Karıncaları öldürmeden kurtulmanın yolları

Özellikle yaz aylarının gelmesi ile beraber bahçemizdeki, balkon veya teraslarımızdaki çiçekleri, mutfaklarımız başta olmak üzere evimizin pek çok yerini karıncaların istila etmesi aslında oldukça doğaldır. Ancak bu durum pek çok nedenden ötürü insanlara çeşitli rahatsızlıklar yaşatmaktadır ve insanlar bir şekilde karıncaları yaşadığı çevreden uzak tutmak istemektedirler. Bu yüzden bizde bu konuda sizlere yardımcı olmak adına, konuya biraz da bilimsel bir yönden yaklaşarak, karıncaları öldürmeden ve onlara zarar vermeden, doğal yöntemler ile yaşadığımız çevreden onları nasıl uzaklaştırabileceğimizden bahsedeceğiz.

Karıncalardan kurtulmanın yollarını sizlerle paylaşmadan önce bilmenizi isteriz ki doğal yöntemler veya kimyasal ilaçlama yöntemleri hiçbir zaman yüzde yüz karıncalardan kurtulmanızı sağlamaz. Karıncalardan 2 ay 3 ay 6 ay yada 1 sene gibi süreler ile kurtulabilirsiniz ancak günün birinde bu çalışkan hayvanlar mutlaka sizi tekrar ziyaret edeceklerdir.

Ayrıca birazdan değineceğimiz karıncalardan kurtulma yöntemleri yaşadığınız ülke ve şehre göre farklı sonuçlar gösterecektir. Her ülke veya şehirdeki karıncaların özellik ve genetikleri birbirinden farklı olabileceği için uygulanan yöntemler kiminiz için çok faydalı kiminiz için işe yaramayan yöntemler olabilecektir.

Karıncalarla mücadeleye başlamadan önce onları tanıyın

Karıncalar ile mücadeleye başlamadan önce karıncaların evlerimize nasıl, neden ve ne için girdiklerini iyi bilmemiz gerekmektedir. Karıncalar her canlıda olduğu gibi besin ve su kaynaği arayışında olan canlılardır ve başta gıdalarımızın bulunduğu mutfaklar karıncalar için eşi bulunmaz bir gıda kaynağı niteliğindedir.

Bu bağlamda evimizi, özellikle de mutfağımızı temiz tutmak, tüm gıda maddelerini kapalı kaplarda saklamak ve dökülen yemek artıklarını veya kırıntıları hemen silip süpürmek karıncaların bizi tercih etmemesi için uygulanması gereken ilk adımdır. Bununla birlikte, evinizde karınca olması pis ya da pasaklı olduğunuz anlamına da gelmez ! Çünkü karıncalar kimi zaman su ihtiyaçlarını gidermek için de evlerimize girebilmektedirler.

karincalari-oldurmeden-kurtulmanin-yollari-ilgincbirbilgi-1

Eğer ufak bir karınca sürüsü evinize gelmiş, mutfağınızdaki duvar çatlaklarında, çatı veya bodrum kattında yuva yapmış ise bir kaç ay içinde sayıları bir milyonu bulacaktır. Karıncalar evlerimize girerken belli bir rota yani yol izlerler ve bu yol üzerinden evlerimize girer, ekmek kırıklarını alır ve yuvalarına geri dönerler. Bu yüzden mutlaka, karıncaların hayatta kalmaları için ihtiyaçları olan yiyecekleri ve suyu ortadan kaldırın. Karıncaların ihtiyaçları olan su, sürahi veya su damacananızın içindeki su veya lavabolarınızda bulunan su damlacıkları bile olabilir. Gerekiyorsa lavaboda işiniz bittikten sonra lavabonun içini kuru mutfak beziniz ile kurulayın, damacalarınızın musluklarının ağızlarına bir tıkaç takın. Yemeklerden sonra öncelikle yemek masanızı silin ve tüm çöpleri evden çıkarın. Dışarıdaki çöplerinizi de evden mümkün olduğunca uzakta bulunan çöp kovasına ya da geri dönüşüm kutularına atın. Mutfak tezgâhındaki yiyecekleri sıkıca ambalajlayın ve saklayın. Özellikle yazın bozulabilecek tüm yiyeceklerinizi buzdolabına koyun. Meyve ve sebzeler çok hızlı çürüyebilir. Bu saydığımız maddelerdeki gibi, karıncalara davetiye çıkartabilecek herşeyi ortadan kaldırmaya özen gösterin. Tüm bunları yaptıktan sonra sıra geldi karıncaların birbirleri için bıraktıkları rotadaki izleri silmeye.

