Kuşlarla beslenen Dünyanın en büyük örümceği Theraphosa Blondi

En küçük bir örümceğin bile büyük korkulara sebep olabildiği dünyamızda, Theraphosa Blondi’yi görenler hayretler içerisinde kalabilir. Güney Amerika’da yaşayan bu tarantula, dünyanın en büyük örümceği olarak tarihe geçti. Diğer örümceklerin daha uzun ayakları olmasına rağmen, Theraphosa  Blondi’nin geniş gövdesi 170 gram ağırlığında.

Tüm Theraposa familyasınakuş yiyenler’ ismini veren, Goliath kuş yiyen (goliath birdeater) olarak bilinen bu devasa örümcek aslında göründüğü kadar tehlikeli değil. Takma ismine rağmen, Theraphosa Blondi örümceği nadiren kuşlarla besleniyor.

George Washington Üniversitesi’nden örümcek alanında uzman Gustavo Hormiga, Theraphosa Blondi’nin daha çok eklembacaklılardan beslendiğini belirtiyor. “Bu örümcek, genel olarak yırtıcı ve küçük fare ya da kertenkele gördüğünde, onları da yiyebilir,” diyor Hormiga.

Fakat bu örümcekten avını yakalaması için büyük bir ağ kullanmasını beklemeyin Theraphosa Blondi yemeğini eski yollarla buluyor; zehirli dişlerini kullanarak.

Hormiga, zehrinin insanlar için zararlı olduğunu düşünmese de, çoğu örümcek gibi, Theraphosa Blondi’de zehir üretiyor. Isırması, daha çok arı sokmasını andırıyor, fakat neredeyse hiç tıbbi müdahale gerektirmiyor.

THERAPHOSA BLONDİ’NİN TÜYÜNDEN SAKININ

Theraphosa Blondi, ağ yapmasa da, ip üretip kullanıyor. Örümcek, ormandaki çukur ve zemindeki oyuklarda yaşıyor. Bir memeli, lezzetli bir örümcek atıştırmak isteyip oyuğa girmeye çalışırsa, Theraphosa Blondi’nin zehirden daha kullanışlı bir silahı var; tüyleri. “Bu tüylerin, mikroskoptan bakıldığında, zıpkın şeklini aldığı görülebilir,” diyor Hormiga. Bu da, tüylerin derinin içine işlemesini sağlıyor. “Bu örümcekler, tüylerini salmak için, dördüncü çift ayaklarını karınlarının üstüne sürtüyorlar. Bu tüyler, kaşınma hissi uyandırıyor.

kuslarla-beslenen-dunyanin-en-buyuk-orumcegi-theraphosa-blondi-ilgincbirbilgi-1

Bu tüylerin zararlı olması için illa da salınmış olması gerekmiyor, araştırmacılar ve evinde örümcek besleyenler örümcekle ilgili herhangi bir şeyde ellerine eldiven takıp durum ile başa çıkmak zorundalar. İnsanlarda, bu tüyler sinir bozucu şekilde kaşıntı hissi uyandırabilir, fakat fareler gibi daha küçük memeliler için bu tüyler öldürücü olabilir.

Theraphosa Blondi dişileri, 30 mm bir kesenin içine 50-150 arası yumurta bırakırlar. Keseyi yırtıcılardan korumak amacıyla kesenin etrafını tüyleriyle örterler. Yeni doğmuş örümcek yavrularının olgunlaşması iki ya da üç yıl alır; Kendilerine bakmaya yetecek büyüklüğe ve olgunluğa ulaşana kadar, anneleriyle uzun zaman geçirirler. Dişileri 20 yıla kadar yaşayabilirken, erkekleri 3-6 yıl arası yaşar, erkeklerin ölümü genelde olgunluğa eriştikten ve çiftleştikten sonra olur.

THERAPHOSA BLONDİ’NİN TADI KARİDESE BENZİYOR !

Güney Amerika’nın kuzeybatısındaki yerliler Theraphosa Blondi’yi lezzetli bir atıştırmalık olarak görüyor. Öncelikle, örümceğin tüylerini yakıyorlar, daha sonra örümceği muz yapraklarına sararak kızartıyorlar. Venezuela’daki yerli Piarora insanlarıyla bir yemek masasına oturmuş ve bu örümceklerden yemiş olan tarantula uzmanı Rick West, Theraphosa Blondi’nin şaşırtıcı şekilde lezzetli ve sulu olduğunu söylüyor. “Yapışkan karın içerikleri, sarılmış yaprak içerisinde çok pişmiş olsa da, beyaz kas ‘et’i, dumanlı karides tadında,” diyor West. 2 cm uzunluğundaki dişleri, yemekten sonra kürdan olarak kullanılıyor.

KUŞLARLA BESLENEN ÖRÜMCEK

Dev bir örümceğin kuşu yediğini gösteren fotoğraflar ise Avustralya’nın Cairn kentinin batısındaki özel bir mülkiyetin bahçesinde çekilmiş. Vahşi doğa uzmanlarına göre tüm dünyaya sosyal medya yoluyla yayılan bu fotoğraflar tamamıyla gerçek.

Sabahın erken saatlerinde çekildiği düşünülen fotoğraflar ağına yakalanan ölü bir kuşu sıkıca kollarının arasında tutan bir örümceği gösteriyor.

Avustralya Sürüngen Parkı’nın baş örümcek sorumlusu Joel Shakespeare, bu örümceğin bir GoldenOrb Weaver cinsi örümcek olduğunu söyleyerek şu açıklamayı yapıyor : “Normalde bu örümcekler böcekleri avlarlar; böyle bir görüntüyle karşılaşmak sıra dışı. Daha önceden bu cins örümceklerin insan eli büyüklüğünde olduğunu görmüştüm. Ayrıca tropikal bölgelerin kuzey kısımlarında bu örümceklerin çok daha fazla büyüdükleri biliniyor.”

kuslarla-beslenen-dunyanin-en-buyuk-orumcegi-theraphosa-blondi-ilgincbirbilgi-2

Shakespeare şunları da ekliyor :Fotoğafta bir melek gibi görülen kuş muhtemelen uçarken ağa çarptı ve yakalandı. Örümcek bu kuşun bütününü yiyemez. Zehrini kuşu yemeye hazır duruma getirmek için parçalamakta kullanır ve yemeği adeta paketler.

Queensland Müzesi’nden Greg Czechura ise bu cins örümceklerin kuş yediklerinin iyi bilindiğini; ancak fazla görüntülenemediğini söylüyor. Czecura : “Bu örümcekler oldukça güçlü bir ağ kullanırlar. Fakat örümcek, kuşun ağdan kurtulmaya çalıştığı için yorulmasından sonra saldırıya geçer. Kuş ne kadar çok çabalarsa o kadar ağa dolanır ve böylece daha fazla yorulur. Bir kuş yakalayan örümcek oldukça şanslı bir örümcektir.” diyor.

Önceki yazımız Türkiye’nin en büyük karpuzu hakkında ilginç bilgiler vermektedir.