Balkona konan 90 bin Dolarlık Gergedan böceği

Hakkari, Yüksekova’daki bir evin balkonundan içeri giren bu böcek dünyanın en güçlü böceği olan “Gergedan Böceği”. Yalnızca dünyanın en güçlüsü değil aynı zamanda belki de dünyanın en pahalı böceği.

İlçenin Esentepe Mahallesi’nde yaşayan Özdil ailesinin evinin balkonunda bulunan gergedan böceği yurt dışında yüksek fiyatlara satılıyor.

Çok nadir bir türün üyesi olan gergedan böceği ile aile bireyleri sürekli ilgileniyor ve zarar görmemesi için böceği gözlem altında tuttuyorlar. Karnını doyurup, fırçalayıp temizliyor, tıpkı ailenin bir ferdi gibi onunla ilgileniyorlar.

Tabi ki aile bilinçli bir aile, normalde ağırlığının yüzlerce katını taşıyabildiği için ekstrem bir hobisi olanlar tarafından 90 bin dolar gibi fiyatlara satın alınan gergedan böceği için : “Biz, bir yönümüzle doğa severiz. İlgilenen üniversiteler olursa iletişime geçmek isteriz. Eğer koruma altında olan bir canlı ise gereği ne ise yapılması lazım.” diyen ev sahibi Adil Özdil, “Bu böcek bize sahur vakti misafir olmaya geldi. Balkona tırmanırken gördük. Böceğin ne böceği olduğunu ilk etapta kestiremedik. Şaşırtıcı bir böcek. Daha sonra böceği internet üzerinden araştırınca bunun Asya kıtasında ormanlık alanlarda ve sıcak iklimlerde yaşayan Gergedan Böceği olduğunu öğrendik” dedi.

90 BİN DOLARLIK BÖCEK BALKONDAN GİRDİ

balkona-konan-90-bin-dolarlik-gergedan-bocegi-ilgincbirbilgi-1

Yaptıkları araştırmaya göre, böceğin özellikle Uzakdoğu ülkelerinde çok prim yapan değerli bir canlı olduğunu belirten Özdil, “Hobi olarak besleyenler varmış. İnternet verilerine göre 90 bin dolar gibi ciddi bir değeri varmış. Tabii onu tam olarak bilmiyoruz. Kendi ağırlığının yüzlerce katını taşıyabilen bir böcek türü. İlgili bilim dalları gelip böceği inceleyebilir. Bir süre bu şekilde korumaya çalışacağız. İlgilenen kimse olmazsa doğal ortamına serbest bırakacağız” dedi.

Yüksekova Belediyesi Veteriner Hekimi Hekim Kaçan, böceğin fiziksel yapısından dolayı gergedan böceği olarak adlandırıldığını belirterek, “Çok nadir bir tür olmasından dolayı yasa dışı yollarla yurt dışına satışı yapılıyor. Bu nedenle de bu tür koruma altına alınmıştır. 4 santim uzunluğunda ve 6 santim genişliğinde olan gergedan böceği, dünyada sadece belirli bölgelerde yaşayabiliyor.” diyor

GERGEDAN BÖCEĞİ HAKKINDA BİLGİ

Bitkilere, hayvanlara veya insanlara herhangi bir zararı olmayan bu böcek türünün en belirgin özelliği erkek bireylerde gergedan gibi bir boynuzunun olmasıdır. Diğere böcek türlerine oranla devasa büyüklükteki, uzun boynuzları ile bilinirler. Erkek gergedan böceklerinde başın ön tarafında gergedan boynuzu gibi çıkıntı vardır ve dişilerde bu çıkıntı bulunmaz.

Ergin dönemde beslenmeyen erkek gergedan böceği çiftleşme zamanı geldiğinde öncelikle bir beslenme alanı bulmak zorundadır. Bu alanlar genellikle ağaçların reçine salgıladıkları yarıklar ve etrafında yer alır. Ancak gergedan böceklerinin çiftleşme için uygun buldukları bu beslenme alanları az sayıdadır ve bu alanlara talip olan çok sayıda erkek bulunur. Dolayısıyla gergedan böcekleri bu alanlar için diğer erkeklerle savaşmak zorundadırlar.

Yapılan incelemelerde, bazı diğer faktörlerle birlikte, en uzun ve büyük boynuza sahip erkeklerin bu savaşları kazandığı görülmüştür. Büyük boynuzlu bir erkek sadece güçlü değil, aynı zamanda besin bulma konusunda da genetik ve davranışsal olarak becerikli birey anlamına gelmektedir. Araştırmacılar, gergedan böceği erkeklerinin bu boynuzları beslenmeden büyütemediğini keşfetmişlerdir : yani genetik bir temel olmasına rağmen, çevresel bir katkı olması gerekmektedir.

balkona-konan-90-bin-dolarlik-gergedan-bocegi-ilgincbirbilgi-2

Latince ismiOryctes Nasicornis” olan ve genellikle boyları 2 ila 4 santim arasında değişen fakat aşırı büyük olması halinde boyu 5santimetreyi bulan gergedan böcekleri Palearktik bölge (Asya kıtasının ekvator çizgisinin kuzey hattı) akdeniz havzası ve yukarı pakistan, ortadoğu ve kuzey afrikada yayılım gösterip yaşamlarını sürdürürler.