Karıncalar aynı rota veya yolu nasıl izlerler ?

Sezgi duyuları oldukça gelişmiş olan karıncalar, sahip oldukları antenleri sayesinde geçtikleri yolların kokusunu hatırlayarak rahatlıkla evlerimize girmektedirler. Bunun nedeni, karıncaların yollarını bulabilmek için yürüdükleri zemine bir koku maddesi salgılamalarıdır. Salgılanan bu koku sayesinde karıncalar hem tekrar yuvalarına dönebiliyor, hem de diğer karıncaların aynı yolu takip ederek gıda kaynağını kolayca bulabilmelerini sağlamaktadır. Karıncaları izleyerek takip ettikleri bu yol sayesinde karıncaların giriş noktalarını bulup, bu noktaları silikon veya alçı benzeri maddelerle kapatmanız karıncaların varlığını (karıncalar yeni yol açana kadar) %50 – 60 oranında düşürecektir. Ancak tabi ki bu girişimden sonra işimiz henüz bitmiyor !

karincalari-oldurmeden-kurtulmanin-yollari-ilgincbirbilgi-2

Karıncalar koloni şeklinde, toplu yaşayan, plan yapan, birbirleri arasında iletişim kurabilen canlılardır. Karıncalarla mücadele konusunda ilk önce azimli olmanız gerektiğini bilin. Çünki başladığınız bu işte başarıya ulaşmanız aslında karıncaları yıldırıp, artık sizle başa çıkamayacaklarını anladıklarında, yuvaları ve yemek kaynaklarını bırakıp orayı terk etmelerinden geçiyor. Adeta bir inatlaşma savaşı gibi sürecek bu girişiminizde siz onların yoluna taş koydukça onlar başka yollar açacak ve bu inatlaşma bir taraf pes edene kadar devam edecektir. Bu yüzden ilk başta sonuç alamıyor gibi hissetseniz de kesinlikle yılmayın.

Sonraki adım, karıncaların izledikleri yol üzerinde bıraktıkları kokuyu yok etmektir. Bulduğunuz tüm delikleri kapatıp, tıkadıktan sonra karıncaların dolaştığı ve dolaşabileceğini düşündüğünüz her yeri hafif mazotlu yada gazlı bir bez ile iyice silin. Ardından çamaşır suyu ile buraları güzelce temizleyin. Şayet bu alanlar gıdalarınızın deydiği mutfak tezgahı, yemek masanız gibi kritik alanlar ise mazot ve çamaşursuyu ile sildiğiniz her yeri güzelce dezenfekte edin.

Bu kritik alanlarda mazot ve çamaşır suyu kullanmayı tercih etmiyorsanız bunların yerine yarı yarıya sulandırılmış sirke’de (asetik asit) kullanabilirsiniz. Sulandırdığınız sirkeyi bir fısfıs şişesine koyup, karıncaların yürüdüğü yollara sıkarsanız, karıncalara yollarını şaşırtmış olursunuz (karıncaların sirke kokusundan hiç hoşlanmadıkları da biliniyor). Karıncalara itici gelen diğer kokular arasında ise tarçın, sarımsak, karabiber, kahve ve nane’de yer almaktadır. Okaliptüs, portakal, lavanta ve kekik yağlarının da karıncaları uzaklaştırdığını iddia eden kaynaklar bulunmaktadır.

