Dünyanın en uzun tarifeli havayolu seferleri

Çok uzun bir uçuşa en fazla kaç saat katlanabilirsiniz? Havada 18-19 saat geçirebilir misiniz? 19 saat oldukça rahatsızlık verici bir süre gibi düşünülse de bu uzun uçuşları tercih eden pek çok yolcu var. İşte dünyanın en uzun tarifeli havayolu seferleri.

Aktarma yapmak mı, yoksa gideceğiniz yere direkt uçuşla mı gitmek istersiniz? Tabii ki bu sorunun cevabına bilet fiyatlarından üye olduğunuz havayolu özel yolcu programlarına, toplam uçuş süresinden havayolunun kabinde sunduğu hizmetlere kadar etki edecek birçok faktör var.
Ama yolcuların önemli bölümü gideceği yere tek uçuşla ulaşmak istiyor. Özellikle uzun menzilli seferlerde bu daha çok öne çıkıyor.

Yolcuların büyük çoğunluğu havacılıkta non-stop olarak adlandırılan doğrudan yapılan seferleri tercih ediyor. Kuşkusuz bu durum uçak imalatçıları tarafından da yakından takip ediliyor. Boeing 787, Airbus A350XWB gibi uçaklar hep bu yaklaşımın ürünü.

DÜNYANIN EN UZUN UÇAK YOLCULUĞU HANGİSİDİR ?

Ticari hatlar içinde dünyanın en uzun uçak yolculuğu Los Angeles – Singapur seferiydi. Singapur Havayolları kesintisiz 18 saat 50 dakika süren bu yolculuk sırasında dünyanın en büyük okyanusunu aşıyor, 10 zaman diliminden geçiyor ve toplam 14 bin kilometre katediyordu.

Dünyanın en uzun tarifeli havayolu seferleri 1

Fakat son zamanlarda petrol fiyatlarının artışı ve uçak biletlerine yapılan zamlar nedeni ile Singapur Havayolları artık dünyanın en uzun direk uçuşunu durduruldu. Seferler, Singapur Havayolları’nın A340-500’leri filodan çıkarması ile son buldu. Geçtiğimiz günlerde alınan karar ile artık bu uçuş direkt değil Frankfurt aktarmalı olarak, daha ucuz uçak bileti sunmak amacıyla gerçekleşecek.

Singapur’daki bir seyahat acentesi, hava yollarının son uçuş fiyatı’nın 14.000 Singapur Doları (23,800 TL) gibi rekor bir rakama ulaştığını, tabii ki bu fiyatın da çoğu yolcuları bu uçuşu kullanmaktan vazgeçirdiğini ve bunun yerine aktarmalı ve daha ucuz uçak bileti kullandıklarını, bu uzun uçuşun aktarmalı olarak yapılması kararının alınmasının çok isabetli olduğunu belirtti.

PEKİ ŞİMDİ DÜNYANIN EN UZUN DİREKT UÇUŞU HANGİSİ ?

Bu uçuşun iptal edilmesi ile birlikte, artık dünyanın en uzun direkt uçak yolculuğu Dubai – Houstan, Dubai – Los Angelas ve Johannesburg – Atlanta arasında 16 saat 20 dakika süren uçuşlar. Bu uçuşlar artık dünyanın en uzun uçak seferleri olarak kayıtlara geçilecektir.

Bununla birlikte, kilometre ve mesafe bazında en uzun uçak yolculuğu ise Quantas hava yollarının Sidney – Dallas hava limanları arasında gerçekleşen uçuşu olarak gerçekleşiyor fakat bu uçuş diğerlerine göre 1 saat kadar daha az bir sürede tamamlanıyor.
Türk Hava Yolları’nın en uzun seferi ise İstanbul – Los Angeles arasında. Boeing 777-300ER tipi uçaklarla yapılan 11.043 kilometrelik sefer İstanbul’dan 13 saat 55 dakika sürüyor. Dönüş yolculuğunda ise rüzgâr arkadan alındığı için uçuş 12 saat 50 dakika tutuyor.
Böyle uzun uçuşlarda 3 kez ikram yapılıyor. Genellikle havayolları en iyi kabin eğlence sistemlerine sahip uçakları kullanıyor. Bu nedenle uçaklarda seyredeceğiniz yüzlerce film bulunuyor.

UZUN UÇUŞLARDA YOLCULAR NE YAPIYOR ?

Yolcuların yolculuk sırasında uyuyabileceklerini, TV seyredebileceklerini ya da oyun oynayabileceklerini kaydeden yetkililer, ”yolcuların yüzlerce film arasından beğendiklerini seçebileceklerini” belirtiyorlar. Buna ek olarak yakında bu uçaklarda hızlı internet bağlantısı bulunacağı da verilen bilgiler arasında.

BUNLARI YAPIN RAHAT EDİN

Dünyanın en uzun tarifeli havayolu seferleri 2

Uzun uçuşlarda en büyük sorun kan dolaşımında. Ekonomi sendromu olarak literatüre geçen hastalıkta hareketsiz kalındığı için kan pıhtılaşarak ölümcül tehlike oluşturabiliyor.
-Uçuş sırasında yüksek basınç ve su kaybıyla birlikte bol bol sıvı tüketmek, zaman zaman ayağa kalkıp kısa yürüyüşler, daha rahat etmenizi sağlayacaktır.
-Oturduğunuz yerde de kan dolaşımını hızlandırmak için ayaklarınızı hareket ettirebilirsiniz.
-Çok yemek, fazla alkol veya kahve tüketiminin de sizi rahatsız edeceğini unutmayın.
-Çok uzun uçuşlarda doğal-pamuklu kıyafetler giyin. Statik elektrik oluşturacak sentetik kumaşlardan kaçının.
-Kitap okuyarak, eğlence sisteminden film seyrederek zaman geçirebilirsiniz.
-Birçok havayolunda artık yastık dağıtılmıyor. Yanına alacağınız küçük bir yastık veya şişme, boynu destekleyen yastıklar rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Önceki yazımız İspanya’da şoke eden ceset ticareti hakkında ilginç bilgiler vermektedir.