Milyon dolarlık Tibet Mastifi

Tibet Mastifi cinsi köpekler, iri yapılı, kemik yapısı güçlü, sakin yapılarına rağmen yeri geldiğinde saldırgan mizaçlı ve güçlü bir iradeye sahiptirler. Aslında Tibet Mastifi başarılı bir çoban köpeğidir, sürüye yaklaşan kurtlara karşı amansız davranır. Davranışı önceden kestirilemez ve çok zor eğitilir.

Duruşu ile bir aslanı anımsatan Tibet Mastifi’nin kulakları v şeklinde aşağı doğru sarkıktır. Boyun ve baş kısmı oldukça büyüktür. Vücutları diğer köpek cinslerine göre oldukça ayırt edici özelliklere sahiptir. Boyun ve baş kısmındaki tüyleri kabarık bir şekildedir. Genellikle siyah, kahverengi, gri renkte olurlar. Bu köpekler özellikle Tibet’te yetiştirilmektedir ve ortalama ömürleri 15 yıldır.

milyon-dolarlik-tibet-mastifi-ilgincbirbilgi-1

Tibet Mastif’leri daha 2,5 aylıkken 15 kilo olmaktadırlar ve bu köpeklerin diğer köpek cinslerinin atası ve kralı olduğu belirtilmektedir. Büyüdükleri zaman kusursuz vücutları ve heybetli duruşları ile hep ön planda olmaktadırlar. Tibet Mastif cinsi köpeklerin diğer köpek cinsleri içinde en zeki cins oldukları da bilinir. Oldukça dayanıklı ve güçlü olan bu türün erkeklerinde boy uzunlukları 83 cm e kadar ulaşabilmektedir.

Tibet Mastif’lerinin tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Tibet Mastifi molossuslar ve mastifflerin kaynağını oluşturan meşhur Tibet köpeklerinden türetilmişlerdir. Günümüzde en çok Tibet’te üretilen Tibet Mastif’leri (Tibetan Mastiff) en eski köpek cinsleri arasındadır. 1800’lü yıllarda Kraliçe Victoria’ya hediye olarak verilen bu ırk daha sonra İngiltere’ye ithal edilmiştir. Bu cinsler Avrupa ve Amerika’da nadir ancak Tibet’te oldukça yaygındır. Dünya’nın en pahalı köpek cinsleri arasında yer almaktadır.

milyon-dolarlik-tibet-mastifi-ilgincbirbilgi-2

Tibet Mastif’leri özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde zenginliğin beş belirtisinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Eğer Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyorsanız ve bir şirketiniz, büyük bir yatınız, dünyalar güzeli bir sevgiliniz, Porsche veya Ferrari marka bir otomobiliniz ve Tibet Mastif cinsi bir köpeğiniz varsa zenginsiniz demektir. Gerçi bunlara sahip olan bir insan sadece ABD’de değil her kıta da zengin olarak nitelendirilir.

Eğer bir Tibet Mastif cinsi köpeğiniz varsa diğer köpek sahiplerini göre çok çok ön planda olacağınızdan emin olabilirsiniz. Artık Avrupa ve ABD’de en çok bu tür köpekler yetiştirilmektedir ve çok pahalı fiyatlara satılmaktadırlar. Meraklısı bulunduğunda bir Tibet Mastif’i bir milyon dolara bile alıcı bulabilmektedir.

Önceki yazımız Pembe göl Retba hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Milyon dolarlık Tibet Mastifi” için 1 yorum

  • 9 Nisan 2014 Saat 10:30
    Permalink

    Ooow çok korkunç bi köpek yaa

Yorumlar kapalı