Gergedan böcekleri, ağırlıklarının yaklaşık 30 katını taşıma özelliğine sahip olduklarından dünyanın en güçlü hayvanı olarak da bilinmektedir.

GERGEDAN BÖCEĞİ FİYATI HAKKINDAKİ FLAŞ GERÇEK

Böceğin yurt dışında özellikle uzak doğuda 90 bin dolara kadar fiyata ulaşabildiği yönündeki iddialarına ardından hemen her gün yurdun dört bir yanından gergedan böceği haberleri gelmeye başladı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, son günlerde gündemde geniş yer bulan gergedan böceklerinin fiyatı ile ilgili yanlış bilgilerin aktarıldığını vurgulayarak, bu böceklerin Türkiye’nin pek çok yerinde görülebileceğini söyledi.

Gergedan böceklerinin yurtdışına yüksek miktarlarla satıldığı yönündeki bilgilerin de gerçeği yansıtmadığını dile getiren Aslan, şöyle konuştu :

Gergedan böceklerini sadece yurt dışında bu işe merak saran koleksiyonerler satın alabilir, bu da bir elin parmaklarını geçmeyecek düzeydedir. Son günlerde söylendiği gibi bu böceklerin bir piyasası yoktur. Zaten böyle bir durum da söz konusu değildir. Gen naklini ve bölgelerin ekolojik dengesini bozacağından yaban hayvanlarının satılması, yurt dışına çıkarılması yasaktır. Yapanlara da yüksek miktarlarda ceza verilmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın zor durumda kalmaması için bu hayvanların yaşadıkları ortamlardan toplanmaması gerekiyor. Bu böceklerin insanlara bir zararı yoktur ve çürümüş otlarla beslenirler. Ayrıca bu böcekler nadir bulunan türler değildir.

Türkiye’nin yaban hayvanları için büyük bir cennet olduğuna dikkati çeken Aslan, insanların böcekleri toplayarak doğal döngüyü bozma girişiminden uzak durmalarının çok önemli olduğunu belirtti.

balkona-konan-90-bin-dolarlik-gergedan-bocegi-ilgincbirbilgi-3

Yine Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Koçak, yaptığı açıklamada, gergedan böceğinin (Oryctes Nasicornis) Avrupa’nın en büyük böceği olduğunu ve Avrupa dışında Kuzey Afrika ile Türkiye, İran, Afganistan ve Pakistan’da da bu böceklerin görüldüğünü söyledi.

Günümüzde medyatik olan bu böcek türünün kaçak avcılar tarafından toplanarak ticaretinin yapıldığına dikkati çeken Koçak, “Diğer böcekler gibi doğal alanlarda yaşamını sürdüren gergedan böceği, Türkiye’nin her yerinde görülebilecek bir türdür. Şu anda gündemde olduğu için bu ve bunun gibi türlerin nesli her zaman tehdit altında. Varlıklarını sürdürebilmeleri için sadece toplanmalarının önlenmesi değil, aynı zamanda doğal yaşam alanlarının da korunması gerekir” ifadelerini kullandı.

Kaçan, ilçede, gergedan böceğinin özellikle ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılmak üzere yurtdışına satıldığına dair bilgiler dolaştığına işaret ederek, şöyle dedi :

Böceğin 90 bin dolara satıldığını duyan vatandaşlar gergedan böceği yakalamaya başladı. Bazıları evcil bir hayvan gibi evlerinde besliyor. Bu hayvanları bir şekilde satarak para kazanmak isteyenler var. Bizler her ne kadar bu hayvanın satılmasının yasak olduğunu ve gergedan böceğinin koruma altında olduğunu söylesek de önüne geçemiyoruz. Son birkaç gündür yüzlerce gergedan böceği yakalandı. Bunlardan bazıları bize getiriliyor biz de bunları tekrar doğal yaşam alanlarına bırakıyoruz. Bu hayvanlar evlerde beslenmez. Bu şekilde yakalanırsa nesli tükenecektir ama maalesef bazı vatandaşların bunu ticari amaçla kullanmaya başladığını görüyoruz. Vatandaşlardan bu konuda duyarlılık bekliyoruz.

Önceki yazımız Türkiye’de geliştirilen göz hareketiyle bilgisayara komut verme teknolojisi hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Balkona konan 90 bin Dolarlık Gergedan böceği” için 1 yorum

  • 26 Mart 2017 Saat 11:14
    Permalink

    bu böcəkdən bəndə buldum azerbaycanlıyım lütfən yardım edin satıyım bu böcəyi paraya ehtiyacım var böcəyin rəsimləri vidyusunuda ata bilirim

Yorumlar kapalı