Iskarmoz balığı

30 santim civarındaki ıskarmoz balığının boyu nadiren de olsa 2 metreyi bulur. Iskarmoz ailesi avcıları okyanusun en yırtıcı hayvanlarından daha küçük olabilirler ama, inanılmaz hızları onları ayrıcalıklı kılar. Bunun nedeni, ok şeklindeki son derece aerodinamik vücutlarıdır. Bu sayede, kısa mesafede, motorlu bir teknenin iki katı hızında yüzebilirler.

Özellikle alt çenelerindeki köpekdişleri çok büyüktür. Makas şeklindeki dişleri kurbanının etine derinlemesine saplanır ve çok ciddi yaralanmalara neden olur. Bu gümüş oklar, gözlem ustasıdırlar. Çok iyi görürler. Bulanık sulara bile kolay uyum sağlarlar ve yollarını hiç zorlanmadan bulabilirler. Avlarını bulmaları da bu sayede kolaylaşır.

Iskarmozlar bazen çalkantılı liman sularında ya da ziyaretçisi çok olan koylarda kamp kurarlar. Bunun sonucunda beklenmedik zamanlarda insanlarla karşılaşabilirler.

Yetişkin ıskarmozlar çok ataktır. Kendi mıntıkalarını şiddetle korurlar. Deniz yaşamıyla insanlar arasında bir fark görmezler. Hatta bazı ıskarmozlar özellikle kayalara ya da çıkıntılara yuva yapar. Bu iki yer de, saldırı ve savunma için mükemmel bir kale vazifesi görür. Kayalar ve mercanlar arasında vakit geçirirler.

Iskarmozlar inanılmaz hızlıdır. Avlarına düşünmek için hiç vakit tanımazlar. Kurbanları her zaman tetikte olmalıdır. Iskarmoz eğer açsa, 41 milisaniyede kurbanını ısırır. Yüzme yarışı yapılacak olsaydı, ıskarmozlar birinci gelirdi. Hızlanmaya bir başladılar mı, fişek gibi giderler. Saatte 50 kilometre hıza ulaşabilirler. Okyanusun en hızlı canlılarından biri ıskarmozlardır.

Nasıl üredikleri henüz çok iyi bilinmiyor. Diğer birçok kemik balığı gibi onlar da açık denizde yumurtlar. Larvalar daha sonra balığa dönüşür. Oviparözdürler, yani yumurtalarını açık denize bırakırlar. Yumurtlamak için özellikle dolunayı tercih ettikleri tespit edilmiştir.

Kayaların kenarlarında ve mercan resiflerinde kalabalık sürüler halinde dolaşırlar. Bu küçük kıskaçlar sürüler halinde avlanır. Bu, genellikle küçük balıkları avladıkları için genç ıskarmozların tipik davranış biçimidir. Yetişkin ıskarmozlar ise küçük balıklarla tatmin olmazlar. Onlar daha çok açık denizlerde uskumru avlarlar. Bu hızlı balıklar genç ton balıklarıyla bile boy ölçüşebilirler.

iskarmoz-baligi-ilgincbirbilgi

Iskarmozun tek anavatanı Pasifik değildir. Tropik ve alt tropical okyanuslarda da bulunurlar. Ve hatta Akdeniz’de bile görüldükleri olmuştur. Iskarmozlar dünyanın türlü yerlerine yayılmış, hızlı ve ölümcül avcılardır. Köpekbalıklarından farklı olarak bu türün avını yakalamak için en güvendiği vasıfları hızlı olmalarıdır.

Bazen ıskarmozların kurbanlarını yakalayamamış olmalarını arzulasak da, bu hayvanlar denizaltı dengelerini sağlayan önemli unsurlardan biridir. O yüzden okyanuslarımızda böylesine becerikli bir avcı olduğu için şanslıyız.

4. BÖLÜMÜN SONU

 

9 Bölümden oluşan, Okyanusun en yırtıcı hayvanları hakkındaki makalemizin diğer bölümlerine aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM : Okyanusun en yırtıcı hayvanları

2.BÖLÜM : Hemşire köpekbalığı

3.BÖLÜM : Müren balığı

4.BÖLÜM : Iskarmoz balığı

5.BÖLÜM : Çekiç başlı köpekbalığı

6.BÖLÜM : Balina köpekbalığı

7.BÖLÜM : Kaplan köpekbalığı

8.BÖLÜM : Boğa köpekbalığı

9.BÖLÜM : Büyük beyaz köpekbalığı