Günlük hayatınızı kolaylaştıracak faydalı püf noktaları

Günlük hayatta zaman zaman küçük gibi görünse de canınızı sıkan, belki de o günkü performansınızı yarı yarıya indirecek sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Bu bazen ekonomik yaşamınızı da etkileyebilir. Ancak bunun çözümü de çoğu zaman sizin elinizdedir. Hatta bu çözümlerden bazıları şaşılacak kadar da kolaydır.

Sosyolog ve aile planlamacılarının tespit ettiği, elektrik kesintisinden sonra yakılacak mumun nasıl kullanılacağı, ayakkabı alırken ve çamaşır yıkarken dikkat edilecek hususlara kadar pek çok pratik ve faydalı bilgi, o can sıkıcı aksilikleri giderebilir ve hayatınızı kolaylaştırabilir.

İşte o faydalı püf noktalarından sizlere önerdiğimiz, günlük hayatınızı kolaylaştıracak, faydalı püf noktalarından bazıları:

Elektrik kesildiğinde mum sıkıntısı yaşıyorsanız püf noktası: Elektrik kesintisi sırasında tek bir mum ışığıyla kaldıysanız mumu, ufak da olsa bir aynanın önüne koyun. Böylece mum ışığından iki kat daha fazla yararlanırsınız.

Ayakkabılarınız ayağınızı sıkıyorsa püf noktası: Bir bardak saf alkolü ayakkabınızın içine dökün. İyice derisine yedirin ve giyin. Derisi ayağınıza göre açılacaktır. Veya ayakkabınızı kullanmadan bir gece önce içlerini iyice gazete kağıdı ile doldurup bir gece bekleyin. Sabah ayakkabılarınızı denediğinizde ayağınıza daha rahat olacaklardır.

Metal eşyalarınızın paslanmasından rahatsızlık duyuyorsanız püf noktası: Makas ve bıçak gibi metallerdeki pas lekesini çıkarmak için en iyi çare gazdır. Pas olan yeri birkaç defa gaza batırılmış bir bezle silin. Sonra da yünlü bir kumaş parçasıyla kurulayın. Pas lekelerinin gittiğini göreceksiniz.

Halınızdaki mobilya izlerini yok etmenin püf noktası: Halılarınızın ezilmiş yerlerini düzletmek için, ıslak bir bezle ılık ütüyü bu ezilmiş yerlerin üzerinde gezdirin. Bu işlemi yaparken ütüyü çok fazla bastırmamaya çalışın. Ezilmiş olan kısımların dikleştiğini göreceksiniz. Gerekirse biraz da fırçalayabilirsiniz.

Koltukların tozunu almak için püf noktası: Elektrik süpürgeniz yoksa ve koltuklarınızın tozunu almanız gerekiyorsa, şu yöntemi uygulayın. Tozunu alacağınız koltuğun üstüne nemli bir bez yayın, beze sopa ile vurarak tozunu çıkarın. Çıkan toz nemli beze yapışacağından hem odanız tozlanmaz, hem de koltuğunuz tertemiz olur.

Baş ağrısından kurtulmak için püf noktası: 2-3 adet kahve çekirdeğini bir çay fincanına koyup üzerlerine limon suyu sıkın. Çekirdekleri 3-4 dakika limon suyunda beklettikten sonra çekirdekleri yavaş yavaş yiyin. Başınızın ağrısı geçecektir.

Sigara dumanını gidermek için püf noktası: Birkaç misafiriniz birden varsa ve herkes sigara içiyorsa duman odayı hemen dolduruverir. Dumandan kurtulmak için odaya yanar vaziyette bir kaç mum yerleştirirseniz sigara dumanı tamamen yok olacaktır.

gunluk-hayatinizi-kolaylastiracak-faydali-puf-noktalari-ilgincbirbilgi

Taze ekmeği parçalamadan kesmenin püf noktası: Taze ekmek kolay kesilmez; parçalanır, dağılır. Taze ekmeği keserken muntazam dilimler elde etmek için, ekmek bıçağınızı kaynar suya sokup biraz bekletin, sonra hemen kurulayıp ekmeği dilimlemeye başlayın. Sık sık, hatta her dilimde bıçağı sıcak suya sokmanız düzgün dilimler halinde ekmeği kesmenize olanak sağlayacaktır.

Mangal ızgaralarını temizlemenin püf noktası: Izgaranızı ılıkken cam sille temizleyin veya ılıkken nemli gazete kağıdına sarın bir müddet sonra sertleşmis artıkların yumuşadığını göreceksiniz.

Mum lekesini gidermenin püf noktası: Mum lekesi üstüne kurutma kağıdı koyup kızgın ütü ile lekeyi ütüleyin. Eriyen mum, yağ lekesi yapmadan kurutma kağıdına geçecektir.

Tavanızdan balık kokusunu gidermenin püf noktası: Tavayı limonla bir güzel ovalayın ve yıkayın. Kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

Yağlı veya pis şişelerin içini temizlemek için püf noktası: Şişeyi önce deterjanla yıkayın. Ardından duruladığınız şişenin içine sodalı su koyarak 5 dakika kadar şişeyi çalkalayın. Beş dakika sonra sodalı şuyu boşaltmadan şişenin içine kahve telvesi ilave ederek şişeyi 2-3 dakika daha sallayın. Bu sekilde sallanan şişe kısa bir zaman sonra yağlardan tamamen temizlenmiş duruma gelecektir.

Fırına sinmiş yemek kokularından kurtulmanın püf noktası: Fırınınıza sinmiş kötü yemek kokuları için; yemek yapmadan önce fırınınızın ortasına yarısı sirke yarısı su ile doldurulmuş bir tava koyun. Fırınınızı birkaç dakika için ısıtın daha sonra soğumaya bırakın. Sirkeli su kötü kokuları alacaktır.

Dar ağızlı şişe ve kavanozları temizlemek için püf noktası: Şişe veya kavanozu biraz deterjan, biraz su ve bir kaşık pirinç ile çalkalayın. Şiş ve kavanozlarınız bu sayede pırıl pırıl olur.

Sıkışan fermuarı açmanın püf noktası: Kurşun kalemle sıkışan fermuar dişlerinin üzerini karalayın. Fermuar açılacaktır.

Boya badana kokusundan kurtulmanın püf noktası: İki büyük baş soğanı soyup ikiye bölün ve bir kap suyun içine atın. Hazırladığınız bu kabı boya kokan odada kokuyu alana kadar bekletin. Şayet odadaki boya kokusu gitmez ise iki soğan yerine 4 soğan ile aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Taze portakal suyunu arttırmak için püf noktası: Portakalları sıkmadan önce soğuk suda bekletirseniz elde edilecek portakal suyu miktarını yarı yarıya arttırırsınız.

Bitkilerinize ekstra enerji kazandırmanın püf noktası: Yumurtalarınızı haşladıktan sonra kalan suyu saksılarınıza dökün. Bu su bitkiler için oldukça besleyicidir.

Önceki yazımız İnsan etini koyun eti diye satan insanlar hakkında ilginç bilgiler vermektedir.