Barış Manço’dan Fransızlara ibretlik ders

Barış Manço Fransa’da bir televizyon kanalının canlı yayınına konuktur. Stüdyoda küstah bir spiker vardır ve Barış Manço ile dalga geçmektedir. Sürekli, “Türkler barbar, vahşi vs…” demektedir…

Barış Manço bu sözlere daha fazla dayanamaz ve spikere “Yanınızda kâğıt para var mı ?” diye sorar ! Barış Manço’nun sorusuna anlam veremeyen spiker “Evet var ama n’olacak” der. Barış Manço ısrar edince spiker cebindeki kâğıt paraları çıkartır.

Bu olaydan az önce Barış Manço canlı yayında “Anahtar” adlı şarkısını söylemiştir. (Barış Manço / Anahtar şarkısı / Darısı Başınıza Albümü / 1992) Bu şarkının bir bölümü şöyledir : “Beş Akif bir Saat Kulesi, iki Kule-bir Fatih, beş Fatih-bir Mevlana, İki Mevlana-bir Sinan

Bu şarkı bir matematik sorusudur ve şarkıda adı geçen kişiler o dönemdeki Türk parası olan banknotların arkasında fotoğrafı olan kişilerdir.

Barış Manço spikere sorar :Paralarınızın üzerinde fotoğrafları olan bu kişiler kimlerdir acaba ?” Spiker yanıtlar : “General” Manço diğer paralardaki fotoğrafları olan kişileri de sorar, spikerin verdiği cevaplar hep aynıdır : “General, Amiral, Komutan” Spikerin bu “falanca General, falanca Amiral, falanca Komutan” cevabından sonra, bu sefer de Barış Manço cebindeki Türk paralarını çıkartır ve der ki : “Bu parada fotoğrafı olan kişi Mehmet Akif Ersoy’dur. Kendisi Şairdir. Bu fotoğraftaki kişi ise Mevlana’dır. Kendisi düşünürdür. Bu paradaki fotoğrafı olan kişi Fatih Sultan Mehmet’dir. Adaletin sembolüdür. Bu paradaki kişi ise Mustafa Kemal Atatürk’tür. “Yurtta barış, dünyada barış” diyen kişidir. Bizim paralarımız bunlar. Biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın üzerine şairlerimizin, düşünürlerimizin, bilimadamalarımızın fotoğraflarını bastık. Siz Fransızlar barbar ve vahşi olduğunuz için paralarınızın üzerine hep savaş adamlarının fotoğraflarını basmışsınız !” der.

baris-mancodan-fransizlara-ibretlik-ders-ilgincbirbilgi

Barış Manço’nun bu müthiş cevabından sonra televizyon yöneticileri canlı yayını keserler ve spikeri yayından alırlar, hemen başka bir spiker gelir ve canlı yayın yeniden başlar, yeni spiker Barış Manço’dan ve Türklerden özür diler, programa böylece devam edilir.

Bu olayın gerçek olup olmadığı internette çok tartışıldı. Olayın gerçek olduğu ise yazar Murat Yatağanbaba tarafından doğrulanmıştır. Yatağanbaba bu olayı 1990 yılındaki Denizli konserinde, bire bir Barış Manço’nun kendisinden dinlemiştir. Ayrıca vefatından sadece bir kaç ay önce Barış Manço bu anısını bir kez de Marmara Üniversitesi, Göztepe kampüsünde katıldığı programda dile getirir. Bu programın görüntüleri de internette pek çok yerde yer almaktadır.

Önceki yazımız Zeki olmanın getirdiği dezavantajlar hakkında bilgiler vermektedir.