Basınç değişikliğinde kulaklarımız neden tıkanır ?

Uçak yolculuğu sırasında niçin kulaklarınızda “pop” diye bir basınç hissettiğinizi hiç merak ettiniz mi ? Ya da arabada giderken camı kapadığınızda veya uçak seyahatlerinde kulaklarınızın neden tıkandığını ? Hemen herkesin sıklıkla başına gelen, basınç değişikliğinde kulakların tıkanması olayının nedenini kulağımızı daha yakından tanıyarak anlayabiliriz.

Kulağımızın uzun tünelinin sonunda kulak zarı vardır. Bu bölgeye dış kulak adı verilir. Dış kulak ile orta kulak arasındaki bölümde ise içinde hava bulunan bir bölge bulunur. Bu bölüm östaki borusu ile boğazımıza bağlıdır. Kulak zarının dışı ve içi arasındaki hava basıncının aynı olması gerekir ki, zarımız yerli yerinde düz bir şekilde durabilsin. Ama herhangi bir tarafta hava basıncı arttığında veya azaldığında, kulak zarımız da aksi yönde genleşir. Bu genleşme de kulağımızın tıkandığı hissini yaratır.

basinc-degisikliginde-kulaklarimiz-neden-tikanir-ilgincbirbilgi

Özellikle uçak yolculuklarında, uçak alçalırken, dışarıdaki hava basıncı arttığından kulak zarı içeriye doğru genleşir. Tıkanıklığı gidermek için öztaki borusundan ters istikamette hava verilmelidir. Bunu yapmanın en kolay yolu da tıpkı balon üfler gibi yaparken, ağzınızı ve burnunuzu kapatarak olur.

Tam tersi durumlarda da, arabayla hızlı bir şekilde rampa çıkarken veya içinde bulunduğunuz uçak yükselirken, dışarıdaki hava basıncı azalır, kulak zarı dışarıya doğru genleşir. Bu tıkanıklığı gidermek için de en kolay yol esnemektir.

Önceki yazımız ilgincbirbilgi.com hakkında bilgiler vermektedir.

  

Basınç değişikliğinde kulaklarımız neden tıkanır ?” için 1 yorum

  • 30 Eylül 2016 Saat 23:23
    Permalink

    İnsan bir Yaratıcı’nın olmadığını nasıl düşünebilir, böyle hassas bir denge varken

Yorumlar kapalı