Hemşire köpekbalığı

İki palyaço balığı en sevdikleri yer olan koruyucu deniz şakayığının yanında dinleniyorlar. Bu iki tür, ortak beslenmeyle yaşar. Deniz şakayığı birçok balık için zehirlidir. Ancak zehir, palyaço balıklarının derisine etki etmez. O yüzden tehlikeli bir yırtıcı hayvan yaklaştığı anda palyaço balıkları, denizşakayığının dokunaçlarının arasına saklanabilirler.

Bu renkli mercan dünyasında, çok yetenekli bir avcı daha vardır: Hemşire köpekbalığı.

HEMŞİRE KÖPEKBALIĞI

Hemşire köpekbalıklarının boyları, yarım metreden 1,2 metreye kadar değişir. Beyaz yüzgeçli resif köpekbalıklarından iki kat büyüktürler. Bu köpekbalıklarının en ilginç özelliği karaciğerleridir. İnsanınkinden 20 kat ağır olan karaciğerlerin ağırlığı 40 kiloya kadar çıkabilmektedir.

Karaciğerin böyle büyük olmasının nedeni, iskeletli balıklardan farklı olarak, köpekbalıklarının hava kesesinin olmamasıdır. Onlar yüzebilirliklerini karaciğerlerinin ürettiği bir yağ sayesinde sağlarlar.

hemsire-kopekbaligi-ilgincbirbilgi-1

Bu avcılar yalnızca Doğu Pasifik’te değil, Atlantik Okyanusu’nun kıyı bölgelerinde de bulunurlar. Hemşire köpekbalığı saldırmaya karar verdiğinde tek ısırığı yeterlidir. Bunun nedeni ağız yapısıdır. Ağzı bir elektrikli süpürge gibi çalışır ve avını içeri doğru emer. Hemşire köpekbalığının tipik avlanma davranışları şöyledir: Kolonların arasında ya da kayaların altına gizlenen avını bulduğu anda, onu ağzının içine çeker ve suyu süzmek için elinden geleni yapar. Yine de hemşire köpekbalıklarının midelerinde mercan ve yosun kalıntılarına rastlanmıştır. Vakum etkisi avcılığı kolaylaştırmakla kalmaz, hareket etmediği zamanlarda da nefes alabilmesini sağlar.

Hemşire köpekbalığı bu yeteneğe sahip olan nadir köpekbalığı türlerindendir. Bu nazik köpekbalığı gün içinde oldukça tembellik yapar. Mağaralar, küçük kumlu alanlar ya da mercan kolonlarının altı uyumak için ideal yerlerdir. Bu zamanlarda kendi türüyle yan yana olmaktan hoşlanır. Hep birlikte günün sessizliğinin tadını çıkarırlar.

Hemşire köpekbalığının gözleri çok iyi görmese de, onunla dalaşmaya hiç gelmez. Köpekbalıklarının duyuları müthiş gelişmiştir. Örneğin, okyanusun en derin ve en karanlık yerlerinde olsalar bile diğer balıkların yerlerini saptayabilirler. Bu muhteşem avantajı sağlayan, yanal çizgilerdir. Bu, köpekbalıklarının kafasından kuyruğuna kadar uzanan duyu organları sistemine denir.

hemsire-kopekbaligi-ilgincbirbilgi-2

Hemşire köpekbalığının iki küçük azı dişi var gibi görünür. Bu “azı dişleri” aslında bıyıktır. Bıyıklar burnun üstünde yer alır ve yakındaki avın yerinin tespit edilmesine yardımcı olan hassas duyargalarla donatılmıştır. İyi huylu hemşire köpekbalıkları zıpkınla avlananlar için kolay avlardır. Fakat hemşire köpekbalıkları için daha büyük tehlike doğal habitatları olan resiflerin değişmesidir. Ve özellikle balık ve yüzgeç avcılığıdır.

Güney Atlantik’in Brezilya kıyılarındaki sayılar endişe vericidir. Hemşire köpekbalıkları, daha büyük köpekbalıkları kadar tehlikeli değillerdir. Yine de kendilerine has özellikleri onların önemsenmeleri gerektiğini gösterir.

2. BÖLÜMÜN SONU

 

9 Bölümden oluşan, Okyanusun en yırtıcı hayvanları hakkındaki makalemizin diğer bölümlerine aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM : Okyanusun en yırtıcı hayvanları

2.BÖLÜM : Hemşire köpekbalığı

3.BÖLÜM : Müren balığı

4.BÖLÜM : Iskarmoz balığı

5.BÖLÜM : Çekiç başlı köpekbalığı

6.BÖLÜM : Balina köpekbalığı

7.BÖLÜM : Kaplan köpekbalığı

8.BÖLÜM : Boğa köpekbalığı

9.BÖLÜM : Büyük beyaz köpekbalığı

  

Hemşire köpekbalığı” için 1 yorum

  • 8 Şubat 2015 Saat 20:16
    Permalink

    bu bilgilerden en fazla büyük beyazı sevdim çok teşekkür ederim

Yorumlar kapalı