Karıncaların çıktığı delikleri kapatıp, gezdikleri yollarda bulunan izleri yok ettikten sonra sıra geliyor karıncaların yeniden bizi ziyaret etmesini önlemeye. Bu aşamada pek çok kaynakta, pek çok karınca kaçırma yöntemi bulunmakta. Bunlardan tek tek bahsedeceğiz ancak yukarıda yaptığınız işlemlerin etkisinin en fazla 2-3 hafta kadar sizi idare edeceğini unutmayın. Aslında yukarıdaki anlattığımız işlemler sadece sizlere aşağıdaki işlemleri yapmanız için zaman kazandıracaktır. Ve bundan sonra anlatacağımız işlemleri yaptıktan sonra karıncalardan uzunca bir müddet kurtulmuş olacaksınız. Tüm bu anlattığımız işleri en azından senede bir defa tekrar ederseniz de oldukça hatırı sayılır ölçüde karıncaların bu ani ziyaretlerini önlemiş olursunuz.

Gelelim sıradaki diğer aşamalara

karincalari-oldurmeden-kurtulmanin-yollari-ilgincbirbilgi-3

Karıncalarla mücadelede bir çok doğal yöntem bulunmaktadır. Halk arasında bunların en çok bilineni kurumuş limon kabuğunu karıncaların bulundukları ve geçtikleri yollara koymaktan geçsede, bir süre sonra karıncaları önlemek için koyduğumuz bu limon kabuklarının üzerinde karıncaların dolaştığını fark edince bu yönteminde işe yaramadığını çok kısa bir süre içinde anlıycaksınız. Bu yüzden eğer karıncaların evlerimize gelmek için kullandıkları yolları tespit eder ve bu noktalara biraz bebek pudrası dökecek olursanız, karıncaların koku alma duyularını körleştirmiş olur ve böylece eve girmek isteyen karıncaların yollarını kapatmış olursunuz. Ayrıca toz halinde tarçın da doğal karınca kaçırıcıdır. Toz tarçını evinizin içinde kullanabileceğiniz gibi bahçe,teras veya balkonunuzda bulunan her türlü haşereyi kaçırmak için de kullanabilirsiniz. Toz tarçını karınca yollarına serpmeniz bebek pudrası ile aynı işe yaramaktadır.

Kahve telvesi kullanma yöntemi ise karıncalar için caydırı bir  yöntemdir. Ancak bu yöntemle bir süre karıncalar kavhe döktüğünüz alanlardan uzak dursa da, daha sonra bunların zararsız olduklarını anlayacaklar ve kahvlerin üzerlerinde dolaşmaya başlıycaklardır.

Son yıllarda bir çok böcek ilacının içine konulan ve en etkili böcek ilaçlarının karışımları arasında bulunan defne yapraklarını karıncaların geldikleri noktalara bırakmanızda karıncaları o çevreden uzak tutmak için iyi bir yöntemdir.

karincalari-oldurmeden-kurtulmanin-yollari-ilgincbirbilgi-4

Karıncalar için bireysel mücadelede sıraladığımız bu yöntemler arasında en kesin çözüm ise doğal kırmızı biberlerdir. Acı’lık hissini veren kırmızı biberler, içindeki kimyasal maddeler nedeni ile karıncalar için oldukça iyi, caydırıcı bir güçtür. Şu anda bir çok ilaçlama şirketinin bünyesinde bulunan ziraat mühendisleri, böcek ilaçları karışımı yaparken kırmızı biber ile beraber diğer kimyasal bileşenleri kullanmaktadır. Dünya sağlık örgütünce de böcek ilaçlarının hammadesi arasında konulması şart koşulan bu acı biberlere acı’lık hissini veren kimyasal bileşenler karıncalar için caydırıcı bir önlem olarak kullanılmaktadır.

