Işıldayan tüyleri ve aseleti ile tanınan, saf kan Türk atı Ahal Teke

Bu at güzelliği ile görenleri hayrete düşürüyor. Güzelliği ile dillere destan, pırıl pırıl ışıldayan tüyleri ve aseleti ile Dünyaca tanınan bu muhteşem atın türü Ahal Teke’dir.

Ahal Teke, Orta Asya’da Türk halkları arasında özellikle Türkmenistan’da yaygın olarak görülür. Ahal Teke’nin adı Manas ve Dede korkut gibi Türk destanlarında geçer ve Türkmenistan’ın Ahal vilayetinde yaşayan Teke Türkmenlerinden gelmektedir.

Bilimadamları Ahal Teke atını, 3.000 yıl önce insanlar tarafından ilk kez evcilleştirilmiş olan at türü olarak görmektedirler.

Ahal Teke atı doğrudan eski Türkmen atlarının soyundan gelen ve çarlık Rusya’sında oluşturulmuş (Türkmen atının aygır defterleriyle kayda geçirilmesi) safkan bir at ırkıdır. Buzul çağından kalma mumyalaşmış ve donmuş at cesetlerinden anlaşıldığı üzere belki de tam anlamıyla safkan olan tek at ırkıdır. Ahal Teke milattan önceki binyılda bile Doğu Avrupa’dan Çin’e kadar ün salmıştır.

safkan-turk-ati-ahal-teke-ilgincbirbilgi-1

Ahal Teke kanı Avrupalı at soylarının pek çoğunda bulunur. İngiliz tam kan at ırkının defterinde kayıtlı bütün damızlıkların soyu, Osmanlı İmparatorluğu’ndan İngiltere’ye gitmiş olan üç aygıra dayanır. Bunlardan biri Kuzey Afrika’dan gitmiş olup muhtemelen Arap atıdır. Ancak diğer ikisi özellikle de İstanbul’dan gelen “Byerly Turk” kesin olarak eski Türkmen atıdır. Alman at ırklarını etkilemiş olup bu ırkları ıslah eden en ünlü aygırın adı Almanca’da “Turkmen Atti”dir (Türkmen Atı isminin Almanca telaffuzu).

Avrupadaki at soyları bugüne kadar hala ara sıra Ahal Teke damızlıkları ile çiftleştirilip, böylece asilleştirilirler. Almanyada Neustadt kentinde bulunan bir Trakyalı-atı çiftliğinde kısa zaman önce tekrar Ahal Teke çiftleşmeleri ile Trakyalı-atları asilleştirilmişlerdir.

Dünyanın en güzel atı Ahal Teke’nin dik bir duruşu, uzun ince bir boynu, eğimli omzu, uzun bir sırtı, uzun bacakları ve küçük sert bir kalçası vardır. Yelesi yumuşak ve azdır. Kulakları diğer atlarınkinden uzun ve hafif orak şeklindedir. Çoğu ahal tekenin gözlerinin etrafı siyah olduğu için gözleri badem şeklinde görünür. Vücudu daima hafif metalik parlar. Kılları çok ince ve yumuşaktır.

safkan-turk-ati-ahal-teke-ilgincbirbilgi-2

Haraketleri çok rahat ve esnektir. Hüner ve eğitim gösterilerinde diğer atların zorlandığı bazı zor hünerleri kolayca başarır. Özellikle “Pas” ve “Tölt” adlı hareketleri kolay yapar. Cesur, zeki, duygusal ve bazen de inatçıdır, sezgileri güçlüdür, sahibine daima çok bağlıdır, hatta tek biniciye alışık olurlar ve onun en ufak imalarını bile algılayabilirler.

1992 senesinde Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA, Türkler’in en eski mirası Ahal Teke atlarını koruma altına almıştır.

Tarih derslerinde yabani atları ilk evcilleştirenlerin Türkler olduğu öğretilir. Bu atlar (Ahal Tekeler) şimdi TİKA’nın güvencesi altında gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde ulaşacak.

Önceki yazımız Arıların enteresan özellikleri hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Işıldayan tüyleri ve aseleti ile tanınan, saf kan Türk atı Ahal Teke” için 2 yorum

  • 7 Nisan 2014 Saat 11:07
    Permalink

    Türk’lerde biliyorsunuz at avrat silah denirmiş eskilerde.Böyle at kalan ikisinden de güzel :)

  • 7 Nisan 2014 Saat 11:17
    Permalink

    Zaten atları çok seviyordum böylesine muhteşem bir atın var olduğunu vede Türklere ait olduğunu öğrendim iyice aşık oldum atlara.

Yorumlar kapalı