Elektrik yokken telefon nasıl çalışır ?

Size şaşırtıcı gelebilir ama telefon evimizdeki en basit cihazdır. O kadar basittir ki, ana yapısı yüzyıldır değişmemiştir. Eğer 1920`li yıllardan kalma bir antika telefon bulabilirseniz, fişini duvardaki prize takın ve ne kadar düzgün çalıştığını test edin.

Telefon’un çalışma sistemi de oldukça basittir. Evimizin bir ucuna bir aparat, diğer ucuna da bir başka aparat koyarak, bunları birbirlerine araya 9 voltluk bir pil ve bir rezistör koyarak bağlarsanız, kendi interkom sisteminizi yaratmış olursunuz. Yaptığınız bu sisteme bağlayacağınız telefonlar ile de kendi aralarında rahatça görüşme yapabilirsiniz.

Binaların tesisatlarında, telefonlarımızı duvardaki duylara ve oradan da santrallere bağlayan, genellikle biri kırmızı, diğeri yeşil renkli olan iki adet kablo bulunur. Bu kablolardan yeşil olanı konuşma için ortak hat olup, kırmızı olanı da santralden telefonumuza 6 ile 12 volt arası, 30 miliamper seviyesinde bir akım taşır.

Eğer basit bir granüllü ahizeye sahipseniz sesinizin dalgaları, bu granülleri az veya çok sıkıştırarak, santralden kırmızı kablo ile verilen, yaklaşık bu 9 voltluk akımın karşı tarafa değişik kuvvetlerle gitmesini sağlar. Karşı tarafın kulaklığında da bu defa tam tersi olur ve bu değişik akımlar titreşim yolu ile sese çevrilir.

elektrik-yokken-telefon-nasil-calisir-ilgincbirbilgi

Telefon konuşmasını ileten bu çok zayıf akımı çok uzaklara taşıyabilmek için bir frekans limitlemesi yapılmıştır. Yani frekans olarak 400 saykılın altında ve 3400 saykılın üstündeki sesleri sistem kabul etmez, yok farz eder. Bu nedenledir ki, bazılarının sesleri telefonda daha farklı duyulur.

Telefonun çalışabilmesi için gerekli 6 ila 12 volt akımın telefon santralinden gelen kırmızı renkli bakır tel ile sağlandığını belirtmiştik. Bu nedenle evinizde elektrik yokken bile, telefona gerekli akım santralden sağlandığı için, telefonunuz elektrik kesikken bile çalışmaya devam edecektir.

Peki telefon santralinin elektriği kesilirse ne olur ? Bu duruma karşı santrallerde oldukça büyük ve güçlü bir batarya sistemi bulunmaktadır. Ayrıca bir de yedek elektrik jeneratörü kullanılır ki, cereyanın kesilme durumunda bütün telefon şebekelerini beslerler ve telefonların çalışmalarını sağlarlar.

Önceki yazımız İstanbul Boğaziçi’ndeki gizli tüneller hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.