duyargaları içindeki sinir uçları sayesinde duyularına ek olarak rüzgar hızını ve hava sıcaklığını da algılayabilirler.

Arılar kendi hayatlarını tehlikede görmediği sürece insanları sokmazlar.

Dünyanın en hızlı bilgisayarları saniyede yaklaşık 16 milyar kadar aritmetik işlem yapabilir. Bir bal arısı ise aynı sürede daha az enerji tüketerek yaklaşık 10 trilyonluk işlem yapma kapasitesine sahiptir.

Bal arıları polenleri toplanmış çiçeğe diğer arıların bir daha uğranmaması için polen aldıkları çiçeğin üzerini bir elektriksel bir alanla kaplarlar. Vücutlarındaki elektro alıcılar sayesinde bu izleri görüp algılayan diğer arılar ise bu çiçeklere uğramıyor, zaman ve enerjiden kazanmış oluyorlar.

Arılar yaşlandıkça akıllanıyorlar, meslek hastalığına yakalanıyor ve toplayıcı arılar iki kilo bal üretebilmek için toplam olarak Dünya ve Ay arasındaki mesafeye eşit bir yol kat ediyorlar.

Arılar hastalanabiliyorlar ancak hastalıklarını kovandaki diğer arılara bulaştıramıyorlar çünkü arılar bir virüs kaptıklarında, yön duygularını yitiriyor ve yuvalarını bulamadıkları için de tek başlarına ölüyorlar.

arilarin-enteresan-ozellikleri-ilgincbirbilgi-1

Her arının beyninde yaklaşık olarak bir milyon sinir hücresi (nöron) bulunmaktadır. Bir arı topluluğu ise, 100 milyar nörona sahip insanın yarısı kadar sinir hücresine sahiptir.

Alman bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda, arıların yönlerini bulabilmek için bir tür haritadan yararlandıklarını göstermiştir. Yani arılar doğadaki birtakım işaretleri akıllarında tutarak hedeflerine ulaşabilmektedirler.

Her kovanda kraliçe arının salgıladığı kimyasal bir madde vardır ve bu madde kovandaki bütün arılar tarafından tanınır. Ayrıca kovandaki bütün arılar da bu maddeyi kraliçeden alarak kraliçe ile aynı kokuya sahip olurlar. İşte bu madde sayesinde aynı kolonideki bütün bireyler birbirlerini kolaylıkla tanırlar. Dolayısıyla dış görünüş olarak birbirlerine çok benzemelerine rağmen kovana giren herhangi bir yabancı arı kolayca tanınır ve kovandan dışarı atılır ya da öldürülür.

Önceki yazımız Dünyanın en derin mağarası Kurubera hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Arıların enteresan özellikleri” için 7 yorum

 • 7 Nisan 2014 Saat 11:10
  Permalink

  Vay bee gerçekten muhteşem özellikleri varmış bu aralın. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

 • 26 Aralık 2014 Saat 20:06
  Permalink

  Arıların işlem yapma kapasitesi ile ilgili bilgi gerçekmi?

  • 27 Aralık 2014 Saat 08:36
   Permalink

   Bu sitede yer alan bilgiler tamamen gerçeklere dayalı bilgilerdir.Yani evet gerçek.

 • 3 Şubat 2015 Saat 04:38
  Permalink

  Bilgiler çok güzel ve detaylı emeğinize sağlık özellikle arıların arazi ve doğa şartlarına göre,hareket tarzı ve yön bulma ile iletişim şekilleri hayranlık uyandırıyor.

 • 23 Şubat 2016 Saat 03:26
  Permalink

  super

 • 1 Mart 2016 Saat 19:59
  Permalink

  Gerçekten çok özenilmiş ve çok güzel yapılmış.Yapan ve çalışan herkezin eline sağlık

  TEŞEKKÜR EDERİM…

 • 6 Mayıs 2016 Saat 10:12
  Permalink

  Arının bunları yapacak aklı yok acaba bukadar şeyi nasıl yapıyor aklı olsaydı parayla satardı bize balı

Yorumlar kapalı