Bu yazımızda karıncaları öldürmeden kurtulmanın yolları konusuna biraz da bilimsel bir pencereden bakarak sizlere karıncalara zarar vermeyecek, doğal yöntemler ile onları kaçırmanın yollarından bahsettik. Umarız bu bilgiler ışığında 1-2 haftalık bir çalışma ile karıncaları yaşadığınız alanlardan uzaklaştırmayı başarır ve rahat bir nefes alırsınız.

Önceki yazımız İlksel kara delikler hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Karıncaları öldürmeden kurtulmanın yolları” için 9 yorum

 • 11 Haziran 2014 Saat 12:10
  Permalink

  Bu yazinizi yaklasik 20 gun once okuyup soylediklerinizi uyguladim ve 15 gun sonra karincalardan kurtuldum. Garanti olmasi acisindan 5 gun daha bekledim ve su an evde karinca namina hic bir sey yok. Yazini okumadan once ne denedimse basarili olamadim ama sayenizde 15 gunde karincalari evimden cikardim. Size hercekten tum kalbimle tesekkur ederim. Bu faydali sitenizi tum sevdiklerimle paylasiyorum. Emeklerinize saglik. Iyi gunler.

  • 11 Haziran 2014 Saat 13:06
   Permalink

   Şerife hanım ilgi,alaka ve güzel teşekkürleriniz için biz teşekkür ederiz.

 • 25 Ağustos 2014 Saat 14:46
  Permalink

  Kırmızı biber ve naneyi deneyeceğim..Teşekkürler..Gerçekten bu masum hayvanları öldürmek istemiyorum…Umarım işe yarar…

 • 18 Temmuz 2015 Saat 20:35
  Permalink

  Çok faydalı bilgiler.En kısa zamanda deneyeceğim.Bizim evi kışlaya çevirdiler.Bu arada yazınız sayesinde karıncalara olan sempatim arttı.Ne fırıldak hayvanlarmış.

 • 4 Kasım 2015 Saat 10:34
  Permalink

  Yeni taşındığım evimdeki karıncalardan kurtulmak için doğal olan her yolu denedim. Yazılanların hepsini ama hiç bir işe yaramadı. çamaşır suyu, sarımsak, tarçın, pudra, sirke, sabun, limon, tuz, kahve telvesi daha neler neler. Kırmızı biber sarımsak falan filan bir sürü karışım yaptım sıvı şekilde onu da sıktım her yere. evim buram buram sarımsak koktu. sadece bir gün engelledi karıncaları. sonra başka yerden çıktılar. Banyoda karıncanın ne işi olur ya. dolabıma kıyafetlerime kadar girdiler. işten eve gidesim gelmiyordu. Evden taşınmayı göze almıştım artık. Ama neyse ki bu yazıyı okudum ve karıncalardan kurtuldum. Teşekkürler.

  • 5 Şubat 2016 Saat 19:35
   Permalink

   ya benım evde bı bag cıflık evı naptımsa bende kurtlamadım herturlu yolu denedım zararda vermek istemıyorum ama nası kurtulabılırım yardımcı olabılırmısın

  • 11 Temmuz 2016 Saat 16:58
   Permalink

   Merhaba songül hanim şimdi anlıyamadım hangi cözümle kurtuldunuz karincalardan lütfen cevap verirseniz cok menmun olurum kendinize iyi bakin

 • 29 Aralık 2016 Saat 04:43
  Permalink

  Bizim evde terbiyesiz misafirler var, ve bunlar yatakların, dolapların, lavabonun, artık aklınıza ne gelirse yani …
  Apartmanı kompile ilaçlattırdık işe yaradımı sence?
  Maalesef,

  İstenmeyen misafir diye buna derim, bakalım deneyeceğim, ama sonuca bakacağım, eğer gerçekten gittiyseler.

  E bir daha dönüşleri olmasın dimi yani….

 • 12 Şubat 2017 Saat 13:21
  Permalink

  Ben parfüm sıktım oldukları yere işe yaradı agır kokudan dolayı 2 saattir ortada yoklar sonra ne olur bilemem

Yorumlar kapalı