Okyanusun dibindeki gizemli çemberlerin sırrı çözüldü !

Japonya’nın güney kısmında, 18 Eylül 2012 tarihinde, Japon fotoğrafçı Yoji Ookata tarafından çekilen bu fotoğraflar ülkede tartışma yarattı. Okyanusun dibindeki gizemli çemberlerin kim yada ne tarafından yapıldığını anlamak için Ookata ekibiyle beraber aylar süren araştırmalar yaptı ve sonunda okyanusun dibindeki sırrı görüntülemeyi başardı.

Araştırmaların ardından Ookata ve ekibinin buldukları sonuç ise herkes için sürpriz oldu.

Su seviyesinin yaklaşık 25 metre altında, çapları 2.5 metreye kadar ulaşan bu gizemli çemberlerin, boyu yaklaşık 20 cm. olan erkek kirpi balığı tarafından yapıldığı bulundu.

okyanusun-dibindeki-gizemli-cemberlerin-sirri-cozuldu-ilgincbirbilgi

Kumda sürtünerek, mükemmel simetriye sahip bu çemberleri yapan erkek kirpi balığının, dişi kirpi balıklarının ilgisini çekmek için yaptığı anlaşıldı. Uzun bir süre uğraşarak yaptığı çember tamamlandığında dişi kirpi balığı çemberin bitmiş halini dolaşıyor ve eğer beğenirse yumurtalarını bu çemberin ortasına bırakıyor. Çemberin ortasına bırakılan yumurtalar çemberdeki şekiller sayesinde okyanus dalgalarından ve dip akıntılarından korunuyor.

Kirpi balığının, akıntılı deniz tabanında bu kadar mükemmel simetriye sahip bir yüzey şekli yapması hayranlıkla karşılandı.

Önceki yazımız Kelebeklerin ömrü hakkında yanlış bilinenler hakkında ilginç bilgiler vermektedir.