Çok şaşıracağınız uluslararası ilginç yemek kuralları

Yemek yeme ve sofra adabı her ülkede hatta ülkenin kendi içindeki bölgelerde bile farklılık gösterebiliyor.

Bizim kültürümüzde sofra adabı oldukça önemli. Zaten bizler de “aman çocuğum kibar ol, görgü kurallarına uy, kabalık etme” şeklinde büyütülmedik mi ? Kendi evimizde dilediğimiz gibi yemeğimizi yesek de, dışarıda olduğumuzda en azından bildiğimiz kurallara dikkat etmeye çalışıyoruz. Peki ya yurt dışında durum nasıl acaba ? Bambaşka kültürler, bambaşka alışkanlıklar.

Uygulayıp, uygulamamak size kalsa da biz, gittiğiniz ülkelerde turist olduğu için hoşgörülen insan olmamanız için küçük bir araştırma yaptık. Bazı kurallar çok saçma olsa da yapacak bir şey yok. Bu da onların kültürü diyor ve okuyunca çok şaşıracağınız uluslararası ilginç yemek kurallarına geçiyoruz :

Tayland : Yemeğinizi asla çatalla yemeyin

Bizim kültürümüzde yemeği kaşıkla yemek ne kadar görgü dışı bir kuralsa Tayland’da da yemeği çatalla yemek o kadar görgü dışı bir kural. Çatalınızı sadece kaşığınıza yemeğinizi daha rahat koymak için kullanın.

Japonya : Asla chopsticklerinizi pirincinize dik bir şekilde koymayın.

Aman siz siz olun pirinç lokmalarınız arasında elinizdeki chopsticklerinizi asla dik bir şekilde kasenize koymayın. Son derece kibar olan Japonları bu davranışınız derinden yaralayacaktır.

Hindistan : Asla sol elinizle yemeyin

Hindistan’da bırakın sol elinizle yemeyi tabağınıza bile sol elinizle dokunmayın. Saçma bile olsa Hintliler nedense sol eli kirli işlerle özdeşleştirmişler. Hatta Hintlilerle iş yapıyorsanız önemli dokümanları bile sağ elinizle vermeniz daha şık olur.

Gürcistan : Şerefe yapmadan asla şarabınızı içmeyin

Yeme içme konusuna oldukça düşkün olan Gürcüler sofra kültürü ve adabı konusunda oldukça hassaslar. Özellikle Supra (Geleneksel Gürcü Yemek Bayramı) Bayramı’nda şerefe yapmadan şarap içmek de ayıpların en başında geliyor. Ee her seferinde şerefe yapılmasını beklemek biraz sıkıcı olsa da büyük yudumlar alarak bu durumu daha katlanılır hale getirilebilir.

Meksika : Taco’nuzu asla çatal bıçakla yemeyin

Taconuzu yerken salsa sosunun, kızarılmış Meksika fasulyesinin elinize bulaşmasını, üstünüze dökülmesini istemediğinizi tahmin edebiliyoruz ama ne yazıkki Meksika’da taconuzu çatal bıçakla yemek yanlış, aptalca hatta biraz burnu havadalık olarak görülüyor. Kibar olun ve elinizle yiyin.

İtalya : Cappuccino’nuzu sadece öğleden önce için

İtalyanlara göre günün geç saatlerinde içilen cappuccino mideyi ağrıtır. Genel olarak İtalyanlara baktığınızda gündüz 3’ten ya da ağır akşam yemeklerinden sonra cappuccino içeni bulamazsınız. Zaten bunu yapanı gördüyseniz onlar da büyük olasılıkla turisttir. Tercih bu saatlerde espresso yönünde olmalıdır.

Fransa : Ekmeğinizi asla başlangıç olarak yemeyin.

Genel olarak bizim kültürümüzde ekmek yemeğin başında sonunda ortasında kısaca her anında yenebilen bir yiyecek ama Fransa’da bu durum biraz farklı. Ekmek genel olarak da yemeğin son servisi olarak gelen peynir servisinde yenmesi gereken bir refekatçi konumunda.

cok-sasiracaginiz-uluslararasi-ilginc-yemek-kurallari-ilgincbirbilgi

Çin : Asla balığınızı çevirmeyin

Birçoğumuz dilimlenmemiş bütün bir balık yerken bir tarafını yer sonra balığı çevirir diğer tarafını yeriz ama Çin’de durum böyle değil. Çünkü bu size kötü şans getirecektir. Bu ilginç yemek kuralına göre balığınız tabağınıza nasıl konduysa öyle yemelisiniz. Kimse kötü şans istemez.

İtalya : Asla pizzanız için parmesan sormayın

Pizza üzerine parmesan peyniri koymak İtalya’da adeta bir günah. Hatta bu günah makarnalar için de geçerli. Eğer onlar servis etmiyorsa siz parmesan istemeyin.

Şili : Hiçbir şeyi elinizle yemeyin.

Yediğiniz şey patates kızartması bile olsa Şili’de asla ellerinizle birşeyler yemeyin. Yemek çatal bıçakla yenir. Kaba olmaya gerek yok.

Kore : Eğer yaşça büyük biri size bir içki ikram ederse bardağı iki elinizle alın.

Kore kültüründe büyüklere saygı çok önemlidir. Eğer size içki ikram ederlerse iki elinizle alın, başınızı eğin ve mütevazi bir yudum alın.

Rusya : Asla geri çevirme, asla karıştırma

Vodka denilince akla ilk gelen ülke tabiki RUSYA. Dolayısıyla diğer ülkelerde yemekle ilgili olan ayıplar bu ülkede Vodka ile ilgili. Eğer size Vodka ikram edilirse sakın geri çevirmeyin çok büyük kabalık sonrasında da kibar olup kabul ettiğiniz vodka ikramınıza buz bile koymayın. Çünkü ikinci büyük kabalıkta vodkanın saflığını bozmak.

Çin : Atış serbest

Çin’de yemek yerken ağız şapırdatmak, hatta geğirmek son derece normal bir hareket sayılır. Bu ilginç yemek kuralları kimilerince yemeği beğenmenin başlıca göstergesidir.

Orta Doğu : Kahveni sonunda çevir.

Orta Doğu coğrafyasında kahvenin önemi çok büyük. Ama Bedevilerde daha da fazla. Eğer orta doğuya yolunuz düşerse, kahvenizi bitirdikten sonra mutlaka tıpkı Türk kahvesi finacını salladığımız gibi sallayın aksi takdirde size kahve koymaya devam edeceklerdir.

Brezilya : Kartlarınızı akıllıca oynayın

Brezilya yemek kültürnün en önemli parçası steak house’lar. Yanlız dikkat buradaki steak houselar bizim alışık olduklarımızdan biraz farklı. Masanızdaki kartlarla yemeğinize yön veriyorsunuz. Kartınız yeşilse yemeye devam ettiğinizi kırmızı ise durduğunuzu gösterir.

Önceki yazımız Zekalarına şaşılacak dünyaca ünlü dolandırıcılar hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.