Balina köpekbalığı

İşte devasa, mağrur ve gösterişli bir yaratık, köpekbalıklarının arasından süzülüyor. Boyu 15 metreyi bulan balina köpekbalığı, çok korkutucu gözükebilir. Ancak panik yapmaya gerek yok. Bu dev, aslında zararsız bir arkadaş. Büyük camgözler ve koca ağızlı köpekbalıkları gibi, balina köpekbalıkları da sudan plankton ve benzeri organik malzemeleri süzme yoluyla beslenir.

Balina köpekbalığının midesinde küçük uskumrulara ya da genç ton balıklarına rastlanmış olsa da, devasa yapılarına ve yırtıcı hayvan görünüşlerine rağmen insanlara hiçbir zarar vermedikleri bilinmektedir. Balina köpekbalığı tüm canlı balıkların en büyüğü olsa da, aynı zamanda en barışçılıdır. Gökyüzünden geçen huzur verici bulutlar misali, 18 tonluk ağırlığıyla okyanuslarımızda süzülür.

Balina köpekbalığı görme şansına ulaşmış kişiler, bunun nefes kesici bir deneyim olduğunu anlatır. Çoğu kişiyi sadece ebatları büyüler, ancak bu hayvanların derilerindeki muhteşem desenler de çok etkileyicidir. Şıklık ve asalet içinde sularda süzülürler. Büyük yüzgeçleri ağır çekimle dalgalanıyor gibidir. Tüm varlıkları izlemeye doyulamayacak bir gösteridir. Yine de, tüm bu ihtişamına ve ebatlarına rağmen balina köpekbalığı gözüktüğü gibi yırtıcı bir hayvan değildir. O da soyunun tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya olan canlılardan biridir. Dolayısıyla dünyanın en tehlikeli yırtıcıları sıralamasında yer alamaz.

balina-kopekbaligi-ilgincbirbilgi-1

Suyun dışında, geceyle beraber her şey yeni bir suret kazanır. Ancak değişim suyun altında çok net bir şekilde gözlemlenebilir. İnsanlar geceleri uyurken, çoğu tehlikeli yırtıcı hayvan günün bu saatlerinde capcanlıdır. Geceleri avlanmanın elbette birçok nedeni vardır. En önemli neden kurban balıkların çoğunun geceleri hareketsiz olmasıdır. Bu sayede daha rahat yakalanabilirler. Bunun dışında, köpekbalıkları uyuyamaz. Daha doğrusu uykuları, insanoğlunun uykusuna benzemez.

Köpekbalığının uykusu, ihtiyacı olmayan işlevlerini kullanmamaktan ibarettir. O şekilde suda süzülmeye devam ederler. Bunun benzeri davranışlar yunuslarda da görülür. Onlar da beyinlerinin yarısını uyanık tutarak uyurlar. Suda yavaşça süzülmeleri hayatta kalabilmeleri için gereklidir. Çünkü suyun solungaçlarına doğru giden hareketi vesilesiyle nefes alırlar.

Çoğu köpekbalığı olabildiğince çok av yakalayabilmek için geceleri avlanır. Avlarını bulmalarında muhteşem duyu organları onlara yardımcı olur. Çoğu balık ve diğer deniz canlıları uyurken ya da yavaş hareket ederken köpekbalıkları karınlarını doyurmak için sinsi sinsi dolaşır.

Bu köpekbalığının dolaşmaya çıktığı yerde kendini saydırdığı kesin. Resifin daha küçük balıkları saklanmak için ellerinden geleni yapıyor, ancak bu köpekbalığı kolay pes edecek gibi değil, yeni kurbanının peşine düştü bile. Biraz süzülüyor, derken aniden hızlanarak resife yaklaşıyor. Bu yırtıcı hayvanların hareketleri hem çok zarif hem de son derece odağa yöneliktir. Hiçbir zaman tam olarak doymazlar ve yemek arayışı hayatta oldukları her anın temel meşgalesidir.

Gelin, bu hayvanlara eşlik etmek için gecenin karanlığından ve sessizliğinden faydalanalım. Onların gece dalışlarını ve yemek arayışlarını inceleyelim.

balina-kopekbaligi-ilgincbirbilgi-2

Papağan balığı, derisinin rengini değiştirme becerisine sahiptir. Bu sayede arka plana karışarak yırtıcı hayvanların saldırılarından kendini korur.

Köpekbalığının yemek arayışı bitmedi, yeni kurbanını gözüne kestirinceye kadar sularda sinsice süzülmeye devam ediyor. Okyanuslarda gözlemlenebilecek tür miktarı inanılmaz. Ve bazı balıklar, bu hata affetmeyen vahşi besin zincirine bir anda bir güzellik katıveriyorlar. Şimdi sırada okyanusların en yırtıcı üç hayvanı var. Kaplan köpekbalığı, boğa köpekbalığı ve büyük beyaz köpekbalığı.

6. BÖLÜMÜN SONU

 

9 Bölümden oluşan, Okyanusun en yırtıcı hayvanları hakkındaki makalemizin diğer bölümlerine aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM : Okyanusun en yırtıcı hayvanları

2.BÖLÜM : Hemşire köpekbalığı

3.BÖLÜM : Müren balığı

4.BÖLÜM : Iskarmoz balığı

5.BÖLÜM : Çekiç başlı köpekbalığı

6.BÖLÜM : Balina köpekbalığı

7.BÖLÜM : Kaplan köpekbalığı

8.BÖLÜM : Boğa köpekbalığı

9.BÖLÜM : Büyük beyaz köpekbalığı