Kaplan köpekbalığı

Kaplan köpekbalığının boyu 5,5 metreye kadar çıkar. Bu, neredeyse üç basketçinin üst üste dizilmiş halinden uzundur. Ancak kaplan köpekbalığı tam bir ağır sıklettir. Yaklaşık bir ton ağırlığındaki bu balık, 30 resif köpek balığının toplamı kadardır.

Kaplan köpekbalıkları Hint Pasifiği’nde, özellikle Okyanusya’da, ama aynı zamanda Bahamalar’da ve Meksika Körfezi’nde yaşar. Kendi mıntıkasında gezinmeye başladığında kurbanları da rakipleri de ondan korkar. Bir dalgıç kaplan köpekbalığıyla karşılaşırsa balığın devasa ebatları ve korkutucu endamı onu büyüleyecektir. İnsanlar bu yırtıcı balıktan özellikle korkar, çünkü bu balık kumsallarda ve bulanık sularda yüzmeyi sever. Dolayısıyla gerek yüzücülerle gerek sörfçülerle bir şekilde karşılaşır.

Burnu müthiş koku alır. Eğer akıntı doğru yöndeyse, kilometrelerce ötedeki kan kokusunu alabilir. Kaplan köpekbalığının burnunun üstünde küçük çukurlar vardır. Bunların içinde Lorenzini Kabarcıkları denen elektro-reseptörler vardır. Kaplan köpekbalıkları, çekiç başlı köpekbalığınınkilere nazaran güçsüz sayılan bu kabarcıklar sayesinde elektrik alanlarını tespit edebilir.

kaplan-kopekbaligi-ilgincbirbilgi

Kaplan köpekbalıkları asla özel olarak insanlara saldırmaya çalışmaz. Yine de kan kokusu aldığı anda öfke nöbetine girdiği için köpekbalıklarının vampiri olarak bilinir. Böyle öfke nöbetlerinde denizdeki çöpleri bile yiyebilir. Çene kemikleriyle kaplumbağaların kabuklarını parçalayabilirler. Bunun yanında, kaplan köpekbalıkları kendilerinden büyük canlılara da hiç çekinmeden saldırır. Boyu 6 metreyi bulan dev manta vatozundan bile çekinmez. Kaplan köpekbalığı tam bir katil olabilir. Bu yüzden sıralamamızda ilk sırayı ona verdik.

7. BÖLÜMÜN SONU

 

9 Bölümden oluşan, Okyanusun en yırtıcı hayvanları hakkındaki makalemizin diğer bölümlerine aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM : Okyanusun en yırtıcı hayvanları

2.BÖLÜM : Hemşire köpekbalığı

3.BÖLÜM : Müren balığı

4.BÖLÜM : Iskarmoz balığı

5.BÖLÜM : Çekiç başlı köpekbalığı

6.BÖLÜM : Balina köpekbalığı

7.BÖLÜM : Kaplan köpekbalığı

8.BÖLÜM : Boğa köpekbalığı

9.BÖLÜM : Büyük beyaz köpekbalığı