Dünyanın en nadir hayvanlarından Albino Echidna

Dünyada ender bulunan hayvanlardan birisi olan beyaz renkli kirpi’ye benzeyen bu hayvanın adı Albino Echidna. Dünya üzerinde yalnızca Avusturalya’da bulunan ve yaşayan Albino Echidna o kadar nadir rastlanan bir hayvan ki, bu canlının keşfi 2003 yılında gerçekleşmiş.

Sırtındaki dikenleri, yürüyüş şekli ve hareketleri ile Kirpi’ye oldukça benzeyen Albino Echidna’dan Dünya’da sadece 4 ila 5.000 adet olduğu tahmin ediliyor.

Sırtında kirpilerinkine benzer ancak çok daha ufak dikenler taşıyan memeli bir canlıdır. Yetişkin bir Albino Echidna’nın sırtında yaklaşık 2.500 diken bulunur. Ön ve arka ayaklarında 5 parmağı vardır ve boyları cinsiyete göre 20 ila 25 santim, ağırlıkları ise yarım kilo ile 1 kilo arasında değişmektedir. Ağız yapısı ince ve uzundur, tıpkı bir gaga’yı andırır. Uzun yapılı ağızları sayesinde yerde dolaşan böcek v.b. canlılar kolaylıkla avlayabilirler.

dunyanin-en-nadir-hayvanlarindan-albino-echidna-ilgincbirbilgi

Dişi ve erkekler büyüklükleri sayesinde birbirinden kolayca ayırt edilebilir. Erkek Albino Echidna dişiye oranla %25 daha iri bir vücut yapısına sahiptir. Genel anlamda ürkek bir yapıya sahiptirler ve tehlike anında tıpkı kirpiler gibi top şeklini alırlar.

Yaşam alanları genellikle ormanlık alanlar ve sık çalılıklardır. Kurbağa, karınca, termit, solucan, sinek, böcek yada sümüklü böcekler ile beslenirler.

Önceki yazımız Dünyanın en büyük RC Helikopteri hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Dünyanın en nadir hayvanlarından Albino Echidna” için 1 yorum

  • 6 Nisan 2014 Saat 13:32
    Permalink

    Ayy canım çok tatlıymış yaa bayıldım.

Yorumlar kapalı