Dünyanın en tehlikeli mesleklerinden biri Petrol sondaj işçiliği

Modern ekonomilerin doğrudan bağımlı olduğu siyah altın olarak adlandırabileceğimiz petrol, birçok şirketin yer üstüne çıkarabilmek için her türlü fedakarlığa katlanabileceği bir konudur. Ama bu konu petrol işçileri için pek de öyle değildir.

Petrol sondaj işçiliği, çalışma koşulları açısından Dünyanın en zor ve tehlikeli mesleklerinden biridir.

Bir petrol platformu 24 saat aralıksız çalışır. Açık deniz petrol platformları, konaklama, sosyal, sağlık tesisleri ile entegre olmuş çok katlı bir fabrika olarak düşünülebilir. Petrol platformlarında büyüklüğüne göre günde 12 saat, açık alanda (soğuk, sıcak, çamurlu, yağışlı havalarda) ve vardiyalı olarak 80 ila 1200 kişi çalışır.

dunyanin-en-tehlikeli-mesleklerinden-biri-petrol-sondaj-isciligi-ilgincbirbilgi

Petrol sondaj işçileri oldukça zor iş koşullarına sahiplerdir. Yeri geldiğinde günde 12 saatten fazla çalışma gerektirecek, uyku ve yemek sorunu yaşanabilecek bir ortama hep hazır olmaları gerekmektedir. Sıkışık iş ortamı, ağır makineler, patlama riski ve çelik kaplama çizmeler, yüksek sesli makinelerin neden olabileceği işitme kaybı sorunlarına karşı kulak tıkacı kullanmak ve el işaretleriyle anlaşmak işin gerekliliklerindendir.

Çelik gibi sinirler, sürekli dikkat ve insan gücü gerektiren Petrol sondaj işçiliği dünyadaki en zor ve en tehlikeli mesleklerinden biridir.

Önceki yazımızda Kedi sevgisi hakkında bir makale bulunmaktadır.

  

Dünyanın en tehlikeli mesleklerinden biri Petrol sondaj işçiliği” için 2 yorum

 • 9 Nisan 2014 Saat 01:18
  Permalink

  Bi donem bi tanidik yapmisti bu isi 2 yil sonra birakti. Cok zormus ustelik oyle aman aman da bi para almiyolarmis.

  • 3 Aralık 2015 Saat 22:56
   Permalink

   Bilader kim o tanıdık bir yardımcı olsada ben gitsem bende sondajda calisiyorum

Yorumlar kapalı