Dünyadaki en tehlikeli mesleklerden biri Timsah şovculuğu

Dünyadaki en tehlikeli mesleklerden biri de timsah şovculuğudur. Yarım saat ile bir saat arasında değişen timsah şovlarında şovmenler, ölüme adeta meyadan okuyorlar. Sürekli timsahları çekiştiriyor, onlarla güreşiyor, ağızlarına ellerini, kollarını ve hatta kafalarını sokuyorlar. Şovmenler her ne kadar yıllardır bu işi yapsalarda timsahlar eğitilemeyen, etcil ve doğaları gereği vahşi hayvanlar oldukları için şovmenlerin yaralanmaları, sakat kalmaları ve dahi hayatlarını kaybetmeleri anlık bir saldırıya bakıyor.

Timsah şovu konusunda özellikle Tayland dünyaca ünlü. Adeta timsah şovlarının merkezi olarak bilinen ülkede şovlarda hemen her yıl onlarca kaza yaşanmakta. En ufak bir hatayı affetmeyecek ve çok vahim sonuçlar doğuracak timsah şovları ölüm riski taşıdığı için insanlar tarafından oldukça ilgi çekmekte.

Timsah şovlarında şovmenler çoğunlukla vücutlarını birbirlerine değdirerek, birbirlerinin gözlerine bakarak timsah ile iletişim kuruyorlar. Her timsah yaklaşık 6 yılda şovmenini tanıyor ancak bu tanışma asla ona saldırmayacağı anlamanı gelmiyor.

Timsahlar avlanırken, avlarının 2 metrelik bir alan içine girmesini beklerler. Timsah şovculuğu işi ile uğraşan bu cesur insanlar timsahlar ile her an çok yakın temas halindeler. Herhangi bir timsah saldırısında şovmenin bu saldırıdan kaçma ihtimali oldukça düşüktür çünki timsahlar, yaklaşık 12 m/s bir hız ile avlarını yakalıyorlar. Böyle bir hız insan için ulaşılamayacak bir hareket hızıdır. Dolayısı ile böyle bir saldırıdan kurtulmak oldukça düşük bir ihtimaldir.

dunyadaki-en-tehlikeli-mesleklerden-biri-timsah-sovculugu-ilgincbirbilgi

Ayrıca timsahlar kendi boylarından daha büyük olan avlarına çeneleri ile 200 kg bir kuvvet uygulayabiliyorlar. Bu av bir insan olduğunda ise bu kuvvet 350-400 kg bir kuvvete çıkacaktır.

Son günlerde haberlere de konu olan Tayland’daki timsah saldırısında, timsah bakıcısı hayatını zor kurtarmış. Bangkok’daki Samut Prakan timsah çiftliğinde bir timsahın bakıcısının kafasını ısırmaya çalışmasının ardından timsah bakıcısı mucize eseri hayatta kalmış. İnternet’te bu ve benzeri pek çok habere rastlamak mümkün. Gerçekten tam bir cesaret, bilgi, beceri ve hızlı refleksler gerektiren timsah şovculuğu işi, dünyadaki en tehlikeli, bir başka deyişle iş başında en fazla ölüm riski taşıyan mesleklerinden birtanesi.

Önceki yazımız Wrangel Adasındaki doğal bariyer hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Dünyadaki en tehlikeli mesleklerden biri Timsah şovculuğu” için 1 yorum

  • 6 Nisan 2014 Saat 13:34
    Permalink

    İstedikleri kadar para versinler yapmam.Para canımdan kıymetli olamaz!

Yorumlar kapalı