Okyanusun en yırtıcı hayvanları

Derin mavilik. Tüm hayatın başladığı yer. Gölet koyları, okyanuslar ve denizler. Sadece bizim gezegenimizde bulunan sayısız türde canlıya ev sahipliği yapan milyarlarca litre su. En küçük canlı varlıktan, dünyanın en büyük hayvanlarına kadar…

Zararsız vejetaryenler ve planktonla beslenen canlılardan, keskin dişleriyle hayal gücümüzün sınırlarını zorlayacak felaketlere yol açan en tehlikeli yırtıcı hayvanlara kadar…

Parlak renkleriyle bizi büyüleyen canlılardan, haklarında anlatılanlar dolayısıyla yüz yıllardır bizi dehşete düşüren canlılara kadar…

Tüm bu canlılar, muhteşem ve neredeyse sonsuz bir hayat kaynağında barınıyorlar: Okyanuslar. Gezegenimizin okyanuslarında, konusunda uzman en yırtıcı hayvanlar yaşıyor.

Köpekbalıkları, bu yırtıcı hayvanların bir örneği. 400 milyon yılı aşkın süredir dünyada yaşamaktalar. Ve tüm bu süre boyunca, değişmeye ya da uyum sağlamaya neredeyse hiç ihtiyaçları olmadı. Okyanuslarımızın kralları onlar.

Köpekbalığı türlerinin sayısı henüz tam olarak bilinmiyor. Çünkü günümüzde hala daha önce bilinmeyen türler keşfedilmekte. Şimdilik 500 farklı türün olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm bu türlerin avlarını yakalamak için kendilerine has stratejileri ve taktikleri var. Hepsi deniz yaşamına mükemmel bir şekilde uyum sağlamıştır. Bazıları gündüz avlanır, bazıları sadece gece. Şimdi en tehlikeli avcıları arayıp onları bu kadar korkunç kılan şeylerin neler olduğunu öğreneceğiz. Ayrıca bu denizaltı avcıları arasından en tehlikelisinin hangisi olduğunu ve yırtıcı hayvanların kralı tacına hangisinin layık olduğunu öğreneceğiz.

Köpekbalıklarının yarısından çoğu, okyanusun yaklaşık 200 metre derinliğinde yaşadığı için, insanoğlu tarafından nadiren görülür. Köpekbalıklarının boyları, biçimleri ve desenleri türlü türlüdür. 53 santimlik köpekbalığı da vardır, boyu 18 metreyi bulan büyük beyaz köpekbalığı da.

Bazı nadir bulunan tipler, yalnızca belirli bölgelerde görülürler. Yaygın türler ise, dünyanın her yanında bulunur. Şimdi, bu etkileyici ve güzel hayvanları keşfedeceğimiz yolculuğumuza başlayalım. Köpekbalıklarının büyüleyici denizaltı dünyasına hep birlikte dalalım. Önce çok yaygın bir türle başlayacağız. Resif köpekbalıkları ailesiyle.

RESİF KÖPEKBALIKLARI

Birbirleri arasında farklılık gösteren resif köpekbalığı cinslerinden bazıları 2 metreyi aşkın büyüklüğe ulaşabilirler. Beyaz yüzgeçli, Siyah yüzgeçli ve Gri yüzgeçli olarak adlandırılan bu güzel cinse tek bir bakışla aralarındaki farkı hemen anlayabilirsiniz. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, yüzgeçlerinin ucunda renkli bir şerit bulunmaktadır.

Resif köpekbalıklarının ağırlığı 14 ile 32 kilo arasında değişir. Bedenlerinin inceliği sayesinde mercan resiflerinde rahatlıkla avlanabilirler. Bu kıvrak avcılar mercan dalları ve mağaralar arasında avlarını yakalarlar. Küçük balıklar, yengeçler, ıstakozlar, mürekkep balıkları temel avlarıdır. Yılan gibi, becerikli hareketlerle en dar çatlakların arasında bile rahatlıkla manevra yapabilirler.

Resif köpekbalığı ailesinin başka bazı üyeleri insan boyundan da büyüktür. 1,5 ila 2 metreye kadar büyüyebilirler. Nadir olarak, resif köpekbalıklarının boyunun 3 metreyi bulduğu görülür. Dişlerinin sayısı insanlarınkinden üç kat fazladır. Ağızlarındaki 96 diş, onları son derece etkin ve yırtıcı birer avcı yapar.

Resif köpekbalıklarının ayrıca sıradışı bir duyusal algıları vardır. Mükemmel koku alma duyuları radar gibi işler. Geceleri avlanmayı tercih ettikleri için bu duyular çok kullanışlıdır. Ama bazen gündüz de mideleri guruldayıverir. Bu yüzden, köpekbalıkları dinlenmedikleri zamanlarda daimi olarak atıştırmalık bir şeyler peşindedirler.

