İlginç bir bilgi; Su aygırı sütü neden pembedir ?

Şu aralar internette su aygırlarının sütünün rengi hakkında dolaşan ilginç bir bilgi dikkatimizi çekti. Bilgiye göre; su aygırının sütü pembe renkteymiş. Hani çok yağlı olan sütler hafif sarımsı bir renk olur bunu hepimiz biliriz ama pembe renkli süt nedir ? Aslında bu bilgiyi okuduğumuzda bizde pek çok kişi gibi bunun gerçek olamayacağını düşündük fakat bu ilginç bilgiyi biraz araştırınca su aygırı sütünün gerçekten de pembe renkli olduğu ortaya çıktı.

SU AYGIRI SÜTÜ NEDEN PEMBEDİR ?

Sütün renginin pembe olmasının sebebi aslında su aygırlarının vücutlarında üretilen Hipposudoric acid ve Norhipposudoric acid adlı iki farklı vücut salgısından kaynaklanmaktadır. Bu iki asit türünün renkleri sırasıyla açık kırmızı ve açık turuncu olduğu gibi, vücuttaki zararlı bakteri gelişimini de engellemede önemli bir rol oynamaktadır.

Bunun yanı sıra su aygırları, bilindiği gibi suda bir hayata çok iyi uyum sağlamışlardır. Zamanlarının çoğunu su içinde geçirmeyi tercih eden bu hayvanlar karadayken terleme suretiyle oldukça fazla miktarda su ve sıvı kaybederler. Bu sıvı kaybı nedeni ile su aygırları oldukça hızlı bir şekilde güneş yanığı olurlar. İşte bu yanıkları önlemede Hipposudoric ve Norhipposudoric acid salgıları devreye girer. Su aygırları suyun ve güneşin etkilerinden uyarıldıklarında kuvvetli bir şekilde salgılanan pembe renkli sümüksü bir yapıya sahip bu salgı ile güneşten korunurlar.

İlginç bir bilgi Su aygırı sütü neden pembedir - www.ilgincbirbilgi.com

Su aygırı sütünün pembe renkli olmasının sebebiyse tahmin ettiğiniz gibi bu salgıların belli bir oranda su aygırının sütüne karışıyor olmasıdır. Yani normal şartlarda bu salgılar süte karışmamış olsaydı her hayvanın sütü gibi su aygırlarının sütü de beyaz renkli olacaktı.

SU AYGIRI SÜTÜ İÇİLİRMİ ?

Bir fincan su aygırı sütünde yaklaşık 500 kalori vardır ancak bu sütün içimi insanlar için ekstra bir fayda sağlamaz. Ayrıca su aygırlarının sütünün az olması nedeni ile su aygırı sütü insan tüketimi için satılmamaktadır.

Önceki yazımız Mangalda bulunan sağlığa zararlı bakteriler hakkında bilgiler vermektedir.

  

İlginç bir bilgi; Su aygırı sütü neden pembedir ?” için 2 yorum

  • 26 Kasım 2014 Saat 20:49
    Permalink

    500 kalori fazla ama şişerim patlarım

  • 10 Aralık 2014 Saat 16:16
    Permalink

    Çok ilginc. Ve muhteşem bir bilgi. Paylaşımınız icin cok tesekkur ederiz

Yorumlar kapalı