Kuşlar nasıl konuşur ?

Her insan ağzıyla konuşur ama konuşabilmeyi sağlayan asıl organ beynimizdir. Beyinde oluşan düşünceler dilimize ve dudaklarımıza aktarılır. Hayvanlar bu yeteneğe sahip olmadıkları için insanlar gibi konuşamazlar. Papağan, muhabbet kuşu ve benzeri kuşların yaptıkları şey aslında konuşma değil, mükemmel bir ses tınısı ezberi ve tekrarıdır.

Kuşlar aslında sadece duydukları sesleri ezberler ve taklit ederler. Kuşların ses organları memeli hayvanlardan farklı olarak gırtlakta değil göğüs kafeslerinin dibinde, karın boşluğunun derinliklerindedir. Ses organlarının bu yeri dolayısıyla tavuk, ördek gibi bazı kuşgiller kafaları kesildikten sonra da ötmeye devam edebilirler.

Kuşların doğasında ses taklit yeteneği vardır. Doğayla iç içe yaşarken diğer kuşların seslerini taklit ederek bir çeşit iletişim sağlarlar. Sadece papağan ve muhabbet kuşları değil, üzerinde uğraşıldığında kargalar, kuzgunlar, saksağanlar ve sığırcıklar da konuşabilirler. Hatta bir kaç kelime söyleyebilen serçe ve kanaryalar bile kayıtlara geçmiştir.

Aslında kuşlarda konuşma konusu açılınca ilk akla gelen kuş olan papağanlar Avrupa’ya ilk olarak Büyük İskender tarafından Hindistan’dan getirilmişlerdir. Papağanlar arasında en iyi konuşan tür olan Afrika Papağanları’nın gelişi ise daha sonradır. Muhabbet kuşları ise 19. yüzyılın ortalarında Avustralya’dan Avrupa’ya getirilmiştir. Papağanlar insan isimleri, selam, emir ve soru sözcüklerini öğrenmekten hoşlanırlar. Bir papağan 500-600 kelime öğrenebilir. Zamanla bazı kelimeleri unutur ve yerine yeni kelimeler öğrenir.

kuslar-nasil-konusur-ilgincbirbilgi

Papağanların insan seslerini ve hayvanların bağırışlarını son derece benzeterek taklit etme ve parmaklarını kullanabilme yeteneklerine rağmen çok gelişmiş bir tür oldukları söylenemez. Uzmanlara göre papağanlar, ruhsal bakımdan kargagillerden daha az gelişmişlerdir.

Ancak papağanlar, kuvvetli hafızaları sayesinde öğrendikleri sözcükleri anlamlarını bilmeden iyi bir şekilde tekrar ederler. Papağanların en tanınmış konuşan türü jako’dur. Erkekler dişilerden daha iyi konuşur. Yeni bir kelimeyi öğrendikleri zaman memeliler gibi mükafat beklemezler. Verilecek cezadan da anlamazlar. Eğitimleri sabır ister.

Türlere göre papağanlar içersinde en çok konuşma yeteneği olanlar şöyle sıralanabilir;

Jako (Gri papağan), Amazon, Muhabbet kuşu, Lori, Kakadu, Ara, Cennet Papağanı, Sultan Papağanı.

Muhabbet kuşu gibi bazı türlerin konuşmaları ıslığa benzer olduğu için farkedilmeyebilir, bununla beraber gri papağan, amazon papağanı, ara ve kakadu gibi türler net ve anlaşılır şekilde konuşabilir. Kuşların konuşma yeteneğini, eğitim, genetik ve geçmiş deneyimler etkileyebilmektedir.

Papağanlar kuşlar sınıfı içersinde beyin organizasyonu en gelimiş canlılar olarak, sebep-sonuç ilişkisi kurmakta oldukça başarılıdırlar. Örneğin telefon çaldığında “alo” ya da kapı çaldığında “kim o” gibi kelimeleri söyleyebilirler. Bu tarz kelimeleri söyletmenin öncelikli olarak eğitimle ilgili olduğunu belirtmek gerekir.

Önceki yazımız Tansiyonla arası iyi olan besinler hakkında bilgiler vermektedir.

  

Kuşlar nasıl konuşur ?” için 1 yorum

  • 9 Haziran 2016 Saat 21:45
    Permalink

    İyi aksamlar bende timnel papağanı var 5 aydır bekliyorum ne zaman konuşmaya baslar

Yorumlar kapalı