BEYAZ YÜZGEÇLİ RESİF KÖPEKBALIĞI

okyanusun-en-yirtici-hayvanlari-ilgincbirbilgi-2

Beyaz yüzgeçli resif köpekbalıklarının çok sevdiği bazı yerler vardır. Bu hayvanlar, bazen uzun yıllar boyunca her gün aynı yerde dinlenirler. Resif köpekbalıkları, diğer tüm köpekbalıkları gibi, fevkalade iskeletlerinden faydalanır. Bunun nedeni, köpekbalıklarının iskeletinin kemikten değil, kıkırdaktan oluşmasıdır. Diğer hayvanlara göre çok daha esnek olmalarını buna borçludurlar.

Kıkırdak yapı, bu avcılar için büyük bir avantajdır. Nispeten hafif vücut ağırlığı ve yüksek esneklikleri sayesinde hızlı ve kıvrak yüzücülerdir. Bu alçakgönüllü türün kışkırtılmadığı sürece saldırıya geçtiği çok nadir görülür. Tehdit altında olduklarını hissederlerse dövüşmektense kaçmayı tercih ederler.

Resiflerin avantajlarını bir kere öğrenen beyaz avcı mutlaka oraya geri döner. Dalış yapan turistler onlara bayılır. Çünkü bu narin ruhların ilgisini yem balığıyla çekmek kolaydır. Ve huzur dolu bir köpekbalığı manzarası izleyeceğiniz kesindir. Ne yazık ki, insanlar da onların avlarını yemeyi sevmektedir. Bu yüzden, bu köpekbalıklarının doğal habitatını fazla balık avlanması nedeniyle yok etmekteyiz.

Okyanusların bazı yerlerinde köpekbalığı popülasyonunun %80’ini yok etmiş bulunuyoruz. Nesillerinin tükenmesinin en temel nedeni, büyük çoğunluğunun paragat avcılığıyla avlanılması ya da balıkçı ağlarına takılmalarıdır. Sınırlı sayıda yavruladıkları ve ergenliğe uzun sürede ulaştıkları için köpekbalıkları senede yalnızca birkaç yavru üretebilirler. Yavru köpekbalıklarının hayatta kalması zaten yeterince zorken, kıyıya yakın balık yataklarının çokluğu işi daha da meşakkatli bir hale çevirir.

Köpekbalığı avcılığının ve habitatlarının acilen denetim altına alınması gerekmektedir. Beyaz yüzgeçli resif köpekbalıklarının doğal habitatlarında yalnızca bir doğal düşmanı vardır. Daha büyük köpekbalıkları. Yani kaplan köpekbalığı, beyaz köpekbalığı ya da boğa köpekbalığı. Okyanusun en tehlikeli bu üç yırtıcısı besin zincirinin daha üst halkalarında yer alır.

okyanusun-en-yirtici-hayvanlari-ilgincbirbilgi-3

Resif köpekbalıkları gün boyunca kumlu yüzeylerde ya da mağaralarda uyurlar. Gece ava çıktıklarında uyanıklardır. Diğer birçok köpekbalığından farklı olarak, resif köpekbalıkları nefes almak için hareket etmeye gereksinim duymazlar. Ağızlarını açıp kapatarak solungaçlarından yeterince su geçmesini sağlayabilir ve suyun içindeki oksijeni çekebilirler.

Bizim sıralamamıza göre, resif köpekbalıklarının tüm türleri ancak en alt halkalarda yer alır, ama yine de bulundukları resiflerin en tehlikeli yırtıcı hayvanlarındandırlar. Diğer yandan, dalgıçlar için tamamen zararsızdırlar. Dolayısıyla bizi büyüleyen tüm huylarını gözlemlemek mümkündür.

Dalış yapıyorsanız, eninde sonunda bir gün resif köpekbalıklarına denk gelirsiniz. Çünkü bu tür, dünyanın dört bir yanındaki ılık sularda yaşar.

1. BÖLÜMÜN SONU

 

9 Bölümden oluşan, Okyanusun en yırtıcı hayvanları hakkındaki makalemizin diğer bölümlerine aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM : Okyanusun en yırtıcı hayvanları

2.BÖLÜM : Hemşire köpekbalığı

3.BÖLÜM : Müren balığı

4.BÖLÜM : Iskarmoz balığı

5.BÖLÜM : Çekiç başlı köpekbalığı

6.BÖLÜM : Balina köpekbalığı

7.BÖLÜM : Kaplan köpekbalığı

8.BÖLÜM : Boğa köpekbalığı

9.BÖLÜM : Büyük beyaz köpekbalığı