İllegal ve yasadışı yollarla satılan en ilginç 10 ürün

Suç içeren yasadışı girişimler sadece silah, uyuşturucu ya da kadın ticaretinden ibaret değildir. Bugün binlerce hatta tonlarca yasadışı ve kaçak ürün, bir ülkeden başka bir ülkeye yasal olmayan, illegal yollarla sokulmaya çalışılıyor. Bu ilginç ürünler genellikle, yükte hafif pahada ağır malzemelerden oluşuyor. Ülkeler yasadışı suçlarla mücadele için ne kadar önlem alırlarsa alsınlar, bu işi yapan kişiler bir yolunu bularak, bu yasadışı ticareti gerçekleştirmeye devam ediyorlar. Yasadışı ticaret ürünlerine bakıldığında bu ürünlerin genellikle o ülkede maliyeti çok fazla olup dışarıdan daha ucuza temin edildiği gözleniyor.

Günümüzde yasadışı ticarete konu olan illegal ürünlerin genellikle, (yasak olan uyuşturucu gibi maddelerden sonra) elektronik aletler olduğu gözleniyor. Özellikle ülkenin getirdiği yüksek vergiler insanları bu yola itiyor. Bunun sonucu olarak da “sahibinden yurt içi … ” diyerek başlayan ilanlarla karşılaşıyoruz.

Bazı ülkelerde ise durum gerçekten çok daha farklı. İllegal ve yasadışı yollarla satılan en ilginç 10 ürün listemizde bazı ürünler var ki gerçekten isimlerini duyduğunuzda “bu kadar da olmaz!” diyeceksiniz. Dilerseniz yasadışı ticaretin kapsamında olan en ilginç ürünlere birlikte bir göz atalım.

İşte karşınızda illegal ve yasadışı yollarla satılan en ilginç 10 ürün

1 – İLLEGAL VE YASADIŞI YOLLARLA SATILAN BEBEK MAMASI

illegal-ve-yasadisi-yollarla-satilan-en-ilginc-10-urun-ilgincbirbilgi-01

Bebek maması çoğu insana yabancı gelebilir belki ama bebek ürünleri yasadışı ticaretin en fazla yapıldığı ürünlerden biridir. Özellikle bebek mamaları multi milyar dolarlık bir endüstri haline gelmiştir. Toz bebek maması hırsızlığı bunun en büyük ispatıdır. Bu sektördeki fiyat artışı da hızla devam ediyor. Dünya genelinde alıcılar ürün için yılda yaklaşık 450 dolar ödüyorlar.

2 – İLLEGAL VE YASADIŞI YOLLARLA SATILAN UÇUŞ GÖREVLİSİ ÜNİFORMALARI

illegal-ve-yasadisi-yollarla-satilan-en-ilginc-10-urun-ilgincbirbilgi-02

Japon Uçuş Görevlisi Üniformaları, Japon uçuş görevlisi üniforma özel pazar kavramını tanımlar. 2010 yılında bu ürünler karaborsa popülaritesinin zirvesindeyken, 10.000 dolardan fazla fiyatlarla satıldı.

Japonya Havayolları iflas ettiğinde, uçuş görevlilerine havayolunun adını kirletmemeleri için üniformalarını herhangi bir alıcıya satmaları kesinlikle yasaklandı. İkinci el üniformalar yüksek fiyat etiketleriyle alıcı buluyor. Bu giysilerin en büyük alıcıları ise genelevlerdir.

3 – İLLEGAL VE YASADIŞI YOLLARLA SATILAN BOSTON MARATONU YARIŞ KIYAFETİ

illegal-ve-yasadisi-yollarla-satilan-en-ilginc-10-urun-ilgincbirbilgi-03

Boston Maratonu’ndan kazanılan gelirler hayır kurumuna bağış yapılır. Bu yüzden de yarış sırasında giyilecek giysiler yüksek ücretlerle fiyatlandırılır. Bu giysiyi gayri resmi yollarla 500 ila 5.000 dolar arasında alabilmeniz mümkün.

Her önlük gerçek sahibinin yaşı, cinsiyeti ve sağlık ayrıntıları ile ilişkilidir. Yani bu yollarla alacağınız önlüğün yaş grubunuzla çarpık olmaması gerekir. Online önlük elde etme, açıkçası yarış organizatörleri tarafından yasaklanmıştır. Bu kuralı ihlal eden koşucular diskalifiye edilerek cezalandırılmaktadır.

4 – İLLEGAL VE YASADIŞI YOLLARLA SATILAN BAYAN SAÇLARI

illegal-ve-yasadisi-yollarla-satilan-en-ilginc-10-urun-ilgincbirbilgi-04

Özellikle işlem görmemiş, taze ve uzun bayan saçları kuaförler tarafından oldukça aranan ürünlerdir. Daha önce ülkemizde de kuaförlerin saç satın aldığını duymuşsunuzdur. Hatta bazı ülkelerde genç kızlar ekstra bir gelir elde edebilmek için saçlarını uzatıyorlar. Bu işte dünyanın en büyük ihracatçısı Hindistan’dır. Chicago’da bir kuaför’e gelen gerçek bir saç 150.000 dolara kadar alıcı bulmaktadır.

