Kuşlar neden V şeklinde dizilerek uçarlar ?

Kuş türlerinin yaklaşık olarak yarısı, düzenli aralıklarla bir doğal yaşam alanından ötekine gider. Bazıları bu sırada çok uzun mesafeler kateder. Göç olarak bildiğimiz bu davranışlar, besin kaynaklarından ya da üremek için uygun koşullardan daha çok yararlanmayı sağlayarak, türün yaşamını sürdürme şansını artırır.

Kuşlar, göç sırasında çoğunlukla gruplar halinde hareket ederler. Kalabalık gruplar halinde bulunmak, yol boyunca karşılaşacakları düşmanlarından korunmalarına yardımcı olur. Grup halinde uçan kuşların başvurduğu yöntemlerden biri de, V şeklinde dizilerek uçmaktır. V şeklinde bir pozisyonda uçmak düşmanlara karşı geliştirilmiş bir yöntem olsa da, göç sırasında, enerji kullanımını azaltma açısından da oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak yalnızca az sayıda kuş türü bu yöntemi kullanmaktadır; büyük ve ağır bedenli olan kuşlar.

Kuşlarda, kanat büyüklüğü-beden ağırlığı oranı oldukça önemlidir. Uçuş hızı, havadaki çeviklik ve enerji kullanımı; bunların tümü kanat büyüklüğü ve şekline bağlıdır. Havanın kaldırma ve rüzgarın itme kuvveti, kanadın boyutuna ve kanat üzerindeki hava akımının hızına göre de farklılık gösterir.

Çeşitli kuş türlerinin kanat yapıları üzerine yapılan çalışmalar, evrim süreci içinde, göç edebilmek için farklı kuş türlerinde farklı özelliklerin geliştiğini ortaya koyuyor. Bu özelliklerden biri de, kazlar ve toylar gibi toplu halde ve V şeklinde dizilerek uçmaktır. Bu, özellikle ağırlıkları, kanatlarına göre daha büyük olan kuşlarda, enerjinin korunmasını sağlar. Öndeki kuşun kanat ucu hizasında uçmak, arkadaki kuşların kendi kanat uçlarındaki hava akımının etkisini ortadan kaldırır. Bu sayede, rüzgarın itme kuvvetinin etkisi azalır ve daha az enerji harcanır. Bu nedenle, özellikle göç sırasında kazlar, bir öndeki kuşun kanat ucu hizasında uçarlar. Bu da, V şeklinde bir diziliş ortaya çıkarır. Bu yöntem sayesinde, % 50’den daha az enerji harcarlar.

kuşlar neden v şeklinde dizilerek uçarlar

Kuşlar V şeklinde uçarken, her kuşun kanat çırpışı, arkasındaki kuşu yükselten bir hava akımı oluşturmaktadır. Ortaya çıkan bu hava akımı kullanan kuşlar, uçuş mesafelerini % 70 oranında uzatabilmektedirler. Kuşlardan biri gruptan çıktığında tüm denge bozulur ve uçmakta güçlük çekerler ve V şeklini hızlı bir şekilde yeniden ayarlarlar.

V pozisyonundaki uçuşlarda önde giden öncü kuş hiçbir hava akımından yararlanamadığı için başı çekmek oldukça güç bir hal almaktadır. Bu nedenle öncü kuş yorulduğunda en arkaya geçer ve onun hemen arkasındaki kuş öncü konumunu alır. Bu değişim, öncü kuşlar yoruldukça devam etmektedir. Böylece her kuş, grubun her noktasında yer almış olur. Bu sayede kuşlar, ulaşmak istedikleri yere daha çabuk, daha az enerji harcayarak ve daha güvenli bir şekilde ulaşırlar.

Önceki yazımız Yüzde neden çil oluştuğu hakkında ilginç bilgiler vermektedir.