İlginç bir bilgi; Düşen uçaktan kurtulma ihtimali nedir ?

Düşen uçaktan kurtulma ihtimali aslında oldukça fazladır. Özellikle de ucuz koltuklarda seyahat ediyorsanız bu ihtimal daha da artmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 1983-2000 yılları arasında tam 568 uçak kazası meydana geldi. Bunların yüzde 90’ından kurtulanlar oldu. Bu kazalarda uçaklarda bulunan 53 bin 487 kişiden 51 bin 207’si hayatta kaldı. Popular Mechanics dergisine göre bir uçak kazası durumunda oturulabilecek en iyi yer uçağın arka tarafı. Kanatların arkasındaysanız hayatta kalma şansınız yüzde 69’dur, kanatlara yakın (ya da onların tam önünde) oturmak ise kazadan kurtulma şansınızı yüzde 59’a düşürür. En tehlikeli yer ise en öndeki birinci mevkiidir, sağ kalma şansınız yüzde 49’dur. Firs Class veya Business Class’da oturmak için ödediğiniz parayı düşünürseniz, aslında olacak iş değil.

Dünyanın önde gelen yangın güvenliği mühendisi, Greenwich Üniversitesi profesörü Ed Galea’ya göre, uçak kazalarındaki en büyük tehlike emniyet kemerleri. Galea;Acil durum anında paniğe kapılan yolcular en olası şeyi yapar: Bu kemerleri tıpkı arabalarda bulunan emniyet kemerleri gibi açmaya çalışırlar, ki bu da bazen ölümcül bir gecikmeye sebep olabilir. Başlıca sorun yangın yüzünden ciğerlere çekilen dumandır. En iyisi acil çıkış yerlerine yakın bir yerde, koridor tarafında oturmaktır. Kalkıştan hemen önce, en yakın çıkışla aranızda kaç sıra olduğuna dikkat edin. Bu sayede kabin dumanla dolsa bile yolunuzu el yordamıyla sürünerek bulabilirsiniz.” diyor.

İlginç bir bilgi; Düşen uçaktan kurtulma ihtimali nedir ? www.ilgincbirbilgi.com

Yakın bir zamana kadar bir yolcu uçağının suya başarılı bir iniş yapmasının imkansız olduğu düşünülürdü. Çünkü suya çarpma anında uçağın ikiye bölünmemesi için pilotun kalkış gücünü yitirmeden olabildiğince yavaşlaması gerekir. Pilot uçağının burnunu 12 derece kaldırmalı, suya ilk temas eden yerin kuyruk olmasını sağlamalıdır. Kanatlar kusursuz bir şekilde aynı seviyede olmalıdır çünki bir kanadın ucu suya diğer kanadın ucundan daha önce değerse uçak takla atıp parçalara ayrılır. Yakıt tamamen kullanılmalı ya da hemen boşaltılmalıdır aksi halde uçak başarılı bir şekilde suya inse bile yakıtın ağırlığı yüzünden batabilir. Suya iniş yaparken hava durumu ve deniz koşullarını da hesaba katmak gerekir, pilot soğukkanlı olsa bile her iki durum da uçağa zarar verebilir.

Böyle cesaret kırıcı engellere rağmen suya başarılı bir şekilde iniş gerçekleştiren en az altı yolcu uçağı var. Bunlardan biri 2005 yılında Sicilya sahillerinin yakınına inen uçak. En yakın tarihli ve etkileyici olan örnek ise 2009 yılında, New York’taki Hudson Nehri’ne inen 1549 sefer sayılı Airbus A380. Kalkıştan kısa süre sonra bir kaz sürüsüne çarpınca Kaptan Pilot Chesley ‘Sully’ Sullenberger III, uçağı suya indirmek zorunda kalmıştı. İşin altından kusursuzca kalkan pilot uçaktaki 155 kişinin tamamının hayatını kurtardı.

Hava yolu istatistikçileri, kafanıza kuyruklu yıldız çarparak ölmenin uçak kazasında ölmekten 10 kat daha olası olduğunu söylemeye bayılır. Bunun nedeni her bir milyon yılda bir uzaydan gelen bir cismin dünyaya çarpmasıdır. Bu olay yeniden meydana geldiğinde herhalde dünya nüfusunun yarısı ortadan kalkacaktır. Ama bildiğimiz kadarıyla en son birilerinin kafasına kuyruklu yıldız çarpmasından bu yana en az 12.900 yıl geçti.

Aslına bakarsanız havaalanına gitmek ya da oradan ayrılmak için taksiyle yol alırken trafik kazası geçirip ölmek, uçarak ölmekten daha olası.

DÜŞEN UÇAKTAN KURTULMA HİKAYELERİ

Andes Kazası

1972 yılının 13 Ekim Cuma günü Şili’ye giden bir Uruguay uçağı 45 yolcusuyla beraber Andes dağlarına çarptı. Yolcuların çoğu Stella Maris College’ın rugby takımının oyuncularıydı. Bulutlar yüzünden beklenmedik bir alçalma yaşayan uçağın her iki kanadıda kopmuştu. Uçağın gövdesi bir dağın tepesine çarptı ve karlar içinde yatmaya başladı.