5 – İLLEGAL VE YASADIŞI YOLLARLA SATILAN MONİTÖR KERTENKELELER

illegal-ve-yasadisi-yollarla-satilan-en-ilginc-10-urun-ilgincbirbilgi-05

Köpek ya da kedi gibi evcil hayvan beslemeye alışkınız. Fakat egzotik bir canlı olan Malay Su Monitör Kertenkele sahibi olmak size biraz garip gelebilir. Egzotik hayvanların bugünün dünyasında hatırı sayılır bir illegal ticareti var. Maalesef çoğu yasadışı yollarla alıcı buluyor. Aynı zamanda bu ticaret artık Facebook ve Twitter’da yapılacak kadar ileri boyuta ulaşmış durumdadır.

6 – İLLEGAL VE YASADIŞI YOLLARLA SATILAN BEYAZ GERGEDAN BOYNUZLARI

illegal-ve-yasadisi-yollarla-satilan-en-ilginc-10-urun-ilgincbirbilgi-06

İllegal ve yasadışı yaban hayatı ticareti birçok hayvanı soylarının tükenme riskiyle baş başa bırakıyor. Bu hayvanlardan biri de Kuzey Beyaz Gergedan’dır. Dünyada sadece 30.000’den az olan bu tür, boynuzu yüzünden insan tehdidiyle karşı karşıya.

Öncelikle boynuzu bir statü sembolü olarak gören Asya ülkeleri gergedan boynuzlarının ilk talibi olarak göze çarpıyor. Bu boynuzların haricinde yasadışı yollarla satılan fildişi ve boynuzları 25 milyon dolara kadar alıcı buluyor. İngiliz Hükümeti’nin katı tavrına rağmen, 2014 yılında 1.200’den fazla gergedan öldürüldü ve boynuzları yasadışı yollarla satıldı.

7 – İLLEGAL VE YASADIŞI YOLLARLA SATILAN DENİZHIYARI

illegal-ve-yasadisi-yollarla-satilan-en-ilginc-10-urun-ilgincbirbilgi-07

Denizhıyarı oldukça lezzetli olan tadıyla bilinir. Ancak bu ilginç ürün, Uluslararası Nesli Tükenen Ürünler kapsamındadır. Bu ürün yasadışı yollarla 500 dolara kadar alıcı buluyor. Ağırlıklı olarak Çin mutfağında kullanılan ve tıbbi özelliklere sahip olduğu düşünülen denizhıyarı, kış kavunu, kurutulmuş deniztarağı, mantar ve Çin lahanası birleştirilerek tüketilmektedir.

8 – İLLEGAL VE YASADIŞI YOLLARLA SATILAN SPERM

illegal-ve-yasadisi-yollarla-satilan-en-ilginc-10-urun-ilgincbirbilgi-08

İnternetin dünya çapında yaygınlaşmasıyla birlikte, yasadışı yollarla online sperm satan siteler bir hayli çoğaldı. Birçok ülkede kişilerin yumurta ve sperm satması yasaklanmıştır. Ancak her şeye rağmen bu illegal ticaret yapılmaya devam ediyor. Özellikle Danimarka ve Çin’de, spermler 1.200 dolara kadar alıcı buluyor. Spermler talep edilen yere sahibiyle birlikte ulaştırılıyor.

9 – İLLEGAL VE YASADIŞI YOLLARLA SATILAN DETERJAN

illegal-ve-yasadisi-yollarla-satilan-en-ilginc-10-urun-ilgincbirbilgi-09

Organize suç çeteleri son günlerde süper marketlerden artık para dışında başka bir şey daha çalıyor, deterjan. Özellikle içlerini başka malzemelerle doldurdukları kutuları orijinalleriyle yer değiştirerek çalıyorlar. Her yıl bu suçtan yüzlerce kişi tutuklanıyor. Fakat yine de bu suçun önüne geçilemiyor.

10 – İLLEGAL VE YASADIŞI YOLLARLA SATILAN AKÇAAĞAÇ ŞURUBU

illegal-ve-yasadisi-yollarla-satilan-en-ilginc-10-urun-ilgincbirbilgi-10

Dünyada en çok Kanada’da üretilen Akçaağaç şurubu karaborsada ham petrolden 13 kat daha fazla fiyata satılıyor. Şurubun içinde yoğun olarak sükroz bulunur. Bu pekmeze benzer maddeye yönelik birçok kez hırsızlık girişimi olmuştur.

Hep birlikte illegal ve yasadışı yollarla satılan en ilginç 10 ürüne göz attık. Sizi en çok hangisi şaşırttı bilemiyoruz ama bu ticareti yapan ülkelerin çoğunluğunun ekonomik açıdan zayıf ülkeler olması sizce tesadüf mü ? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Önceki yazımız Facebook hesabı sahibi ölürse ne olur ? Ölünce sosyal medya hesaplarını kim yönetecek ? soruları hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.