Facebook çalışanları aylık kaç para kazanıyor ?

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in para bastığını zaten pek çoğumuz biliyoruz. İşin bilmediğimiz kısmı, 7.87 milyar dolarlık bir şirkette çalışıyorsanız, ortalama olarak aylık kaç para kazanacağınız.

En mutlu çalışanların Facebook’ta olmasının nedeni zaten uzun süredir merak ediliyordu. Glassdoor’un yaptığı açıklama sonrasında nihayet Facebook çalışanlarının neden bu kadar mutlu olduğunun sebebi de ortaya çıkmış oldu.

Çalışanların işverenleriyle yaptığı anonim değerlendirmelerle tanınan kariyer sitesi Glassdoor’un açıkladığı verilere bakılırsa, Zuckerberg oldukça bonkör bir patron. Öyle ki Facebook’ta çalışan kişilerin, iyi kazanan bankacılarla eşdeğer maaşlar aldıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tahminlerimizin çok üstünde olan Facebook çalışanlarının aylık kazançları ve yaptıkları işler ise şöyle ;

ÜRÜN ANALİSTİ

Üründen çok iş analisti olarak karşımıza çıkan ürün analistleri, çoğunlukla yapılan projelerin planlanmasında görev alıyorlar. Tabi ki alınan maaşlar çalışanın deneyimi ve çalışılan alan ile değişiyor olsa da, ülkemizdeki ürün analistleri, aylık 7.000 liraya varan maaşlar ile çalışıyorlar. Facebook’ta çalışan ürün analistlerinin aylık kazançları ise 10.000 dolar civarında yani yaklaşık olarak aylık 27.500 lira kazanıyorlar.

AĞ MÜHENDİSİ

Ağ mühendisi, network mühendisi gibi isimlerle adlandırılan bu mühendisler, ağ teknolojileri üzerinde çalışmalar yürütüyorlar. Ağ mühendisleri, Firewall, güvenlik sistemleri, proxy sunucuları gibi işlerle ilgilenirler. Ülkemizde çalışan ağ mühendisleri, aylık 5.000 liraya varan maaşlar alıyorlar. Facebook’ta çalışan ağ mühendislerinin aylık kazançları ise 13.000 bin dolar civarında yani yaklaşık olarak aylık 35.750 lira kazanıyorlar.

ARAŞTIRMACI

facebook-calisanlari-aylik-kac-para-kazaniyor-ilgincbirbilgi-1

Araştırmacılar, yeni nesil teknolojilerden, rakiplerin çalışmalarına yönelik araştırmalara kadar çok çeşitli çalışmalar yürütüyorlar. Ne yazık ki araştırmacılık mesleği, ülkemizde yeterince gelişmediği için, bu alanda çalışanların sayısı oldukça az. Facebook’ta çalışan araştırmacıların aylık kazançları 14.500 dolar civarında yani yaklaşık olarak aylık 40.000 lira kazanıyorlar.

TEKNİK PROGRAM YÖNETİCİSİ

Ülkemizde adı bile az duyulan teknik program yöneticiliği, çoğunlukla Technical Director olarak ifade ediliyor. Genellikle üst düzey yazılım şirketlerinde çalışan teknik program yöneticileri, çalışmaların başında görev alarak, çalışmayı yönetip ve koordine ediyorlar. Ülkemizde bu alanda çalışanlar olmasa da, Facebook’ta çalışan teknik program yöneticilerinin aylık kazançları 16.000 dolar civarında yani yaklaşık olarak aylık 44.000 lira kazanıyorlar.

ÜRÜN MÜDÜRÜ

Adından da anlaşılacağı gibi markaların ürünlerinin piyasaya sunulmasından pazarlanmasına karar görev yapan ürün müdürleri, ürünlerin piyasadaki durumlarını da sürekli takip ediyorlar. Ülkemizdeki ürün müdürleri ortalama olarak aylık 15.000 liraya varan maaşlar ile çalışıyorlar. Nadiren de olsa maaşlar aylık 20.000 liraya kadar ulaşabiliyor. Facebook’ta çalışan ürün müdürlerinin aylık kazançları ise 11.000 dolar civarında yani yaklaşık olarak aylık 30.250 lira kazanıyorlar.

YAZILIM MÜHENDİSİ

Tüm yazılımsal çalışmalarda boy gösteren yazılım mühendisleri, markaların internetten mobil uygulamalarına kadar, tüm yazılımsal çalışmalarında görev alırlar. Ülkemizdeki yazılım mühendisleri bildikleri dillere ve çalıştıkları ortamlara göre değişen maaşlar alsalar da, maaşları ayda 10.000 liranın üzerine pek çıkmamaktadır. Facebook’ta çalışan yazılım mühendislerinin aylık kazançları ise 22.000 dolar civarında yani yaklaşık olarak aylık 60.500 lira kazanıyorlar.

YÜKSEK MÜHENDİS

facebook-calisanlari-aylik-kac-para-kazaniyor-ilgincbirbilgi-2

Herhangi bir mühendislik alanının yüksek lisansını alanlar, yüksek mühendis olurlar. Yani yüksek mühendisler, yazılım mühendisi ya da endüstri mühendisi olabilirler. Ne yazık ki ülkemizdeki yüksek mühendislerin maaşlarını tam olarak belirlemek güç, ancak aylık kazançları ülkemizde nadiren de 20.000 lira civarındadır. Dünya genelinde ise en üst düzey yüksek mühendisler, 2013 yılı raporlarına göre ayda yaklaşık 13.000 dolar civarında kazanmaktalar. Facebook’ta çalışan yüksek mühendislerin aylık kazançları ise 32.000 dolar civarında yani yaklaşık olarak aylık 88.000 lira kazanıyorlar.

Tabi ki bu maaşlar size şaşırtıcı gelebilir, biz neden buralarda sürünüyoruz diyebilirsiniz. Ancak Facebook çalışanlarının aylık kazançları, dünya ortalamasının üstünde olduğu için, Mark Zuckerberg’ün bu konuda gerçekten bonkör davrandığını söylemek yanlış olmaz.

Önceki yazımız Üretime girecek yeni nesil esnek ve şeffaf cep telefonları hakkında ilginç bilgiler vermektedir.