İlginç bir bilgi; Dünya’nın bir ucundan diğer ucuna delik açmak

Dünya’nın insan yapımı en derin deliği Rusya’nın Sakhalin bölgesinde, yeryüzünün 12,376 metre kadar aşağısına inen Sakhalin-I Odoptu OP-11 petrol kuyusudur. Bundan önce yine Rusya’da Kola Yarımadası’nda, yerin 12,262 metre kadar aşağısına inen Kola Süper Derin Sondaj Kuyusu ilk kez 1970’te faaliyete başladı ve ilerlemeye olanak vermeyen bir sıcaklıkla karşılaşıncaya kadar, 24 sene boyunca faaliyet gösterdi. Tam da bu durum aslında Dünya’nın bir ucundan diğer ucuna delik açmanın ne kadar olanaksız olduğunu gösterir. “Süper derin delikDünya’nın öbür tarafına giden yolun daha yüzde 0,1’ine (dünya’nın ortalama çapı 12,742 km) bile varamadan ısıya ve basınca yenik düşmüştür.

DÜNYA’NIN BİR UCUNDAN DİĞER UCUNA AÇILAN DELİKTEN ATLAMAK

Öncelikle bu atlayış için, bir sihirle böyle bir deliğin kazıldığını ve çökmeyip öyle açık kaldığını varsaymak durumundayız. O zaman daha kaç sihir unsurunu varsaymamız gerekir ? Tüm bu varsayımlar gerçekleşse bile, deliğe daha birkaç kilometre inmişken Dünya’nın iç ısısı ile kavrulma ya da artan hava basıncı ile parçalanma olasılığını unutmamak gerekiyor. Aynı şekilde, Dünya’nın dönüşüne ve uzaydaki devinimine bağlı olarak çarçabuk deliğin kenarına savrulma olasılığını da gözardı etmek olmaz, tabii çok, ama çok geniş ya da tam doğru açıda kazılmış bir delik söz konusu değilse. Tüm bu şartlar gerçekleşmiş olur ve şansınız da yaver giderse, kaçınılmaz akıbete varmadan biraz önce düşüşün hızıyla bilincinizi kaybetmeniz de bu olasılıklar arasında mutlaka hesaplanmalıdır.

Dünya’nın bir ucundan diğer ucuna delik açmak birçok kimsenin cevabını bulmaya çalıştığı popüler bir muamma, uçtan uca açılan bu delikten atlanır mı, atlanmaz mı sorusunun cevabı ise daha ileri seviyede bir muammadır ! Bu sorunun yanıtını ararken, o kadar çok “eğer” ve “ama” devreye girer ki, her cevap oldukça anlamsızdır ve burada yürüttüğüm fikirler de onlardan aşağı değildir.

O halde bir an için insan olduğunuzu unutun ve her şeye dayanıklı olduğunuzu varsayın. Dünya’nın bir ucundan diğer ucuna açılacak bu delik ister istemez havayla dolu olacak ve bu hava Dünya’nın merkezine doğru gittikçe yoğunlaşacak. Muhtemelen de hava deliğin ağzına çok uzak olmayan bir yerde önce sıvılaşacak, ardından da deliği tıkayacak şekilde katılaşacaktır. Bu delikten içeriye atlayacak olursanız, yerçekiminin etkisiyle gittikçe artan hava direncine denk düzeye gelmesi sonucunda normal hıza ulaşırsınız. Ancak çok geçmeden, havanın gittikçe yoğunlaşması yüzünden yavaşlamaya başlarsınız. Bu durum az da olsa bir havuza dalmaya benzer. Momentumunuz sizi aşağıya doğru belli bir yere kadar taşır, ama momentumunuzun etkisi bitince tekrar yukarıya çıkar ve sanki bir kuyuya düşmüşçesine, deliğin biraz aşağısında yoğun hava üstünde yüzersiniz.

İlginç bir bilgi; Dünya’nın bir ucundan diğer ucuna delik açmak www.ilgincbirbilgi.com

Peki, ya bu devasa delik bir vakum tüpü biçiminde ve Dünya da durağan olursa ne olur ? Eh, bu durumda deliğe atlar atlamaz ivme kazanarak dudak uçuklatıcı bir hıza ulaşmanızı hiçbir şey önleyemez. Yani, yerçekimi dışındaki hiçbir şey. Atlayışta Dünya’nın merkezine yaklaşmanızla birlikte, Dünya’nın kütlesi, iyice içine girmiş olduğunuzdan dolayı sizi tekrar tutmaya, yavaşlatmaya başlayacaktır. Düşüş sırasında geride kalan kütlenin çekiminden kaynaklanan frenleme etkisinin, yerçekimine bağlı ivmenin sıfır olduğu Dünya merkezine varmadan çok önce sizi yavaşlatarak durma noktasına getirmesi yüksek bir olasılıktır.

Momentumunuz sizi aşağıya çeken yerçekiminin geri tutan yerçekimiyle dengelendiği noktanın muhtemelen biraz ötesine atılmanızı sağlayacaktır; ama bir süre sonra tekrar denge noktasına geri “düşüş” içine girecek ve noktayı geçip bir daha düşmeye başlayacaksınız. Sonunda birkaç salınımın ardından denge noktasında dolanıp duracaksınız. Dünya’nın yarıçapı yaklaşık 6,400 kilometre olduğuna göre, söz konusu denge noktası aşağı yukarı 1,600 km aşağıda olacaktır. Ve de o karanlıkta dolanıp durmanız iyiliksever birisinin sihirli bir halatı aşağıya sarkıtmasına kadar sürecektir…

Önceki yazımız Öldükten sonra saç ve tırnaklar’ın uzayıp uzamayacağı hakkında ilginç bir bilgi vermektedir.