Büyük beyaz köpekbalığı

Şimdi de sıra, denizlerin yenilmez kralına geldi. Tam bir savaş makinesi. Tabii ki, büyük beyaz köpekbalığından bahsediyoruz. İnsanların korkulu rüyası, ve okyanusların muazzam canlısı olan bu tür üzerine yazılmış yüzlerce efsane ve hikaye vardır. Böyle olması hiç şaşırtıcı değil. Eğer bir büyük beyaz köpekbalığıyla karşılaşırsanız, onun hayali sonsuza dek kafanıza kazınacaktır. İster denizin yüzeyine yakın olsun, ister dalgaların altında, bu hayvanların iyi bilenmiş öldürme makinelerinden bir farkı olmadığı anlaşılır. Sadece etkileyici endamları ve kendinden emin hareketleri bile, diğer canlılara patronun kim olduğunu göstermeye yeterlidir.

BÜYÜK BEYAZ KÖPEKBALIĞI

Gelin, büyük beyaz köpekbalığını yakından inceleyelim. Yaklaşık 6,5 metre boyundaki büyük beyaz köpekbalığı sadece en büyük yırtıcı hayvanlardan olmakla kalmaz, aynı zamanda en ağırlarındandır. Büyük beyazın en etkileyici özelliği 18.000 Newton kuvvetindeki ısırma kuvvetidir. Bu, aslanın ısırma kuvvetinden 10 kat fazladır. Hayvanlar aleminin en güçlü ısıran hayvanı büyük beyaz köpekbalığıdır.

buyuk-beyaz-kopekbaligi-ilgincbirbilgi-1

Büyük beyaz köpekbalığı ismini beyaz karnından alır. Beyaz karnı ve koyu renk sırtı ona kamuflaj sağlar. Derisinin yüzeyindeki renk karışımı avının onu görmesini büyük ölçüde engeller. Bu sayede o da avına istediği kadar yaklaşır.

Beyaz köpekbalıkları genellikle aşağıdan ve arkadan saldırırlar. Avlarını şaşırtacak ani bir vuruş yapabilecek kadar onlara yaklaşırlar. Böylece kurbanın kaçma şansı kalmaz. Ancak hız, köpekbalığının avcılık başarısının yalnızca bir unsurudur. Bu başarının temel nedeni büyük beyazın dişleridir.

İnsanlar köpekbalıklarından korkmaya Jaws filminden çok önce başlamıştı. 16. yüzyılda bir İngiliz kaptanı olan John Hawkings, büyük bir köpekbalığı, hatta büyük ihtimalle bir büyük beyaz köpekbalığı yakaladı. Bu balık Londra’ya getirildiğinde büyük endişelere yol açtı. O zamanlar, diğer hayvanların organları, örneğin gergedan boynuzları ya da yılan dilleri bu canlılara yapıştırılıyordu. Organlar tabii ki gerçek değildi. Ancak bu, insanların köpekbalığı korkusunu daha da kızıştırdı. Bu korku ve panik, büyük beyaz köpekbalıkları hakkında korku öyküleri ve masallar yazılmasına, efsaneler oluşturulmasına neden oldu. Dehşet verici görüntüsü göz önünde bulundurulursa, Beyaz köpekbalığının vahşi fantezilere nasıl ilham verdiği anlaşılabilir.

İnsanların bu hayvandan korkusu özellikle son derece keskin dişlerinin ısırma kuvvetinden dolayıdır. Büyük beyaz köpekbalığının dişleri birkaç sıradır. Büyük beyaz, keskin dişlerini savunmasız bir hayvan üzerinde kullanabilmek için sabırla bekler. Dişleri ona artık soyu tükenmiş olan Megalodon’dan miras kalmıştır. Megalodon, 1,6 milyon yıl önce yaşamış bir köpekbalığıdır. Bu dev, okyanuslarda yaşamış en büyük yırtıcı hayvandır. Büyük beyaz köpekbalığı, Megalodon’un yanında japon balığı gibi kalır. 18.000 Newton inanılmaz gelmiş olabilir. Megalodon’un ısırma gücü ise 180.000 Newton’du.

