Dünyadaki gelmiş geçmiş en zeki insan kimdir ?

Dünyanın en zeki insanı kim ? diye merak mı ediyorsunuz.. Eminiz hepimizin aklından ilk önce Albert Einstein, Charles Darwin ya da Leonardo Da Vinci gibi isimler geçiyordur. Ancak Dünyadaki gelmiş geçmiş en zeki insan bunlardan hiç biri değil ! Peki o zaman Dünyanın en zeki insanı kim mi ? Sizi daha fazla merakta bırakmadan Dünyadaki en zeki insan ünvanına sahip ve aynı zamanda da Dünyanın en yüksek IQ’lu insanı ile tanıştıralım;

Amerikalı Marilyn vos Savant, Dünyadaki gelmiş geçmiş en zeki insan olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alıyor. Savant’ın IQ’su ise, bugüne kadar ölçülen IQ’ların içerisinde en yüksek seviyede olanı.

228 IQ’su ile neredeyse Albert Einstein’ı, yanında ilkokul öğrencisi durumuna sokan Marilyn vos Savant, 11 Ağustos 1946 doğumlu ve mesleği ise yazarlık.

Bugüne kadar hesaplanan en yüksek IQ seviyesine sahip olan Amerikalı kadın bir süre Dünya çapında şöhretin tadını çıkardıktan sonra, artık zekasını insanlığa hizmet için kullanıyor. Şimdilerde New York’un ünlü Parade dergisinde “Ask Marilyn” köşesinde okuyucuların çözmekte zorlanarak kendisine gönderdiği soruları yanıtlayan Savant’ın hayatı orta okulda girdiği bir IQ testinde değişmiş.

10 yaşında ailesinin Missouri kentindeki bakkalında çalışmaya başlayan Savant, yine aynı yılda, okulda girdiği bir IQ testinde kendisini öğretmenlerine fark ettirmiş. Savant’ın IQ testi sonucunun 228 çıktığını gören öğretmenler, başta bu sonuca inanmamışlar. Çünkü bu sonuca göre Savant’ın 10 yaşında ölçülen “beyin yaşı” aslında 23 yaşındaki bir genç kızla aynı seviyedeymiş.

KOCASI’DA ZEKİ

Dünyadaki gelmiş geçmiş en zeki insan kimdir ? www.ilgincbirbilgi.com 1

30 yıl boyunca, birçok işte çalışan Savant, şöhretini 1986’da Guinness Rekorlar Kitabı’naDünyanın en zeki insanı” olarak başvurmasıyla kazanmış. O zamandan beri yapılan birçok IQ testinde, aynı skoru koruyan kadının belli bir uzmanlık alanı yok. Boş zamanlarında, böceklerin evriminden, ekonometriye, sosyolojiden, kuantum fiziğine kadar birçok farklı alanda kendisini eğitiyor. “Bu kadar zeki olmak nasıl” sorusuna ise şu yanıtı veriyor: “Zeka da güzellik gibi. Ne kadarına sahip olursanız, hayat da o kadar kolaylaşıyor.

Peki, bu kadar zeki bir kadın kiminle evli derseniz, kocası da ondan geri kalmıyor. Savant, 1987’den beri,yapay kalbinmucidi Amerikalı ünlü kalp doktoru Robert Jarvik ile evli.

DÜNYANIN EN ZEKİ 2. İNSANI ONA RAKİP OLABİLİRMİ ?

Kim Ung-Yong 210 IQ’su ile tarihin en zeki 2. insanı. 8 Mart 1962’de Kore’de doğan Kim Ung-Yong isimli süper dahi, Dünyanın en zeki 2. insanı olarak Guinnes Rekorlar Kitabı’nda yer alıyor.

3 yaşında Hanyang Üniversitesine kabul edilen, 4 yaşında üniversiteye gitmekle kalmayıp aynı zamanda o yaşta Japonca, Korece, Almanca ve İngilizce dillerine de hakim olan Young, bu alanda da ayrı bir rekorun sahibi. (Daha sonraları Çince, İspanyolca, Vietnamca, Filipince, Almanca, İngilizce, Japonca ve Korece dillerinde de uzmanlaşmıştır.)

5 yaşına bastığında en zor integral ve diferansiyel denklemleri çözebilen dahinin IQ’sunun ise 210’un biraz üzerinde olduğu söyleniyor.

6 yaşına kadar fizik bölümünde misafir öğrenci olarak okuyan Yong, 7 yaşında Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından davet aldı.

1974 yılında Üniversitedeyken NASA’da araştırmalara başlayan Young, 15 yaşını doldurduğunda Colorado Üniversitesi’nde Fizik Doktorası’nı yaptı.

