Uçan kalamar bilim adamları tarafından tescillendi

Bilim adamları, uçan kalamarların gizemini sonunda ortaya çıkarttı. Okyanuslarda balıkçıların sıkça karşılaştığı uçan mürekkep balıkları, Usain Bolt’un rekorunu bile geride bırakıyor. Uçan kalamarların Bolt’tan daha hızlı olduğu bilim insanları tarafından tescillendi.

Okyanuslarda avlanan balıkçıların sık karşılaştıkları ve her defasında hayran kaldıkları bir manzara; roket hızıyla sudan fırlayıp kanatlarını açarak otuz metre uçtuktan sonra yeniden denize dalan mürekkep balıkları.

“Biz kendimize, bol miktarda sürprizlerle dolu bir oda bırakarak, dünyadaki okyanusların sadece küçük bir kısmı hakkında araştırma yaptık” diyen Hokkaido Üniversitesi araştırmacıları, bir kalamar türünün uçabildiğini ortaya çıkartarak yeni bir buluş yaptı. Japonya’nın Hokkaido Üniversitesi biyologlarından Jun Yamamoto, aynı zamanda uçan mürekkep balıklarının hızını da ölçerek, bu enteresan yaratığın en hızlı canlılarından biri olduğunuda tescil etti.

Uçan kalamar söylentileri ve dedikoduları bu güne kadar hep var olan bir şeydi, fakat bugüne kadar hiç kimse, bir kalamarın nasıl uçabildiğini ortaya çıkartamamıştı.

ucan-kalamar-bilim-adamlari-tarafindan-tescillendi-ilgincbirbilgi-2

Bu kalamarlar nasıl yüzerken uçuşa geçebiliyorlardı ? Uçuşun dört aşaması araştırmada; başlama, sıçrama, süzülme ve dalış şeklinde tanımlandı.

Yüzme esnasında, kalamarlar örtülerini açıyor ve kendilerini çekiyorlar. Daha sonra, bu kalamarlar vücutlarını,  güçlü bir sıçramayla, su dışına, havaya fırlatıyorlar. Bu güçlü fırlatışla, kalamarlar, yüzgeçleri ve dokunaçlarını bir kanat gibi kullanarak yayıyorlar. Kalamarlar, dokunaçları arasında, kurbağaların ayaklarında bulunan perdelere benzer, ince bir zara sahiptirler. Bu ince zarlar, kalamarlara, iyi bir şekilde yapılmış kağıt bir uçak gibi, havada yükselip süzülmelerini aerodinamik bir hale getirmek ve dokunaçlarını bir kanat gibi kullanmaları sağlamak için yardımcı oluyor.

Uçan kalamarlar, saniyede 11,2 metreye kadar süzülebiliyorlar. Bir diğer bakış açısıyla, 2012 Yaz Olimpik Oyunları’nda altın madalya kazanan Usain Bolt, saniyede 10,31 metre koşuyordu. Kalamarlar yaklaşık 3 saniye boyunca havada kalabiliyorlar ve uçuşlarını 30 metre boyunca sürdürebiliyorlar.

ucan-kalamar-bilim-adamlari-tarafindan-tescillendi-ilgincbirbilgi-1

Uçuş sırasında bu kalamarlar sadece pasif bir şekilde süzülmüyorlar. Duruşlarını, uçuşun safhası ve suya olan mesafelerine göre, aktif bir şekilde değiştiriyorlar. Su üstündeki süzülmeden sonra kalamarlar, suya girişteki etkiyi minimize etmek için, yüzgeçlerini ve dokunaçlarını katlıyorlar.

Kalamarların, uçan balıklar gibi, su altındaki avcılardan kaçmak için uçtuğuna inanılıyor.  Bu durum okyanus avcılarından kurtulmak için harika olsa da, kalamarları, deniz kuşları gibi yeni avcılara daha kolay av yapabilir.

Önceki yazımız Vücudun Coca Cola’ya verdiği tepkiler hakkında ilginç bilgiler vermektedir.