buyuk-beyaz-kopekbaligi-ilgincbirbilgi-2

Büyük beyaz köpekbalığı saldırdığı zaman avını köşeye sıkıştırır, onu önce alt çenesiyle sonra üst çenesiyle ısırır. Kafasını ileri geri sallayarak büyük et parçalarını koparır ve tek lokmada onları yutar. Büyük beyaz köpekbalıklarının ağızlarında bir kerede toplam 300 diş vardır. Tüm yaşamları boyunca yaklaşık 20.000 adet dişe sahip olurlar. Bir eti nasıl kolay çiğnediğimizi düşünün. Şimdi bunu 20 kez daha kuvvetle yapabileceğimizi hayal edin. Ayrıca, Büyük beyaz köpekbalığının dişleri son derece keskindir. Avlarını küçücük parçalara rahatlıkla ayırabilirler. Herhangi bir şeyi ısırarak parçalara bölebilirler. Sadece kemik ve kıkırdakları değil, ahşap gemileri bile.

Büyük beyaz köpekbalığı, dalgıçların korkulu rüyası olmasına rağmen aynı zamanda çok akıllı bir devdir. Bu balığı beyinsiz, kana susamış bir canavar olarak göstermek yalnızca insanların cehaletini ve korkusunu kanıtlar. Köpekbalıkları ve ataları 450 milyon yılı aşkın süredir okyanuslarda yüzmekteler. Muhteşem vasıflarından dolayı, tüm bu süre boyunca değişim geçirmeye ihtiyaç duymamışlardır.

Tarihöncesi dönemi hayvanlarından sadece birkaçı bugün hala yaşıyor. Örneğin, timsahlar, kaplumbağalar ve köpekbalıkları. Bu gezegende geçirdikleri milyonlarca yıldan sonar köpekbalıklarının sayısı diğer birçok hayvanınkinden fazladır. Ve bildiğimiz en öldürücü avcılar onlardır. Bu açgözlü avcıların doğada çok önemli bir yeri vardır. Denizlerdeki doğal besin zincirinin dengesini onlar sağlar. Onlar olmazsa, bu hassas dengeli besin zinciri bozulur ve birçok türün soyu tükenir.

Köpekbalığının avcı doğasından daha doğal bir şey yoktur. İnsanlar köpekbalıklarının doğal besinleri olmasa da, bazen uluslararası köpekbalığı saldırılarına kurban giden insanlar oluyor. Ancak bu saldırıların nedeni bizim dikkatsizliğimizdir. Her sene yalnızca birkaç saldırı meydana gelir. Gerçek trajedi, insanların hakikatlere gözlerini kapamasıdır.

Paragat avcılığı, çok sayıda nadir ve ilginç su altı canlısının ölümüne neden olmaktadır. Derin sularda yüzen balıklar da balıkçı ağlarına takılarak yanlışlıkla yakalandıkları için tehlike altındadırlar. Köpekbalıklarının soyunun tükenmesi tehlikesinin tek sorumlusu balıkçılık endüstrisi değil. Esas tehlike, daimi olarak doğaya kayıtsız kalan insanoğludur.

buyuk-beyaz-kopekbaligi-ilgincbirbilgi-3

İnsan ırkının önüne geçilemez para ve iktidar hırsı dünyanın sınırlı doğal kaynaklarına geri döndürülemez biçimde zarar vermiştir. Bununla birlikte insanların koruma konusundaki tembel tutumları, dünyanın bazı doğal türleri için tam bir faciayla sonuçlanmaktadır.

Hala gezegenimizde böylesine zengin ve çeşitli türlerin yaşamasını istiyorsak tabiat anaya daha fazla saygı göstermeye hemen bugün başlamalıyız. Bu, köpekbalıklarına da saygı göstermemiz gerektiği anlamına da geliyor.

9. BÖLÜMÜN SONU

 

9 Bölümden oluşan, Okyanusun en yırtıcı hayvanları hakkındaki makalemizin diğer bölümlerine aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM : Okyanusun en yırtıcı hayvanları

2.BÖLÜM : Hemşire köpekbalığı

3.BÖLÜM : Müren balığı

4.BÖLÜM : Iskarmoz balığı

5.BÖLÜM : Çekiç başlı köpekbalığı

6.BÖLÜM : Balina köpekbalığı

7.BÖLÜM : Kaplan köpekbalığı

8.BÖLÜM : Boğa köpekbalığı

9.BÖLÜM : Büyük beyaz köpekbalığı

 

Önceki yazımız Tankın icadı ve geçmişten günümüze tank tarihi hakkında ilginç bilgiler vermektedir.