DÜNYANIN EN YÜKSEK IQ’LU İNSANLARI

Amerika’lı yazar Marilyn vos Savant / IQ derecesi : 228

Koreli fizikçi Kim Ung-yong / IQ derecesi : 210

İngiliz fizikçi Isaac Newton / IQ derecesi : 190

Fransız yazar ve filozof Voltaire / IQ derecesi : 190

Dünyadaki gelmiş geçmiş en zeki insan kimdir ? www.ilgincbirbilgi.com 2

Rus Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov / IQ derecesi : 190

İtalyan bilimadamı ve sanatçı Leonardo Da Vinci / IQ derecesi : 180

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu / IQ derecesi : 180

Alman müzisyen Johann Wolfgang von Goethe / IQ derecesi : 179

Alman teolog Martin Luther / IQ derecesi : 170

İtalyan astronom Galileo Galilei / IQ derecesi : 165

Alman müzisyen Ludwig van Beethoven / IQ derecesi : 165

Alman fizikçi Albert Einstein / IQ derecesi : 160

İngiliz fizikçi Stephen W. Hawking / IQ derecesi : 160

Amerikalı aktris Sharon Stone / IQ derecesi : 154

İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin / IQ derecesi : 153

Önceki yazımız Pusula’nın nasıl hep kuzeyi gösterdiği, pusulanın icadı ve kullanımı hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Dünyadaki gelmiş geçmiş en zeki insan kimdir ?” için 12 yorum

 • 7 Ekim 2014 Saat 23:06
  Permalink

  William James sidis diye birisi var o olduğu tahmin ediliyor

 • 20 Ekim 2014 Saat 10:37
  Permalink

  bu listenin için de ….Atatürk olmalıydı

  • 28 Aralık 2015 Saat 19:13
   Permalink

   aynen ayrıca Atatürk’ün IQ seviyesi 230’dur arkadaşlar

   • 27 Ocak 2016 Saat 18:19
    Permalink

    Mezardamı ölçtün 😀

 • 3 Kasım 2014 Saat 10:05
  Permalink

  Bence Peygamber efendimiz dir

  • 21 Kasım 2014 Saat 16:18
   Permalink

   aynn

 • 3 Kasım 2014 Saat 10:07
  Permalink

  IQ tek başına yeterli değildir. Şu kadının hayattaki başarısını düşünün, Davinci’nin, Einstein`ın, Mozart`ın başarısını düşünün iq mantıksal hesaplama zekasıdır ama dahi bilim adamlarının tamamının yaratıcı zekaları da yüksekti.

 • 16 Haziran 2015 Saat 16:42
  Permalink

  Bence değil, doğru bildiğini düşünüp aslında doğruyu bilmeyen insanlar hariç herkes bilirki bu dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı peygamber efendimizdir.Ister savaş taktikleri olsun adalet olsun verdiği cevaplar olsun her konuda peygamber efendimiz en zeki insan.Zaten düşünüldüğünde dediğiniz (sözde)en zeki insanların hangisi sadece dünyasını düşünmeyip ahiretini tam bir şekilde kazanmış?

  • 5 Mart 2017 Saat 17:14
   Permalink

   belki bundan milyarlarca yıl önce bizim bilmediğimiz başka adamlar da vardı .YANİ OLABİLİR

 • 23 Nisan 2016 Saat 11:18
  Permalink

  Dünyanın en zeki insanı Bence David Rockyfeller ve Jacop Rodchild dir çünkü 13 trilyon doları yönetip istediklerine yol istediklerine yön verebilmek zeka işidir dünyada 7.5 milyar insan yaşadığını ve binlerce metropol şehir olduğunu düşünürsek zeka gerektiren bi iştir..

 • 24 Nisan 2016 Saat 00:50
  Permalink

  Peygamber efendimiz 23 senede hov.hor.nedeniyetsiz görgüsüz ve cahil cehalet içindeki bir milleti toplumu kısa süre içinde hiçbir tehdid şiddete girişmeden ve hiç kimseye de kendini ve savunduğu inancı dini. Için para mal mülk servet dağıtmamiş zaten yetim.di okadar parasida olmadı fakirdi oysa kısa ömründe dünyanın çoğuna ıslamiyeti yaydı bugün hala milyar insan onu bütün kalbiyle seviyor bağrına basıyor lQ su yüksek olanlar çoğu amerika’da lakin bu ülke kanla besleniyor oysa yanlış teşhis yanlış analiz yanlış ölçüm yanlış tahlil yanlış düşünce yanlış fikir ve yalnış zikir .içindesiniz europa.usa.end.world.

 • 13 Nisan 2017 Saat 17:43
  Permalink

  Ya kardeşlerim siz koskoca en güzel en mükemmel en iyi varlık olan yüce Peygamberimizi nasıl bu insanlarla kiyaslarsiniz ya koskoca yüzüne kurban olunani günahkar kullarla kiyaslamayin elbetteki en zeki kişi peygamberimiz ama bu sadece böyle bir belirleme o kadar

Yorumlar kapalı