Boğa köpekbalığı

Boğa köpekbalığı, okyanusta yaşayan en tehlikeli hayvanlar listemizde ikinci sırada yer alıyor. “Boğa” olarak adlandırılması nedensiz değil. Bu köpekbalığı öfke nöbetine girdiğinde, tüm deniz canlılarından daha saldırgan davranır. Bunun nedeni testosteron seviyesinin son derece yüksek olması ve okyanustan uzak yerlerdeki nehirlerin tuzlu sularında da yaşayabilmesidir. Isırma güçlerinin de 6000 Newton olduğu hesaba katılırsa, boğa köpekbalığıyla kimsenin boy ölçüşemeyeceği anlaşılır.

Beyaz köpekbalığı ve kaplan köpekbalığıyla birlikte boğa köpekbalığı da insanlara en çok saldırmış olan türlerdendir. Florida Doğal Tarih Müzesi’ndeki Uluslararası Köpekbalığı Saldırısı Dosyası’na göre, 1950’den beri köpekbalıkları 91 kez kışkırtılmadan saldırmış ve 26 kişi ölmüştür. Saldırganın beyaz köpekbalığı olduğu düşünülen çoğu sefer, esas katilin boğa köpekbalığı olduğuna inanılmaktadır. İkisinin birbirine karıştırılması doğal. Çünkü her şeyden önce, bu iki tür birbirine çok benzer. Ayrıca, köpekbalığı saldırısına uğramış herhangi bir insanın o sırada sükunetini koruyarak saldırganın belirgin özelliklerini gözlemleyip daha sonra tanımlayabilmesi, elbette pek mümkün değildir.

Boğa köpekbalıkları genellikle kıyılarda ve nehir ağızlarındaki gibi sığ sularda yüzerler. Durgun sularda bile, kumların suyu bulanıklaştırmasından ötürü etrafı görmek çok zordur. Bu koşullar yıldırım hızındaki katil için mükemmeldir. Çünkü duyu organları zifiri karanlıkta bile avlanabilmeye uygundur. Söz konusu avlanmak olunca, bedenleri, özel olarak tasarlanmış tam teçhizatlı bir dalış giysisi gibidir. Derisinin yüzeyindeki milyonlarca küçük diş sürtünme direncini azaltır ve köpekbalığının daha hızlı yüzmesini sağlar.

boga-kopekbaligi-ilgincbirbilgi

Boğa köpekbalığının, Afrika’nın, Orta ve Güney Amerika’nın göbeğindeki Zambezi, Mississippi, Amazon ve lsabel Gölü gibi göllerde ve nehirlerde bile bulunduğu olmuştur. Bu, onların sadece tuzlu sularda değil, saf tatlı sularda da yaşayabildiğini gösterir. Geniş ve esnek avlanma mıntıkası boğa köpekbalıklarının her ortama uyum sağlayabildiğini gösterir. Bu inanılmaz uyum sağlama becerisinden dolayı, Nicaragua Gölü’nde bile bir boğa köpekbalığı popülasyonuna rastlanabilmiştir. Boğa köpekbalıkları bu esneklik sayesinde bu kadar uzun zamandır var olmuşlardır.

Boğa köpekbalığı büyük bir ağır sıklettir. Boyu 4 metreyi, ağırlığı 300 kiloyu bulur. Avına saldırırken kendinden emin ve serttir. Ama yine de çok korkmayın. Boğa köpekbalıkları midye, vatoz, yengeç, kemik balığı ve diğer köpekbalıklarıyla beslenirler. Menülerinde insan yoktur.

8. BÖLÜMÜN SONU

 

9 Bölümden oluşan, Okyanusun en yırtıcı hayvanları hakkındaki makalemizin diğer bölümlerine aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM : Okyanusun en yırtıcı hayvanları

2.BÖLÜM : Hemşire köpekbalığı

3.BÖLÜM : Müren balığı

4.BÖLÜM : Iskarmoz balığı

5.BÖLÜM : Çekiç başlı köpekbalığı

6.BÖLÜM : Balina köpekbalığı

7.BÖLÜM : Kaplan köpekbalığı

8.BÖLÜM : Boğa köpekbalığı

9.BÖLÜM : Büyük beyaz köpekbalığı