İlginç bir bilgi; Düşen uçaktan kurtulma ihtimali nedir ? www.ilgincbirbilgi.com 2

45 kişiden 12 kişi kaza anında ve 5 kişi de ertesi gün öldü. Kalan 26 kişi -30 derecede yemek, su ve hiçbir ilk yardım malzemeleri olmadan dayandı. Kazadan 2 hafta sonra çığ yüzünden 8 kişi daha öldü. Hiçbir hayvan veya bitki örtüsü olmadığından, hayatlarını kaybeden arkadaşlarının etleriyle beslenmeye karar verdiler.

Yürüyerek kurtulmanın tek şansları olduğunu düşünen yolcular, en güçlülerini seçerek onları deneme yürüyüşlerine yolladılar. En sonunda at sırtında 3 adam gördüler ve 72 gün sonra kurtuldular. 45 kişiden 16 kişi hayatta kaldı ve bu hikaye 1993 yapımı “Alive” filmine konu oldu.

Mercedes Johnson kazası

1995’te Mercedes annesi ve babasıyla beraber Miami’den Kolombiya’ya gidiyordu. Uçtukları uçak Andes dağlarına çarptı. Pilotlar yanlış koordinatları girmişlerdi ve uçağın alarmı uyarana kadar farketmemişlerdi. Ama artık çok geçti.

Mercedes yumuşak bir türbülans hissetti ve sonrasında bütün uçağı sallayan bir titreme. Uçak dağlara çarpmamak için neredeyse dik bir açıyla yükselmeye başladı. Sağır eden bir ses duyan Mercedes kulaklarını kapamak için başını bacaklarının arasına soktu. Bu olayların sırasında Mercedes babasının elini tutuyordu.

Mercedes uyandığında kafası karışıktı ama sonra anladı neler olduğunu. Sağ bacağını bulmak için bakan Mercedes bacağının normal durması gereken açıdan çok farklı bir şekilde buldu ama hiç acı hissetmiyordu. Kurtarılmak için çarptıkları dağda o şekilde 18 saat geçirdi ve ardından kırılan bacağını, sırtını, kaburgalarını ve hayati tehlikesi olan yaralarının tedavisi için hastanede 10 gün geçirdi.

3 kişi hariç herkes kurtulmuştu o kazadan. Ölen kişiler içinde Mercedes’in annesi ve babası da vardı.

DÜŞEN UÇAKTAN KURTULMAK İÇİN NE YAPILMALI ?

1 -) Acil çıkış kapısının yakınındaki beş sıradan koltuk alın.

2 -) Olası bir suya düşüşte vücut sıcaklığını korumak için ince giyinmeyin.

3 -) Kalkış öncesi talimatları dinleyin.

4 -) Obez ve yaşlılar daha kısıtlı hareket ettiğinden oturdukları yerlere dikkat edin.

5 -) El bagajınızda hava filtreleyiciyle gaz maskesi bulundurun.

6 -) İçmeden önce düşünün. Alkol almak tepki verme yeteneğinizi yavaşlatır ve karar vermenizi zorlaştırır.

7 -) Çok değerli eşyalarınızın olduğunu düşünseniz bile kabin bagajınızı almayı aklınızdan bile geçirmeyin.

8 -) Kaos ortamlarında her şey için talimat beklemeyin

İlginç bir bilgi; Düşen uçaktan kurtulma ihtimali nedir ? www.ilgincbirbilgi.com 3

9-) 90 saniye kuralı: Kazadan sonraki ilk 90 saniye çok önemli. Eğer bu sürede sakin ve hızlı bir şekilde uçaktan çıkabilirseniz hayatta kalma şansınız çok yüksek. NTSB’ye göre bazı yolcular paniğe kapıldığı için kendi emniyet kemerini açamaz; bazıları da kemerini açmak için emir verildiğini duymak ister. Bu nedenle kaos ortamlarında her şey için talimat beklenmemesi ve kemeri açmak gibi şeylerin otomatik yapılabilmesi gerekiyor. Asiana kazasında yolcuların hayatta kalması, uçaktan hızlı çıkmış olmalarına bağlanıyor.

Özetle, 1.2 milyon uçuştan birinde kaza oluyor. Uçak kazasında ölme ihtimali 11 milyonda birken, otomobil kazasında ölme ihtimali 5 binde birdir ! Yani ticari uçaklar en azından yürüyen merdivenler kadar güvenli. Bu yüzden dost bir gökyüzünde, en güvenli ulaşım aracı uçaktır. Ama düşük kaza ihtimali, uçuş güvenliğini hafife almamız ve yukarıdaki, güvenlik konularına dikkat etmememiz anlamına gelmez.

Önceki yazımız Devekuşu’nun başını gerçekten toprağa gömüp gömmediği hakkında ilginç bir bilgi vermektedir.